Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
FlorentinPavel
Mesaje: 578
Membru din: 01 Mar 2008, 08:03
Localitate: Craiova

Re: Faruri aburite

24 Iul 2011, 12:29

@gamer555, incearca sa umezesti usor carpa in ulei siliconic, dar foarte putin.

Farurile cu geam clar din plastic sunt subtiri ca sa nu taie in accidente rutiere si daca sunt udate in plin soare se aburesc prin condens, deci nu e neaparat o defectiune, cat un viciu de fabricatie, cauzat de normele de protectie n caz de accidente.

Eu daca am masina in soare si ud farurile doar intr-un singur loc , mi se aburesc exact acolo. Odata mi s-au aburit exact pe forma siroiului de apa din exterior.Aburul dispare daca scot capacul farului si las aer sa intre. Dispare si singur prin furtunasele de aerisire, dar daca esti grabit scoti capacul...
 
93luc
Mesaje: 73
Membru din: 06 Oct 2010, 16:10

Re: Faruri aburite

11 Noi 2011, 14:44

Salut. Am fost azi (foarte frig afara) la spalatorie si am spalat masina. Culmea farul stang sa aburit. O solutie pentru a nu se mai aburi? Am citit topicul insa nimic concret pentru eliminarea cauzei. Eu am la capacul de plastic de la farul respectiv, la partea superioara 1/2 de ureche rupta. Sa fie asta cauza si sa nu mai etanseze bine? Astept raspuns. MS.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori