Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Avatar utilizator
andreiberintan
Mesaje: 445
Membru din: 31 Ian 2013, 22:01
Localitate: Baia Mare / Maramures
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

20 Dec 2013, 07:32

Da, asa e. Multumesc Roger. :)
 
claus77
Mesaje: 8
Membru din: 29 Iul 2014, 11:57
Localitate: Piatra Neamt

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

11 Aug 2014, 15:13

Salut, ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce nivel de echioare este si masinuta mea ..., volan sport, saune sport, geamuri fata-spate actionate electric, oglinzi electrice, A.C...Mentionez ca este adusa din Olanda.
Va multumesc. :)
Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

11 Aug 2014, 17:49

Dupa codurile PR, este echiparea SPORT, prima editie, cu jante de 15, model HAWAI, vezi aici: viewtopic.php?f=133&t=10049
Codurile PR de pe sticker-ul din portbagaj se pot decoda aici: http://prsearch.planetvag.com/

PRCode: 1NL = Covers for alloy wheels
PRCode: 2PX = Leather trimmed sports steering wheel
PRCode: B0V = Component parts set complying with vehicle type for the Netherlands various parts
PRCode: C3X = Alloy wheels 6J x 15
PRCode: D3H = 4-cylinder gas. engine 1.6 L/77 kW (16V)with multi-point injection Base engine is T27/TL0/TT0/TV5
PRCode: G0C = 5-speed manual transmission
PRCode: H6S = Tires 195/65 R15 V
PRCode: Q4H = Comfort sports seats front
 
claus77
Mesaje: 8
Membru din: 29 Iul 2014, 11:57
Localitate: Piatra Neamt

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

12 Aug 2014, 21:17

Multumesc frumos. Bafta! :hi
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

18 Aug 2014, 10:09

A avut vreo ehipare de 1m 8 airbaguri?In speta cele fata, spate cortina?Pe golf 4 stiu sigur ca au fost puse si cortina dar pe 1m?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

18 Aug 2014, 10:15

Nu, niciodata. Au fost cu 2(frontale) sau cu 4 (frontale si laterale).
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

18 Aug 2014, 11:02

Multumesc.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

 
Balotzel
Mesaje: 16
Membru din: 04 Sep 2014, 21:53

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Oct 2014, 15:50

Salut, imi puteti spune si mie cu ce dotari a venit Seat Leon (1M) Spirit 1.6 16 V din 2006?
Mulţumesc!
Seat Leon 1M Spirit 2006 1.6 16V
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Oct 2014, 23:00

Astea sunt:

DESIGN
Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
Jante aliaj 6J x 15, anvelope 195/65 R15
Bare de protectie in culoarea caroseriei

FUNCTIONAL
Volan reglabil axial si pe inaltime
Roata de rezerva normala, din otel
Bancheta spate rabatabila asimetric
Scaune fata reglabile manual pe inaltime
Inchidere centralizata cu telecomanda
Radio CD (Aura), 6 difuzoare
Reglaj electric faruri
Bordcomputer

SIGURANTA
Frane fata spate pe disc
ABS
Airbag sofer si pasager cu dezactivare airbag pasager
Airbag lateral fata
Faruri ceata si lampi ceata spate
Tetiere fata articulate si reglabile pe inaltime
Centuri de siguranta in 3 puncte pentru toate locurile
Imobilizator electronic

CONFORT
Suport pahare
Geamuri fata electrice
Iluminare interior separat fata/spate
Climatronic
Oglinzi exterioare ajustabile manual din interior
Sistem spalare luneta
Stergator parbriz cu temporizare
Scaune sport fata
 
Avatar utilizator
Incognito
Mesaje: 19
Membru din: 14 Aug 2014, 20:32
Localitate: Iași
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Noi 2014, 20:08

Salut,
Îmi poate spune cineva dacă dotările de pe Toledo 1M sunt similare cu cele de pe Leon 1M?
Vreau să cumpăr un Leon / Toledo, iar un intermediar / samsar mi-a propus varianta din anunțul următor: http://www.tocmai.ro/seat-toledo-an-2001-taxa-platita-si-nerecuperata-20326794.html
cu precizările următoare suplimentare: instalația de gaz este din fabrică montată (există așa ceva?), și s-ar chema Autogaz sistem.
Cică este funcțional, doar rezervorul toroidal ar trebui schimbat (400 ron), pt. că ar fi expirat ca durată de funcționare.
Mașina arată foarte bine în interior, deși capitonajul de pe portiere pare afectat de ceva precipitații. Nu știu ce să cred, parcă ceva nu e în regulă, totuși.
Păreri?

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Incognito
Mesaje: 19
Membru din: 14 Aug 2014, 20:32
Localitate: Iași
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Noi 2014, 23:06

Vad ca gura de alimentare este situata jos, la spoiler, aspect cel puțin ciudat, totuși. Văd că în topicul de aici - http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=39&t=3190&st=0&sk=t&sd=a&start=15 cineva spune că e posibil să fie probleme la RAR...
Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Noi 2014, 01:15

Incognito scrie:
Salut,
Îmi poate spune cineva dacă dotările de pe Toledo 1M sunt similare cu cele de pe Leon 1M?
Vreau să cumpăr un Leon / Toledo, iar un intermediar / samsar mi-a propus varianta din anunțul următor: http://www.tocmai.ro/seat-toledo-an-2001-taxa-platita-si-nerecuperata-20326794.html
cu precizările următoare suplimentare: instalația de gaz este din fabrică montată (există așa ceva?), și s-ar chema Autogaz sistem.
Cică este funcțional, doar rezervorul toroidal ar trebui schimbat (400 ron), pt. că ar fi expirat ca durată de funcționare.
Mașina arată foarte bine în interior, deși capitonajul de pe portiere pare afectat de ceva precipitații. Nu știu ce să cred, parcă ceva nu e în regulă, totuși.
Păreri?

Imagine

Imagine


Salut, nu sunt simlare echiparile de Toledo 1m2 vs Leon 1m.
De exemplu cotiera centrala pentru bancheta spate nu exista la Leon decat pe echiparile Cupra R si Cupra 4. Instalatie de gaz din fabrica pe modelele astea NU EXISTA.
 
Alex.T
Mesaje: 70
Membru din: 13 Mai 2012, 22:26
Localitate: Pitesti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Noi 2014, 11:34

Motorul pare sa fie AUS, deci este ok. Este fiabil si are un consum decent.
Totusi, instalatia de gaz este veche si piese pentru ea se gasesc greu sau deloc. Daca masina a mers pana acum pe gaz este posibil ca motorul sa manance ceva ulei, mai ales ca instalatia nu a fost montata din fabrica.
In afara nu se investeste intr-o instalatie de GPL decat daca proprietarul face multi km. In acest caz km masinii mai mult ca sigur nu sunt reali. Daca te hotarasti sa o iei mergi cu cineva care se pricepe foarte bine (eventual un samsar, ei stiu unde sa se uite :) ) sau mergi intr-un service sa fie verificata.
 
Avatar utilizator
Incognito
Mesaje: 19
Membru din: 14 Aug 2014, 20:32
Localitate: Iași
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Noi 2014, 16:28

Roger scrie:
Incognito scrie:
Salut, nu sunt simIlare echiparile de Toledo 1m2 vs Leon 1m.
De exemplu cotiera centrala pentru bancheta spate nu exista la Leon decat pe echiparile Cupra R si Cupra 4. Instalatie de gaz din fabrica pe modelele astea NU EXISTA.

Merci, Roger, pentru informație - e clar atunci că e o măgărie la mijloc.
 
Avatar utilizator
Incognito
Mesaje: 19
Membru din: 14 Aug 2014, 20:32
Localitate: Iași
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Noi 2014, 16:44

Alex.T scrie:
Motorul pare sa fie AUS, deci este ok. Este fiabil si are un consum decent.
Totusi, instalatia de gaz este veche si piese pentru ea se gasesc greu sau deloc. Daca masina a mers pana acum pe gaz este posibil ca motorul sa manance ceva ulei, mai ales ca instalatia nu a fost montata din fabrica.
In afara nu se investeste intr-o instalatie de GPL decat daca proprietarul face multi km. In acest caz km masinii mai mult ca sigur nu sunt reali. Daca te hotarasti sa o iei mergi cu cineva care se pricepe foarte bine (eventual un samsar, ei stiu unde sa se uite :) ) sau mergi intr-un service sa fie verificata.

Merci, Alex. Mașina mi-a fost recomandată de un samsar prietenos, ca fiind a unui „verișor”.El susține că mașina ar valora prețul cerut și fără instalația GPL. Așa să fie oare?
Oricum, eu ce naiba să fac cu mortăciunea de instalație GPL? Bănuiesc cu nu pot folosi nimic din ea pentru a monta alta nouă, și sincer prefer să montez una nouă „în curat”, decât să mai iau cine știe ce bombă...

OFF Topic: știe cineva un membru al clubseat.eu care are un Leon / Toledo 1,6 16 v la vânzare, benzinar, 2001, (climatronic - ar fi un plus), până în 2.700 eur?
Am căutat la topicul Bazar și Sold Out, și nu am găsit nimic de dată mai recentă. Singura mașină interesantă ar fi cea a lui Predator, dar e ceva mai scumpă și e pe diesel... Mai sunt și alte threaduri interesante de urmărit?
Piața noastră auto din Iași, din păcate, este bogată doar în Opel, Volkswagen și bișnițari bronzați cu aromă de rom autohton...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori