Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
Alex.T
Mesaje: 70
Membru din: 13 Mai 2012, 22:26
Localitate: Pitesti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

17 Noi 2014, 10:56

La 2700 de euro nu cred ca vei gasi o masina in mintile ei. Nimeni nu vinde o masina buna la bani atat de putini.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

17 Noi 2014, 12:11

Zici tu? 2700 euro e putin ? dar cat ar trebui sa coste o masina veche de 13-14 ani ? crezi ca daca vei da 4-5000 euro pe o astfel de masina inseamna ca nu are probleme ? masini gasesti si la 2000 euro daca stai sa cauti, nu asta e problema...dupa 10 ani masinile isi pierd mult din valoare si in alte tari se vand pe degeaba ;
Sanse ai sa gasesti o masina ok la banii aia, trebuia doar putina atentie si rabdare ;
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
Incognito
Mesaje: 19
Membru din: 14 Aug 2014, 20:32
Localitate: Iași
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

18 Noi 2014, 21:28

bgd_b92 scrie:
Zici tu? 2700 euro e putin ? dar cat ar trebui sa coste o masina veche de 13-14 ani ? crezi ca daca vei da 4-5000 euro pe o astfel de masina inseamna ca nu are probleme ? masini gasesti si la 2000 euro daca stai sa cauti, nu asta e problema...dupa 10 ani masinile isi pierd mult din valoare si in alte tari se vand pe degeaba ; Sanse ai sa gasesti o masina ok la banii aia, trebuia doar putina atentie si rabdare ;

Este adevărat, trebuie multă răbdare, care totuși se cam erodează, încet, încet. Caut de ceva timp un Leon altfel decât argintiu....
Știe cineva dacă merită o vizită târgul auto de la cumparătura - suceava?
 
Alex.T
Mesaje: 70
Membru din: 13 Mai 2012, 22:26
Localitate: Pitesti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

20 Noi 2014, 10:41

bgd_b92 scrie:
Zici tu? 2700 euro e putin ? dar cat ar trebui sa coste o masina veche de 13-14 ani ? crezi ca daca vei da 4-5000 euro pe o astfel de masina inseamna ca nu are probleme ? masini gasesti si la 2000 euro daca stai sa cauti, nu asta e problema...dupa 10 ani masinile isi pierd mult din valoare si in alte tari se vand pe degeaba ;
Sanse ai sa gasesti o masina ok la banii aia, trebuia doar putina atentie si rabdare ;


Da, zic eu si este parerea mea.
La 2000 de euro gasesti (daca ai noroc) masini vandute de samsari. De cele mai multe ori sunt facute din bucati. Am vazut astfel de masini si cunosc persoane care din asta isi castiga existenta. Cel mai mult se amuzau cand venea cate un cumparator si ridica mocheta din portbagaj sa se uite la lacasul rotii de rezerva ca masina sa nu fi fost lovita in spate, iar acea masina fusese de fapt "taiata" de la bancheta din spate.
Daca te duci la un centru de montare electronice auto vei vedea in permanenta masini aduse de afara cu laptopuri pe ele pentru a li se micsora nr de km si a li se anula diferiti senzori pentru a nu mai aparea erori.
De obicei masinile care nu au fost aduse "pe roti" sunt masini cu probleme mari, remediate la noi cu bani putini pentru a fi vandute repede la oameni creduli, care au impresia ca au facut afacerea vietii lor gasind o masina la un pret mic atunci cand alti "fraieri" vand aceeasi masina la un pret mai mare.
Ca sa aduci o masina "pe roti" de afara te costa aproximativ 500 de euro. Din pretul de vanzare mai scade si castigul samsarului/intermediarului si atunci sa-ti pui intrebarea de ce vanzatorul de afara a vandut masina asa de ieftin.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

20 Noi 2014, 10:48

Vad ca se deviaza de la subiect.
Daca vreti sa vorbiti despre cumparare 1M aveti cel putin un topic dedicat aici: achizitionare Leon 1M - sfaturi, pareri, recomandari
 
Avatar utilizator
AlexRuLeS
Mesaje: 325
Membru din: 05 Oct 2014, 20:15
Localitate: Ploiesti [PH]

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

20 Noi 2014, 11:05

si pe motorul meu scrie ceva cu ebay.... dar masina merge bine :)))
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Dec 2014, 15:49

Salut

Doresc sa cumpar un Leon si vreau neaparat clima si oglinzi electrice.

In cazul in care gasesc o masina fara una dintre astea, sau in cel mai rau fara ambele, cat m-ar costa sa le pun cu piese din dezmembrari?

Cat m-ar costa sa transform din A/C in Clima ?

Dar din 2 geamuri electrice + oglinzi manuale in 4 geamuri electrice + oglinzi electrice ?
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Dec 2014, 16:22

Este cam mult de lucru pentru astfel de conversii, in special la clima.
Cel care-ti poate da niste raspunsuri pertinente este colegul dany19940 :hi
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Dec 2014, 17:26

Pai nu as face eu conversia..as cumpara piesele si as duce o la un service..ma interseaza costurile

Dar ca idee o sa caut o masina cu clima, poate oglinzile electrice si geamurile electrice se monteaza mai usor si mai ieftin decat o clima...asta daca chisr nu gasesc un model in stare buna si cu toate dotarile.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Dec 2014, 17:34

O sa incerc sa-ti enumar o parte din piesele pentru climatronic, iar Dany eventual sa o completeze:
- HU climatronic
- consola centrala cu tot cu rama
- senzor temperatura consola centrala
- senzor temperatura de pe bord cu tot cu rama
- tubulatura si motorase, clapete instalatie din spatele bordului. Nu stiu exact cate, ce si cum, dar e bine sa o schimbi cu totul.

Pentru oglinzi cred ca e ceva mai simplu: oglinzi cu totul (vezi sa nu fie de UK), calculatoare din usi, ceva fire, mufe si modulul de confort schimbat.
Dar, o sa ai nevoie de alta fata de usa, panou de comanda cu patru butoane pentru geamuri si cel de reglaj oglinzi.

Dany, ai legatura :cheers

P.S. daca ai gasit ceva interesant si ai deja un ''short list'', posteaza aici anunturile ca sa ne dam cu parerea :hi
 
Avatar utilizator
floryn_99
Mesaje: 1114
Membru din: 02 Noi 2012, 17:46
Localitate: Constanta
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

15 Dec 2014, 21:40

In proportie de 90‰ am toate piesele de care e posibil sa ai nevoie.
Totuși, parerea mea este ca găsești destul de usor un Leon cu aceste dotari și nu e diferența de pret prea mare, intre una cu clima/oglinzi electrice si una fara aceste dotari....
Succes

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
Seat Toledo Stella 2003 1.6 16v 105 HP (BCB)
EX: Vw Bora 1.9 TDI 90HP (ALH)
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Dec 2014, 08:07

Salut

Multumesc pt raspunsuri.

Nu se pune problema de bani, mi-e lejer sa suplimentez pt o masina cu aceste dotari, dar puneam in calcul "worst case scenario" in care as gasi o masina la un pret f bun, intr-o stare f buna, dar care sa nu aiba dotarile respective.. si cu diferenta de pret castigata la achizitie (adica 2-3-4 sute de euro) sa montez dotarile respective.

Dar o sa fac tot posibilul sa gasesc una si in stare buna si cu dotari bune.

Inca o chestie, incalzire in scaune am vazut mai rar, aia cam cu cati bani se monteaza?

E la fel de complicat ca la clima ?

Referitor la ce am fost intrebat mai sus: nu am cautat in mod special fiindca dupa sarbatori o sa cumpar masina, din diverse motive. Am studiat doar piata si am vazut ca sunt destule modele cu clima si oglinzi electrice pe la 2900-3000 euro aduse din afara. Bineinteles, se mai pot negocia.. pentru mine e mai importanta starea generala si dotarile decat pretul de achizitie.
Am si vreo 2 "cunostinte ale altor cunostinte" care aduc masini din afara si poate o sa apelez la ei..vad eu atunci..
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Dec 2014, 08:29

Incalzirea in scaune nu e asa complicata ca la clima :hi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: LEON 1M nivel echipare, optionale - intrebati aici

16 Dec 2014, 10:19

Roger scrie:
O sa incerc sa-ti enumar o parte din piesele pentru climatronic, iar Dany eventual sa o completeze:
- HU climatronic
- consola centrala cu tot cu rama
- senzor temperatura consola centrala
- senzor temperatura de pe bord cu tot cu rama
- tubulatura si motorase, clapete instalatie din spatele bordului. Nu stiu exact cate, ce si cum, dar e bine sa o schimbi cu totul.

Pentru oglinzi cred ca e ceva mai simplu: oglinzi cu totul (vezi sa nu fie de UK), calculatoare din usi, ceva fire, mufe si modulul de confort schimbat.
Dar, o sa ai nevoie de alta fata de usa, panou de comanda cu patru butoane pentru geamuri si cel de reglaj oglinzi.

Dany, ai legatura :cheers


Am preluat legatura...cam tarziu ce e drept :lol: Schimbare din aer manual in climatronic : viewtopic.php?f=129&t=16797&st=0&sk=t&sd=a&start=15 si viewtopic.php?f=40&t=1512&st=0&sk=t&sd=a&start=540
Despre oglinzi ai punctat bine, cu mentiunea ca se poate folosi si fata de usa pentru 2 geamuri electrice in care decupezi loc pentru panoul de comanda pentru 4 geamuri si reglaj oglinzi - cum am facut si eu.
Costuri - dupa cum ti-e norocul, variatia poate fi destul de mare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori