Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Tacheti sariti CAGA

05 Dec 2018, 07:55

Salutare tuturor!

De circa doua saptamani am un zgomot puternic de sub capota doar in accelerare "puternica" de la circa 2300 de ture in sus. Nici putere nu mai am. Ma chinui sa "fug" de Daciile noi cu dCI.
Suna ca un benzinar fara resrictii pe traseul de admisie, acompaniat de usoare vibratii.
Este posibil sa sara tachetii la acest motor? Se sparg rolele de pe culbutori?
Inca nu l-am desfacut din lipsa de loc in hala. Sunetul devine din ce in ce mai puternic pe zi ce trece.
Tot traseul de admisie este curat, inclusiv EGR-ul; MAF-ul masoara cat trebuie; presiune in rampa este; boost este; turbina nu are joc, paletii pe admisie sunt intacti, ulei nu este pe coducta de la admisie in turbo. Actuatorul de pe geometrie lucreaza si nu se misca greu tija de la actuator. Ulei sau antigel nu mananca. De la schimb la schimb nu se vede pe joja diferenta.
Avand in vedere cele de mai de sus inclin sa cred ca am lipsa ceva supape deschise. Altfel nu imi explic.
 
snicolae
Subiect Autor
Mesaje: 67
Membru din: 25 Ian 2017, 13:38

Re: Tacheti sariti CAGA

20 Dec 2018, 08:11

Revin cu update:
Am desfacut capacul la culbutori. Totul arata impecabil, curat, tachetii sunt perfecti, rolele la fel, axele cu came sunt la punct.
Ne-am uitat la semnul de pe rola intinzatoare a curelei de distributie si nu era la semn. Am tras motorul la punct si am constatat ca vibrochenul e in fata axei cu came cu circa 4 grade. Am procedat la desfacerea suruburilor de pe axul cu came, cu intinzatorul pus la pozitia normala si am tras axul pe cala. Strans la loc, invartit motorul, verificat calare, ok.
Mi-a revenit puterea acum. Zgomotul e acelasi.
Cureaua e Conti, s-o fi intins, sau ce mama ma-sii? Are circa 90.000 de la schimb si arata bine.
M-am mai gandit si a coincis aparitia zgomotului cu introducerea cantitatii mai mari de biodiesel in motorina si sosirea in statii a motorinei aditivate pentru iarna.
Voi schimba marca carburantului pentru cateva plinuri si vedem cum suna.
Injectoarele vad ca sunt in parametrii la corectii.
Imagine
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Tacheti sariti CAGA

20 Dec 2018, 13:02

Sa nu fie Daciile noi cu dCI foarte potente :D
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori