Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ski Austria - Unde

02 Sep 2008, 09:20

Pentru ca la inceputul lui ianuarie 2009, as vrea sa plec cu masina impreuna cu sotia la ski in Austria, am inceput deja un research in ce priveste zonele cele mai interesante ca si pirtii si raport calitate/pret.
Ca atare as avea nevoie si de ajutorul colegilor de forum, celor care deja au fost acolo.
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

17 Sep 2008, 15:43

Vad ca deocamdata nu ma ajuta nimeni cu ceva idei de locatii pentru ski in Austria.
Eu pentru moment am ajuns research-ul undeva intre Kaprun si Zell Am Zee...am inteles ca este o zaona cu multe si variate pirtii dar si cu preturi rezonabile la cazare.
Mai asteptam idei, pareri.
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

17 Sep 2008, 16:10

nu am fost dar mi-a zis cineva ca in zona de care vorbesti tu e super ok. a fost foarte multumit.
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

17 Sep 2008, 16:25

hai ca ma interesez maine.
a fost o cunostinta acolo ... si a venit incantat...
iti spun de locatie si de toate celelalte optiuni de prin zona...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

17 Sep 2008, 16:27

Mersi baieti.
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

19 Sep 2008, 08:40

La Zell Am Zee au fost parintii mei luna asta. Super statiunea.
Eu aas vrea sa ma duc de revelion. Am gasit ceva oferte dar mai astept...
Oricum trebuie sa treaca de 15 ianuarie ca sa mai scada preturile, asta avand in vedere ca pleci dupa perioada fierbinte.
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

19 Sep 2008, 08:48

http://www.skimania.ro/ski-Austria.htm

mi-a recomandat cineva site-ul acesta...
mi-a spus ca majoritatea statiunilor unde a fost ... le-a luat de pe skimania... si ca nu a fost niciodata dezamagit!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

19 Sep 2008, 08:53

Mersi mult Marian, chiar acum am sa intru sa vad despre ce este vorba.
 
bogdanf
Mesaje: 77
Membru din: 16 Mar 2008, 13:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

06 Ian 2009, 14:56

Eu am fost acum de rev in Kirchberg langa kitzbuhel. E foarte misto zona, sunt fff multe partii de schi (130-150km) insa din pacate e cam scumpa (skipassul e 40 de euro pe zi, pe 5 zile e cam 180 euro) iar partiile sunt destul de grele. Eu sunt incepator si m-am dat doar pe partii usoare dar si alea aveau portiuni foarte dificile.
Ai grija cu detectorul de radar in austria, amenda e de 4000 de euro plus confiscarea aparatului. Pe autostrazi nu am vazut radare cu politisti insa erau foarte multe camere pe stalpi (nu stiu exact ce faceau dar in general se incetinea cand se trecea pe sub ele...).
Dupa ce am vorbit cu mai multi, inclusiv cu cei d-acolo m-am hotarat si la anul o sa ma duc prin martie aprilie pe un ghetar, pentru ca pe ghetari se schiaza pana in mai (povestea un tip ca e nebunie, ca se schiaza in costume de baie etc etc) si scad si preturile (skipassurile nu depasesc 20 de euro pe zi).

have fun
Cordoba 2007, 1.6 105CP
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

06 Ian 2009, 18:43

Iti recomand sa ai grija deasemenea sa ai set de becuri si sigurante in masina pentru orice eventualitate.
Mie mi s-a ars un bec de far (halogen nu xenon) si am dat 17 euro.
Vezi cum te dai la masinuta pentru ca benzina sare de 1E, daca ai gps updateaza camerele pentru strainatate si o sa stii unde sa te feresti daca vrei sa o calci dar de principiu respecta limitarile.
Politie in 4000 km de mers pe autostrada in austria ungaria italia si germania am vazut doar 3 masini.
Seat Leon 1p
 
bogdanf
Mesaje: 77
Membru din: 16 Mar 2008, 13:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

14 Ian 2009, 18:00

are dreptate ionut cu becurile si sigurantele...si mie mi s-a ars un bec noroc ca a avut un prieten cu care eram unul in plus.
benzina sare de 1 euro la benzinariile de pe autostrazi... in statiune de exemplu era 0,9 euro.
Cordoba 2007, 1.6 105CP
 
Avatar utilizator
Testosul
Subiect Autor
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

14 Ian 2009, 22:06

Norocul meu ca am xenoane. :wink:
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

15 Ian 2009, 03:13

""Als besonders familienfreundlich gilt die Region um Innsbruck. Die kostenfreie Pendelbusse bringen die Urlauber in die nahe gelegenen Skigebiete. Rund 500 km Piste sehen hier den Skifahrer, Snowboarder und Langläufer in verschiedenen Schwierigkeitsgraden zur Verfügung. ""

Ca si prietenos familiei este regiunea din jurul orasului Innsbruck. Autobuse gratuite fac naveta cu turisti in zonele apropiate pentru ski. In jur de 500 Km piste pentru ski, snowbord cu diferite grade de dificultate..."

Deci suna destul de prietenos si buzunarului.>>>> http://www.axamer-lizum.at/winter/index.htm <<<<<< distractie placuta :P si concediu placut.
Eu as vrea sa-ti dau un sfat daca imi permiti. NU te du acolo unde ofertele se scriu si in limba romana, acolo este ceva ce este ori foarte scump ori ceva la pachet pentru cei de ""aici"". Dute acolo unde nu ai fost si nu stii , pana la urma vrei sa descoperi si sa ai fun....daca intelegi ce vreau sa spun. :)

PS. In fiecare miercuri este "Lady Day" preturi reduse pentru doamne si cu surprize la final de pista !!??!! :D
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

15 Ian 2009, 03:28

sau asa: >>>> http://www.patscherkofelbahnen.at/winter/de/start.html <<<<

in fiecare marti si joi piste de noapte...:)
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Ski Austria - Unde

22 Ian 2009, 15:17

de revel anu asta am fost in LIENZ, gaseti scoruri pe camera cu mic dejun + cina de la250 - 300 eu, e meserias, nu e statiune e pur si simplu un oras care are 2 munti in spate, pe langa partii faine, gasesti shop-uti peste shop-uri, piscina, restaurante la greu + multiplex
FR

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori