Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

m0rpheus
Subiect Autor

Duze spălare parbriz

06 Apr 2011, 10:01

Salut!

Am căutat pe forum, dar nu am găsit o rezolvare la întrebarea mea - sunt posesorul unui Seat Ibiza ultimul model şi aş vrea să schimb duzele de stropit parbrizul. Acesta dă câte 3 jeturi pe fiecare duză, dar eu aş vrea să pun unele care pulverizează pe tot parbrizul. S-ar putea schimba? Sunt compatibile? Cele pe care le ştiu eu sunt montate pe capotă, cele de la Seat sunt sub capotă şi aici sunt nedumerit.

Dacă a reuşit cineva sau ştie o soluţie pentru asta ar fi perfect.

Mulţumesc!

Bamse
Moderator

Re: Duze spălare parbriz

06 Apr 2011, 19:24

pai intreaba la dealer exact cat coasta unele.....incearca sa le desfaci pe ale tale....si compara cu unele care pulverizeaza
sincer iti zic sa tii pe cele cu stropit in 3 parti pt ca pulverizatorul.....la viteze de peste 60, nu mai urca ma sus de sfertul parbrizului...si nu are e sterge....
asa ca mai bine lasale asa.....regleaza-le bine.....and go on :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

m0rpheus
Subiect Autor

Re: Duze spălare parbriz

08 Apr 2011, 08:41

Am avut o altă maşină care avea sistem de pulverizare şi n-am avut probleme, chiar dacă la viteze mai mari e inconvenientul ăsta, mai mult merg prin oraş, deci nu mă deranjează.
Eu voiam să le iau aftermarket pentru că la dealer sigur sunt de 2 ori mai scumpe şi n-are rost, de asta întrebam aici, poate a făcut cineva schimbarea asta.