Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Ajaany
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 15 Oct 2014, 17:04
Localitate: Caransebes

Antigel - lichid racire

28 Oct 2014, 11:49

Buna Ziua,sunt nou pe site si nou posesor de Seat si am o nedumerir si decatsa fac vreo tampenie mai bine fac pe prostu si intreb.


k prob e cam asa:

Am luat masina acum 2 luni,nici o prob grava,dar acum 2 zile am facut un drumd e cam 200 km pe autostrada si mam trezit ca imi bipaie si se aprinde becul de la temp care era la 90 grade,mom in care amd eschis capota si mam uitat la bidon,apa(da apa nu era antigel)scazuse sub minim cam cuuu 1 deget si ceva.dupa cateva telefoane pe la prieteni am ajuns la concluzia ca trebuie sa golesc recipientu si sa ii bag antigel cum oricum vine iarna asa ca am amers la un mag auto si iam spus sa imi dea ce are mai bun,dupa ce am fost intrebat de modelu masini si motorul + dinc e este facut bidonul s am primit antigel concentrat albastru.


mi sa spus sa bag 1L antigel la 1L apa distilata dupa ce golesc toata apa.


vreau doar sa stiu daca e k sa nu fac ceva gressit si tin sa mentionez ca masina a emrs doar cu Apa pana acum ca si lichid de racire,temp nu a crescut mai mult de 90 niodata.

multumesc si imi cer scz pt eventuale puncte omise.
Seat Leon 1.6 16v 1M
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8634
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Antigel - lichid racire

28 Oct 2014, 13:46

nu stiu ce lichid ti-au dat tie dar nu e ce trebuie. pentru seat se foloseste antigel G12 (scrie si pe borcan) care e roz, nicidecum albastru. asa ca du-te inapoi si cere G12 (preferabil HEPU, nu chestii deja amestecate), nu pune orice porcarie iti dau ei. concentratia trebuie sa fie scrisa pe borcan in functie de temperatura la care vrei sa reziste. amestecul G12 concentrat il faci cu apa demineralizata, nu apa de la robinet !
 
Avatar utilizator
andrei.ene
Mesaje: 54
Membru din: 13 Iul 2013, 15:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antigel - lichid racire

28 Oct 2014, 13:46

Este ok. Masina poate sa mearga vara doar cu apa, nu are nevoie de antigel pentru a face racirea, ci pentru a nu ingheta lichidul de racire in instalatie pe perioada sezonului rece.
Amestecul de 1:1 este ok, daca ai antigelul recomandat pentru motorul tau
 
Ajaany
Subiect Autor
Mesaje: 53
Membru din: 15 Oct 2014, 17:04
Localitate: Caransebes

Re: Antigel - lichid racire

28 Oct 2014, 13:53

da o sa merg inapoi si o sa iau g12 cum mi sa spus,tocmai de asta am zis sa intreb pt ca urmaresc forumul seat inca dinainte sa iau masina si nu vreau sa bag chiar orice si avand in vedere ca sunt nou si la capitolul propietar de masina (prima masina) prefer sa ma documentez cum am facut in leg cu multe chichite de leon.Multumesc pt sfaturi mom :)
Seat Leon 1.6 16v 1M

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori