Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Lexu
Subiect Autor
Mesaje: 150
Membru din: 26 Apr 2009, 11:56
Localitate: Pitești & Rm. Valcea
Contact:

Montare volan de 1P pe un 1M

13 Feb 2019, 16:31

Va salut,

Este cazul sa imi inlocuiesc volanul de pe 1M. Am nevoie sa ma ajute cineva cu informatii privitoare la montarea unui volan de 1P, daca se potriveste la butuc si mufe airbag/claxon. Ma intereseaza sa montez un volan de FR 1P (care are si comenzi, dar sunt constient ca nu le pot face functionale). :cheers
Seat Leon 1M TopSport TDI (ARL)
...cu diverse
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Montare volan de 1P pe un 1M

13 Feb 2019, 18:15

Teoretic ar trebui sa se potriveasca la butuc, nu te poti lamuri decat daca incerci. Ce nu stiu este daca cupla de pe spira volan va intra in locasul din noul volan. Oricum vei avea de bricolat legaturile electrice intre airbagul nou si cablul original de 1M, la fel si la comanda claxonului.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Lexu
Subiect Autor
Mesaje: 150
Membru din: 26 Apr 2009, 11:56
Localitate: Pitești & Rm. Valcea
Contact:

Re: Montare volan de 1P pe un 1M

13 Feb 2019, 20:00

Deci raman la varianta sa dau aceeasi bani pe un volan de Cupra4 1M :). Mersi de info
Seat Leon 1M TopSport TDI (ARL)
...cu diverse

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori