Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 43

sandryn89

Re: Cordoba Fever 1.4/85Cp 2008

03 Dec 2008, 00:44

Sa stapanesti sanatos masinuta, la un moment dat postasei fata de la casetofon in working progress. Daca ai terminat operatiunea poate ne postezi si niste poze. Mersi
Imagine
SEATisfaction :love7:
Seat Cordoba 1.4 16v 85cp '08 Red Emocion

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

03 Dec 2008, 00:49

Multumesc, asa este ma ofticau ledurile portocalii din fata cd-ului si am decis sa le schimb cu unele rosii, sa fie la fel tot bordul. Din pacate aparatul meu foto a decedat la Satic, cum fac rost de altul pun poze. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

24 Dec 2008, 14:29

Noutati, :D
Dupa ce am cautat de am disperat cauciucuri de iarna 195/55/15, am renuntat. merg cu cele de vara si asa este uscat.
Am fost la PBV2 si am cumparat o lama noua pentru stanga, intrucat cea originala era demential de nervozanta. Nu stergea bine si mai scotea si sunete de nesuportat la drum lung.
Pe langa lama noua am achizitionat doua becuri PHILLIPS Vision Plus H7, 32Ron, pe care o sa le probez pe seara, o sa schimb doar unu sa vad diferenta de lumina. Nu ma intereseaza sa fie alba ci fluxul luminos mai intens.
Cumparat spray pentru indepartat cainii si pisicile 22ron din careffour militari. :twisted:
Bamse, multumesc pentru cadou, aia micii sunt in culmea fericirii. :bounce: :lol: :lol:
Imagine

zeusik
Nashul

24 Dec 2008, 21:24

BALTAZAR cum este cu noile becuri, se vede vreo diferenta? Sti cumva la mine se potrivesc?:-? 8)
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

24 Dec 2008, 21:32

Am reusit as cumpar pana la urma cauciucuri de iarna. :D :bounce:
Am gasit 195/55/15 la un magazin pe soseaua alexandriei, aveau doua tipuri, Ceva denumit Master Steel, prea bizare si cu un profil de roaba si Matador MP 58 M+S SILIKA.
Am ales Matador, nu stiu cat sunt de bune dar cei ce au folosit spun ca merg, decat de loc. :lol:
Asa arata gumele. Imagine
Imagine

Am dat 275 RON pe bucata, cu montaj.
Probabil ca la primavara o sa cumpar si alte jante, baietii sunt dealeri OZ si am vazut cateva modele pe 15" care costau aproximativ 250ron.
Exact cand am ajuns in fata mahazinului masinuta a ajuns la 5000Km. :D :lol: :bounce:
Imagine
Ca o prima impresie, dupa un drum pana in chitila, s-a redus nivelul de zgomot. Astept ninsoarea sa vad cum merg pe zapada, ori o sa mai dau inca un drum pana la satic. :lol:
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

24 Dec 2008, 22:35

Uite ca nu am fost atent sa vad ca ai postat zeusik, nu am apucat sa le montez, ca s-a lasat un frrig afara, :shock: si vroiam sa le pun pe rand intai unu, sa vad diferenta dintre cele doua tipuri.
Am uitat sa trec mai sus codul lamei din partea stanga este 6L 1955425C, are o lungime intins de 535mm, a costat 75,18 RON cu tva si din primele probe face toti banii. :D
Imagine

Colnita Lucian

25 Dec 2008, 10:10

BALTAZAR2003 scrie:
Uite ca nu am fost atent sa vad ca ai postat zeusik, nu am apucat sa le montez, ca s-a lasat un frrig afara, :shock: si vroiam sa le pun pe rand intai unu, sa vad diferenta dintre cele doua tipuri.
Am uitat sa trec mai sus codul lamei din partea stanga este 6L 1955425C, are o lungime intins de 535mm, a costat 75,18 RON cu tva si din primele probe face toti banii. :D

...si codul pentru cel din dreapta...am aceiasi problema si vreau sa dau un ban ca ma scot din sarite cand aud cum scartie...mersi
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

25 Dec 2008, 13:09

Pentru dreapta 6L2955425C 475mm
Vad ca mai apare si la set, dar nu sunt sigur ca sunt aero. 6L1998002 1 set: Wiper Blades.
Imagine

iulian
gasalb

25 Dec 2008, 15:52

baltazar 2003 ti-ai montat becurile?
tinene la curent si astept impresii
eu am cumparat becuri blue vision+50%de luminozitate si ghici ce,sunt"frectii la picior de lemn" am luat o teapa
SEAT CORDOBA

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

25 Dec 2008, 16:22

Inca nu am reusit sa cobor sa le montez, dar din cate stiu eu, problema becurilor este mai mult una subiectiva. :D
Tine de raspunsul fiecarui indivind la anumite lungimi de unda ale luminii. Unii au o sensibilitate mai buna la cea albastra, altii la alb, altii la cea galbena, in toate cazurile conteaza foarte mult cantitatea de lumina radiata de sistemul optic al farului si cum o radiaza, ca daca o imprastie in copaci de pomana ai becuri puternice. :D
Mai conteaza foarte mult si sistemul optic, chiar daca nu se scrie, multe din fetele de far au o compozitie ce filtreaza anumite componente spectrale, asta poate duce la diminuarea eficacitatii anumitor tipuri de becuri.
Pe mine ma deranjeaza lumina albastra si de aceea am ales becurile PHILLIPS Vision Plus, care au o lumina normala dar mai puternica la acelasi wataj. :D
Din ce spun cei de la PHILLIPS, au reusit sa mareasca randamentul emisiei de fotoni.
Multi se plang ca se ard dupa un an si jumatate, dar nu conteaza, oricum este de preferat sa fie schimbate, intrucat o parte din particulele ce in mod normal se recombinau cu filamentul se depun pe peretii de quart ai becului si in acest fel scade randamentul. :D
Imagine

marian_iam
V.I.P.

26 Dec 2008, 17:30

becurile phillips blue night ... n-au nici o tangenta cu albastru!
tot culoarea lumanarii o au!
se mai zice ca au un + de lumina fata de unul obisnuit ... cine stie...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

28 Dec 2008, 23:17

Revin cu noutati. :D
Asta seara am incercat un nou bec cu 6 led pirhania a cate 4 cipuri fiecare.
Legate cate 3 in serie cu cate o rezistenta de limitare de 220ohmi si o dioda serie. Consum 20ma pe tronson.Imagine
Am facut cateva poze la plafomiera cu bec de 10W si cu leduri. Castiga becul. :lol:
Asta daca ce am cumparat de la zextar nu sunt niste mizerii declasate, intrucat la oltcit am inlocuit la fel pecul cu leduri in plafoniera si luminau mult mai tare, cei drept erau leduri de 1ron din targ, nu de 3,5 ron cu 4 cipuri. :shock:
Imagine
Imagine
ImagineImagine
ImagineImagine
Imagine
Lumina alba este de la leduri.
Dupa testul respectiv, am demontat un bec de faza scurta si am inlocuit becul cu PHILLIPS Vision Plus, am aprins luminile si surpriza!. :shock:
Luminau la fel.
Becurile existente pe masina erau tot phillips. :shock:
Am inlocuit si celalalt bec, sa fie ambele la fel, ca ore de functionare, dar lumina este identica.
Urmatoarea investitie va fi in HID 35W-6000K. :twisted: Ramane doar sa vad cum rezolv cu spalatoarele de faruri, intrucat comanda de reglare automata a innaltimii spotului se paote face folosind motorasele existente pe far.
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

30 Dec 2008, 22:25

Pentru ca tot am timp de surubarit si nu pot sa ies afara, am zis sa termin de schimbat ledurile din fata cd-ului.
Descriu pe scurt pasii ce trebuiesc urmati. :lol: Poate mai sunt si altii cu lipsa de ocupatie. :lol:
Pentru asta este nevoie de o surubelnita mica cruce, o surubelnita de plastic dur, penseta, surubelnita dreapta, leduri smd, tresa absorbanta, statie de lipit, ori statie cu aer cald.
Imagine
Se desfac cele 5 suruburi care fixeaza cele doua parti ale fetei ce cd.
Imagine
Cu ajutorul surubelnitei de plastic, pentru a nu lasa urme se departeaza usor cele doua parti pana la separarea lor.
Se scoate butonul rotund de volum.
Se scoate din carcasa de plastic placuta ce circuit imprimat ce contine afisorul si butoanele.
Imagine
In cazul meu sunt cate doua leduri, verde si portocaliu.
Eu voi schimba ledurile portocalii cu unele rosii.
Pentru asta trebuie sa determinati mai intai care sunt culorile si cum sunt orientate ledurile, sa stiti unde vine+ si unde- la noile leduri.
Am folosit instrumentul de masura comutat pe masurat jonctiuni, adica diode, dar puteti folosi si o sursa de tensiune cu o rezistenta de limitare corespunzatoare, de preferabil un curent cat mai mic, pentru a nu praji elementul de comanda al ledurilor.
Eu am determinat care sunt portocalii si am marcat unde vine + la fiecare cu un punct de marker.
Imagine
Pentru cei ce au o statie cu aer cald, demontarea si relipirea diodelor led se face foarte usor, pentru cei ce nu au, (eu nu detin acasa din cauza picilor :D ) dureaza ceva mai mult si este mai migaloasa operatia.
Prima data, nu purtati imbracaminte sintetica si atingeti caloriferul pana sa puneti mana pe cablaj.
Luati tresa si o inmuiati putin in colofoniu cu ajutorul varfului de letcon incalzit.
Aplicati tresa pe cablaj, lipita de punctul de cositorire si apasati peste cu varful de letcon, cositorul va fi absorbit de tresa, puteti trece la celalalt terminal, dupa ce ati absorbit cositorul dioda se desprinde relativ usor.
Luati noul led si il prindeti in penseta, cu varful letconului ii aplicati cate o bobita de fludor pe capete.
Il asezati peste locul celui vechi respectand polaritatea si il tineti apasat cu o surubelnita plata.
Cu varful letconului incalziti usor unul din terminale, in asa fel incat sa se topeasca cositorul depus mai devreme, la fel si la celalalt capat, continuand sa apsati cu surubelnita pe led.'
Nu insintati cu letconul pe capatul ledului, se distruge repede de la temperatura.
Nu folositi un pistol de lipit cu spira in scurt(ansa)ori un letcon fara termostat.
Dupa ce ati inlocuit toate diodele verificati cu o lupa sa fie bine montate si sa nu fie cumva un scurt circuit.
verificati ca noile diode se aprind cu ajutorul instrumentului, ori cu o sursa de tensiune si o rezistenta de limitare, asta pentru a evita demontarea ulterioara in caz de nefunctionare.
ImagineImagine
In final am reusit sa mai reduc din portocaliu, dar din cauza ca butoanele au diodele led incorporate am preferat sa le las portocalii.
Asa arata acum.
ImaginevImaginebImaginebImaginebImagine

Asa arata pana sa le schimb.
ImaginekImaginekImagine
Imagine

Colnita Lucian

30 Dec 2008, 22:56

BALTAZAR, apreciez gestul tau dar cred ca pentru multi dintre noi aceste lucruri sunt imposibile de facut :D
P.S. mie imi place rosu....merge cu CD si climatronic-ul
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"

eddy_wtx
LowRider

30 Dec 2008, 23:01

Luciane, Baltazar oricum ar fi facut treaba asta, cu poze sau fara poze. Noi trebuie sa ii multumim ca ne`a oferit imagini si explicatii despre ce a mesterit :D
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 43