Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

rr4blondu
Subiect Autor

Echipari Seat Leon...

03 Apr 2011, 00:37

Deschid acest topic pentru cei care vor sa-si achizitioneze un Seat Leon.Va anunt ca in curand se vor scoate din fabricatie echiparile Sport si Cupra din mai multe motive:
1-Echipare Sport se scoate datorita faptului ca nu se vinde FR-ul foarte bine.(exceptand motorul si inscriptionarile:volan,schimbator,scaune,caroserie;cele doua echipari sunt la fel iar FR-ul este mai scump cu aproximativ 4-5000 Euro
2-Echiparea Cupra se scoate pentru ca cei de la Seat doresc sa aiba decat un singur varf de gama si aceea va ramane CUPRA R (265 CP fara de Cupra 240 CP)
Aceste informatii pot fi verificate;eu am aflat de la cei de la PBA,asa ca cei ce vor sa-si achizitioneze un Leon cu una din aceste variante de echipare ar trebui sa se grabeasca.
Va salut!

volvol

Re: Echipari Seat Leon...

03 Apr 2011, 20:40

rr4blondu scrie:
exceptand motorul si inscriptionarile:volan,schimbator,scaune,caroserie;cele doua echipari sunt la fel iar FR-ul este mai scump cu aproximativ 4-5000 Euro

Adauga si franele, senzorii de parcare care vin standard , ESP + XDS (care la varianta de echipare sport sunt standard doar pentru cutiile DSG) si jantele care sunt tot pe 17, dar alt model. Banuiesc ca si cauciucurile care vin standard nu sunt acelasi model.

Am configurat un Leon 2.0 TDI 140 CP echipare sport cutie manuala si cu dotarile standard de pe FR, costa 21.010 Euro. Un Leon FR 2.0 TDI 170 CP costa 22.856 Euro. Deci platesti 1846 Euro in plus pentru 30 CP mai mult, frane mult mai bune, jante mai faine, volan sport, tapiterie sport, alta nuca la schimbator, alte bari fata/spate, alta toba finala etc.

Bine ca m-am uitat pe site-ul Seat Romania, ca era sa duc FR-ul inapoi pentru buy back. :)

Si la Cupra R consider ca diferenta de pret este justificata, dar nu ma pun sa mai detaliez.

Probabil are legatura si cu faptul ca in 2012 apare noul Leon si spre finalul unui model cam toti producatorii de masini reduc numarul de variante de echipare disponibile.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

rr4blondu
Subiect Autor

04 Apr 2011, 15:54

frane mai bune???tapiterie sport??? nu exista nici una din ele :)) tapiteria nu are cum sa fie sport niciodata.scaunele de la varianta sport sunt la fel cu cele de la FR care au in plus inscriptionat FR pe ele;cat despre frane..sunt la fel.l-am intrbat eu pe unu care lucreaza la service la PBA si pe cel care mi-a dat comanda de masina!

volvol

04 Apr 2011, 16:48

rr4blondu scrie:
frane mai bune???tapiterie sport??? nu exista nici una din ele :)) tapiteria nu are cum sa fie sport niciodata.scaunele de la varianta sport sunt la fel cu cele de la FR care au in plus inscriptionat FR pe ele;cat despre frane..sunt la fel.l-am intrbat eu pe unu care lucreaza la service la PBA si pe cel care mi-a dat comanda de masina!

Poti sa mergi la ala ce lucreaza la service la PBA sa-i spui sa-ti dea banii inapoi. :yh

FR-ul are la franele fata alti etieri si discuri cu diametru 312 mm (identic cu Golf GTI). In plus, FR-ul pe benzina are si la franele spate discuri mai mari, de 272 mm. Si da, franele de pe FR sunt mai performante decat cele care vin pe echiparea sport.

Scaunele de FR sunt identice cu cele care vin si pe echiparea sport, insa materialul cu care sunt imbracate (tapiteria) nu este acelasi si difera mai mult decat doar log-ul FR brodat pe ele.

Cand mai ai nelamuriri ... nu mai intreba mecanicii. :)
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

rr4blondu
Subiect Autor

04 Apr 2011, 21:53

pana nu imi explici ce inseamna exact frane mai bune,eu o sa cred in continuare in oamenii care se pricep! faptul ca e alt etrier nu inseamna automat ca si franele sunt mai bune;si in legatura cu tapiteria,acelasi lucru l-am zis si eu...diferenta o face inscriptia FR ;) in fine..nu am deschis acest topic sa ne certam sau ceva...ci doar sa anunt lumea ca se vor scoate aceste echipari din priductie. te salut!

volvol

04 Apr 2011, 23:28

rr4blondu scrie:
pana nu imi explici ce inseamna exact frane mai bune,eu o sa cred in continuare in oamenii care se pricep! faptul ca e alt etrier nu inseamna automat ca si franele sunt mai bune;si in legatura cu tapiteria,acelasi lucru l-am zis si eu...diferenta o face inscriptia FR ;)

E prea tare faza ca sa mai insist, dar intreaba-l si pe alyon daca nu ma crezi pe mine. :yh

Te salut si eu. :drive
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Trainelu

05 Apr 2011, 05:00

volvol scrie:
E prea tare faza ca sa mai insist, dar intreaba-l si pe alyon daca nu ma crezi pe mine. :yh

Deci genial, ma jur!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

Cosmin
Admin

05 Apr 2011, 08:23

:D

Franele pe echiparea Sport au PR Code 1ZE (etrier FN3, disc 288 mm in diametru, grosime 25 mm).
Franele pe echiparea FR au PR Code 1LJ (etrier FN3, disc 312 mm in diametru, grosime 25 mm)
Franele pe echiparea Cupra au PR Code 1LU (etrier FNR G-57, disc 345 mm in diametru, grosime 30 mm)

Pt. Cupra R 1M, mai exista franele Brembo din fabrica, cu aceleasi dimensiuni al discului, insa cu etrier diferit si cu diametrul pistonului diferit.

E clara diferenta dintre sistemul de franare Sport si FR.

PS: Volvol, completeaza-ti te rog si locatia in profil..Sa stim si noi ca esti din Arad, poate te scoatem la o socata si o pastrama in viitorul apropiat :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mu2lica

08 Apr 2011, 07:58

Salutare, sunt nou pe forum si cel mai probabil viitor posesor de Seat Leon Style COPA HIGH 1.4 TSI

In legatura cu echiparea Style COPA HIGH, ma intereseaza daca are computer de bord " MAXI DOT " sau " Computer de bord Plus ". Mentionez ca cei de la reprezentante sunt cam in plop cu aceste detalii ( habar n-au ). Incepand cu ce echipare apare acest fel de computer de bord? Exista un pachet optional care sa il includa?

Sper ca am postat in sectiunea potrivita.

Cosmin
Admin

08 Apr 2011, 08:32

Copa High ar trebui sa aiba maxidot. Pachetul include bletooth, care de obicei vine cu maxidot.
Insa daca alegi pachetul asta nu mai poti alege navigatia.
Eu as fi strans cureaua si as fi luat optionalul PST si WTP (nu le poti lua separat, au valaorea cam de 2.000 de euro, fata de 384 cat e P39 Copa High). Vei avea in plus fata de Copa High navigatie, bixenon, sistem de spalare faruri, OPS etc).
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

mu2lica

08 Apr 2011, 09:01

:? M-ai bagat in sedinta cu pachetul ala care nici nu l-am bagat in seama inital din cauza pretului. Sa vad daca am cum sa strang cureaua asa de tare.

Poate e vreun posesor de Leon cu echiparea Style + COPA HIGH care ma ajuta cu raspunsul sigur la intrebarea legata de Maxi-DOT.

Multumesc,