Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

catalin_br
Subiect Autor

Cum se seteaza plierea oglinzilor?

08 Apr 2011, 08:50

Stie cineva daca se poate seta la un leon 1m 2006, la inchiderea masinii sa se plieze oglinzile? Cum se seteaza? (daca merge) :?
LEON 2006 1.6 16v cu numai 105 ponei

Roger
Moderator

Re: Cum se seteaza plierea oglinzilor?

08 Apr 2011, 12:21

Si eu eram interesat de functia asta si am citit pe un forum din Franta ca se poate face la 1M, insa e un pic mai complicat.
O dovada ca se poate e asta: http://www.youtube.com/watch?v=qvGdR2jSteM
Inca nu e clar ce piese si ce operatiuni trebuiesc facute. Unii spun de ceva releu de AUDI cod 4D0 907 440 si inca o schema de cablare luata de pe alt forum de Golf4:

I managed to get hold of the Audi relay no 361 - Part number: 4A0 907 440 for testing to see how to make the mirrors fold when arming the alarm (locking) and unfolding when disarming alarm (unlocking).

Connection as follows if you wire it to a MK4 Golf folding mirror:

Relay............................................. .................. Mirror connector (T12)
Pin 4 = 15a .................................................. .... fused +
Pin 5 = Motor for folding mirror (-) left/right .............T12/1
Pin 6 =................................................. ............ Earth (-)
Pin 8 = Motor for folding mirror (+) left/right .............T12/2
Pin 12 = Switch for Folding Mirror ________________ Safe Signal (-)
Pin 14 = Switch for end of folding point (microswitch) in mirror left/right - T12/3

Daca cineva intelege ceva din asta. il (ii) rog sa ne lumineze. Eu unul sunt dispus sa incerc pe masina mea

dany19940
Moderator

08 Apr 2011, 19:01

Asa-i, Roger, se poate face cu acel releu de Audi, insa , cel putin eu nu as activa asa ceva pe masina mea. Nu cred ca-i face bine mecanismului de pliere aceasta activare de fiecare data cand inchizi/deschizi masina. Am desfacut o oglinda si materialele sunt cam slabute. E o piesa la interior, una cu 2 dinti la 180 de grade, care e din antiminiu si ori se uzeaza dintii de la frecare, ori se rup chiar. Daca s-ar putea face activarea plierii cand tii mai mult apasate butoanele telecomenzii, la fel ca geamurile, ar fi ideal. Cand ajungi seara acasa, le pliezi si gata. Discutia e larga aici, ca si pe acel forum de unde ai dat paragraful cu legaturile. Dar la costurile unei oglinzi la noi, eu cred ca e mai bine sa faci plierea cat mai rar. Ma rog, asta e parerea mea. Eu inca mai astept sa descopere cineva ce bit trebuie activat ca sa poti plia oglinzile din telecomanda fara sa mai pui niciun releu.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

catalin_br
Subiect Autor

08 Apr 2011, 21:50

Inseamna ca nu e asa simplu cum credeam,la mine nici geamurile nu se ridica din cheie decat, din iala .Cat de uzura nu stiu ce sa zic nu am desfacut oglinzi e primul seat care il am dupa multe alte marci care le-am avut. cred ca trebuie sa apelez la meserias ca eu nu ma pricep la releie din astea sau schema.Mai vedem :hi

agoox

08 Apr 2011, 23:47

eu sincer nu as face asa ceva pe masina mea. am conectata inchiderea centralizata la contact si-i foarte stresanta, am incercat s-o scot dar asa este de la alarma nu din computer. si in plus ai rotita de la oglinzi care-i foarte comod de folosit. iti dai seama ca de multe ori oblinzile alea nici nu for ajunge sa se plieze calumea si deja se duce semnalul sa se deschida. mai omori odata motorul in trafic cand pleci de la semafor, pana se pliaza oglinzile la loc ai iesit din intersectie. si sunt multe cazuri din astea.
Leon 1M, 1.6 16v, AUS

Roger
Moderator

08 Apr 2011, 23:59

Pai ar fi vreo 3 variante:
- cand scoti cheia din contact - nu vreau
- cand apesi scurt butonul de inchidere din telecomanda - nu vreau
- cand apesi lung pe butonul de inchidere din lecomanda - asa vreau.

Aici e un exemlplu pentru la Golf 4: http://www.youtube.com/watch?v=UAmyWYPK ... re=related

P.S. Catalin, ridicarea geamurilor din cheie se poate activa usor. Sunt baieti pe alte forumuri care fac asa ceva. Pe mine m-a costat 20 RON.

dany19940
Moderator

09 Apr 2011, 14:44

Nu-i greu de legat, Roger. T12 se numeste mufa oglinzilor si trebuiesc facute legaturi cu pinii releului conform listei. Mai ai de legat masa releului 361(asta scrie pe el), o alimentare cu (+) la pinul 4 al releului(sub bord ai deja mai multe puncte de alimentare cu etichete pe ele - legi la borna 15), aduse fire de la oglinda din dreapta, de la motorul de pliere, puse in paralel cu cele corespunzatoare de la oglinda stanga(+/-), semnal de la switch-ul cap de cursa de la oglinda sofer banuiesc(nu zice nimic de cea pasager nici pe forumul "celalalt"), si ce-i mai important, semnal din usa soferului - se leaga pe firul de "inchis" unde se leaga si alarmele. Releul 361 am inteles ca s-a folosit la A3/A4 de prin 1998. O problema(din ce am inteles eu din documentatie) e ca plierea nu va mai functiona din butonul de reglat oglinzile. Nu sunt sigur de asta, ca am citit cam multe zilele astea si e putin vraiste in informatiile stocate in cap :lol: Daca vrei sa incerci, banuiesc ca e usor sa faci o instalatie artizanala doar de testare. Numai ca-ti trebuie ceva timp liber si chef sa desfaci fetele de usi fata. Daca ai prieteni cu Audi din anii aceia si au si oglinzi pliabile, poti imprumuta releul de la ei si te joci intro zi. Papuci, fire, merg si fire infipte in spatele mufelor de la oglinzi pentru teste. Daca-ti merge...se poate face tutorial si posta. Adica plierea sigur merge, eu vreau sa stiu daca mai merge si din interiorul masinii. Uneori mai ai de strecurat cu masina prin trafic si ar fi nevoie zic eu. Cred ca semnalul de pliat oglinzile il poti si simula, prin punere mai indelungata la masa(2-3 sec), sa nu mai legi in usa pentru teste. Daca mai si merge complet...poti lega si in usa, la semnalul de inchidere.

PS la PS-ul tau:"scump, dom'le, dincolo era mai ieftin". Si eu intru in randurile celor cu activari de geamuri....cand sunt in tara, normal. :)

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Roger
Moderator

09 Apr 2011, 14:57

Dany, la functia din interior de la buton nu as vrea sa renunt absolut deloc.
O sa mai caut si eu informatii si poate cumpar si acel releu. Daca si numai dacaaaa cumpar acea piesa, te astept in mai sa te intorci si sa vedem daca iese ceva. Eu unul, nu ma bag la asa ceva singur :tongue

dany19940
Moderator

09 Apr 2011, 16:51

De acord. Eu cica pe 30 Aprilie la 8 si ceva dimineata aterizez la Otopeni. Astept confirmarea oficiala pentru asta. Cred ca poti gasi pe la dezmembrari acel releu. Il ametim noi cumva sa mearga amandoua. Pana atunci, mai trag si eu cu ochiu pe la altii mai experimentati. Daca as sti germana... e si pe un forum la ei descrisa chestia asta. Sa iau bucata cu bucata din text sa traduc...nu-mi surade. Mai cercetez...francezi, spanioli, englezi, chiar si americani. Releul ala l-am gasit in ETKA la A3 si A4 din 1998 si a fost inlocuit in 2008 cu 6Q0 907 440. Pretul orientativ din ETKA e de aproape 50 euro. E ceva, dar si functia lui e mai complicata. Releul a fost folosit pe A3/4 pana in 2000.

catalin_br
Subiect Autor

09 Apr 2011, 19:12

Da ciudata treaba cu plierea, i-mi pare rau ca nu am discutat cu cei de la reprezentanta de chestia asta ca doar ce am fost pe la ei(cu alta problema). Iar cu geamurile mersi Roger am sa caut unde ai zis

dany19940
Moderator

09 Apr 2011, 20:11

Era cineva in Galati, daca nu m-a insel, care se ocupa cu activarea geamurilor din telecomanda. Cei de la reprezentanta nu cred ca stiu ceva de problema asta, dar nu strica sa pui o intrebare si acolo.

dany19940
Moderator

09 Apr 2011, 21:00

Ia legatura cu userul Andrei.toledo, el se ocupa cu ce cauti tu in Galati. andrei91gl@yahoo.com sau vezi aici: memberlist.php?mode=viewprofile&u=369

dany19940
Moderator

10 Apr 2011, 14:47

Am recitit azi postul despre plierea oglinzilor din forumul unde s-a descris posibilitatea montarii acestui releu de Audi si problema care o tineam eu minte o descriu ei altfel: plierea va functiona doar la incuierea/descuierea masinii, nu spun ca nu mai merge plierea din butonul interior. Deci e in coada de peste cumva. Plus ca a mai pus cineva o intrebare la care nu a raspuns nimeni: nu cumva trebuie 2 relee 361, separat pe fiecare usa? Daca pui in paralel firele de la motorasele de pliere, fiecare fiind legat si la centrala de pe fiecare usa, oare nu apare un conflict de hardware? Switch-urile de cap de cursa din fiecare oglinda nu cred ca pot fi puse in paralel si sa le legi la releul 361 cum se cere. Trebuie facute teste, altfel nu vad cum se poate ajunge la "capatul tunelului". Daca separi motorasele de legaturile lor originale, atunci nu mai e nicio problema. Dar asta inseamna sa nu le mai poti plia din buton. Deci exact ce au zis cei care au facut modificarea. Mda. TESTE si atat. Deci, Roger, da iama nitel prin parcuri SH si vezi ce poti gasi daca vrei sa facem probe. Daca ai putea sa iei si soclul releului si cu ceva bucatele de fire din el, ar fi ideal pentru testare. In orice caz, trebuie macar un releu. Cu firele si papucii vedem noi cum facem cu ce mai am eu p-acasa, pe la vecini...Daca merge, vor pleca 4 fire din usa soferului si 3 de la pasager pana la releul/releele 361 care vor veni sub bord.
Over!