Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 43

cornelius

21 Aug 2008, 08:25

Chestiunea cu stergatoarele face parte din categoria "asa face toate" :D
Si la mine se intampla, am fost cu ea si in service si nu prea au ce sa ii faca asa este construit.
La un moment dat mi-a trecut prin minte sa ii pun un releu care sa intarzie plecarea stergatoarelor, insa n-am facut-o.
In 2 ani nu s-a zgariat foarte nasol parbrizul, asa ca vezi si tu daca poti trece sau nu peste acest amanunt.

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

21 Aug 2008, 08:26

Asa a facut de cand am luat masina, a tras dreapta si initial am crezut ca este de la presiunea in pneu, dar cred ca este de la placutele de frana, din cate am vazut este mai multa pulbere de ferodou pe janta din dreapta ...deci este posibil sa fie blocata frana.
Cu stergatoarele sigur este o problema... nu seste normal sa frece parbrizul daca este uscat.
Hai ca editez ca am postat in acelasi timp cu cornelius.
Daca era dacie, poate mergea cu "asa face toate" :shock: dar... :lol: in mod sigur se poate rezolva cu un simplu condensator in releul de timp, intrucat comanda stergatoarelor este prin releu de timp.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

22 Aug 2008, 20:28

Si sa continuam, :roll: astazi a facut prima baita :lol: .
Am intrebat prietenii pe unde spala troacele si am primit asigurari ca spalatoria de pe Moinesti ar fi si ieftina si buna (chestie ciudata ca frumoasa si devreme acasa...doar in basme :lol: ).
Au uitat sa precizeze care din spalatorii... in fine am intrat la una din ele si dupa asteptarea de rigoare am intrat la rand (nu inainte sa ma uit bine la crenvisii baiatului, sa vad daca poseda ghiuluri ori alte fiare cauzatoare de reumatism si zgarieturi :shock: ).
Nici nu a inceput flacaul sa dea cu spuma pe ea ca am si dat primul racnet!... ca sa nu ocoleasca masina cu furtunul de la spuma a trecut cu el peste caroserie. :shock: :evil:, dupa ce am lamurit omu` sa umble cu duhul blandetii ca asta este prima spalare, a continuat.
Nu innainte sa precizeze ca fiind prima spalare nu este bine sa dea cu carpa sa o usuce :shock: , bine nu da cu carpa, da doar cu ceara si o lasam sa se usuce. Pai nici cu ceara nu ar fi bine sa dau, ca este mai buna aia din fabrica! :shock: ,... in fine, probabil ca ma uitam duios la el ca nu a mai comentat si a dat cu ceara.
Concluzia, jantele nu sunt spalate bine, cred ca era nevoie de burete.
Mai am cateva urme lasate de banda adeziva cu care a fost fixata folia de protectie pe caroserie care au ramas.
Nu a intrat apa in stopuri si in faruri. :lol:
Imagine

marian_iam
V.I.P.

22 Aug 2008, 22:51

pai bine mai baltazar... si frumoasa si devreme acasa vrei???
stii vorba poporului ..... lucrul cel mai bun il face omul cu mana lui....
Din pacate marea majoritate a noastra, nu beneficieaza de curte .... sa o spalam singuri ...
Eu unul, dupa ce o spal la spalatorie ... iau frumos un burete se vre-i 3 carpa... si incep sa frec la jante ....si sa le fac frumoase ...si stralucitoare(pinpin) :D
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

22 Aug 2008, 23:34

Lucru manual o sa o fac si eu la viitoarea spalare.
Cat priveste curtea... am un prieten care a platit doua amenzi, pentru ca a spalat automobilul si a deversat mizeria in canalizarea orasului. In opinia celor doua capete de creta ar fi trebuit sa fie dotat in curte cu un neutralizator. :lol:
Imagine

CaTaLinZIF
Enigmatic

23 Aug 2008, 08:47

opinia lor e mereu una care sa ne arda pe noi... :lol:
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

marian_iam
V.I.P.

23 Aug 2008, 09:26

pai atata timp cat platesti apa care se scurge in canal ... platesti pana si apa de ploaie care se scurge in canal...platesti lunar o taxa de canal .... de ce sa mai platesti si amenda?
atata timp cat speli masina pe proprietatea ta.. pamantul tau...
Da... cum de au intrat in curte???
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

iulian
gasalb

23 Aug 2008, 13:59

"cele doua capete de creta" cred ca sunt satui de spalat masinile in curte,dar pe ei nu-i amendeaza nimeni,asta-i viata :evil:
SEAT CORDOBA

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

23 Aug 2008, 14:50

Ei...asta este, curtea mai innalta decat trotuarul, asa ca toata apa se scurgea la canalul din strada. Probabil ca daca eram in Germania ar fi luat la fel, dar atunci si marile unitati poluante ar fi fost inchise. :shock:
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

30 Aug 2008, 08:27

Continuare: :D
Pe 24 am luat gasca si am plecat spre litoral.
Pe autostrada am crescut viteza la 130kmh si se comporta foarte bine.
Nu bate, nu urla, nu .... doar trage dreapta si acum sunt sigur ca este de la frana, intrucat se incinge mai rau janta dreapta fata.
Arcurile mi se par cam moi, intrucat la denivelarile existente pe autostrada la imbinarile cu capetele de pod boncanea rau, mai ales pe spate si masina nu a fost incarcata .
Alta constatare suparatoare, nu are iluminare la scrumiera si bricheta, cu toate ca exista fantele necesare nu are bec!...
Consola din mijloc este imbinata cu restul bordului aiurea, parca este lucrata la dacia.
Trebuie sa montez difuzoare in usile din spate, ca m-au disperat picii sa dau muzica mai tare, ca la ei nu se aude. :?
Plin de seaturi la mare....parca sa dat adunarea :lol: si gusterii aia mici au stat calare pe geamuri si tot drumul am auzit numai ..uite un leon,...uite un cordoba, ai vazut ibiza aia ....si in eforie la fel... prinsi rau, pacat ca nu am avut fluturasi la mine. :D
In schimb am constatat ca sa redus si mai mult numarul de oltence participante la trafic :(
Am luat si stiker, multumesc Florin pentru amabilitate, cum spal masina il si lipesc si o sa pun poze. :D
Dupa ultimul drum am trecut de 1500km, normal se termina perioada de mers linistit :D
Inca nu am aflat ce ulei are in motor, Repsol s-au texaco, intrucat cei de la mecoprod nu stiu, iar pe motor am lipit un autocolant pe care este trecuta data urmatoarei revizii cu emblema texaco. :shock:
Imagine Imaginepauza de sandwich langa ecluza de la cernavoda.
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

31 Aug 2008, 20:50

Cu toate ca nu am reusit sa spal masina am curatat local si am lipit stikerul.
ImagineImagine
Imagine

one_ship

STICKER

03 Sep 2008, 21:36

CUM POT ACHIZITIONA STICKER CU CLUBSEAT.EU?
Respect in trafic!

BALTAZAR2003
Moderator
Subiect Autor

04 Sep 2008, 16:42

Salut.
Ia legatura cu Florin&David
Imagine

Florin&David
JAF

04 Sep 2008, 21:00

BALTAZAR2003 scrie:
Cu toate ca nu am reusit sa spal masina am curatat local si am lipit stikerul.
ImagineImagine

Nice Work. :wink:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

razvy*

04 Sep 2008, 23:01

ce-mi place ca s-or inmultit cordobele pe acia :)
Seat cordoba 1.4 , 101 CP

Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 43