Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cosminache

Re: Ibiza sau Fiesta?

12 Apr 2011, 18:18

Nu am primit niciun mesaj din partea ta. :shock:

Dip01

13 Apr 2011, 08:30

Eu am trimis catre YioGeo pentru ca este din Brasov. Pentru tine cel mai bine ar fi sa contactezi un dealer din Bucuresti. Presupun ca esti din Bucuresti pentru ca ai pomenit de Porsche Aviatiei.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

Bynx
Meme

13 Apr 2011, 08:41

cosminache scrie:
As dori sa cumpar o noua ibiza de 1.4 85 CP COPA benzina sau noua fiesta de 1.2 85 CP si nu prea stiu ce alegere sa fac.din ce am citit pe aici se pare ca o alegere mai buna ar fi ibiza.as vrea sa stiu din punctul de vedere al motorizarii care ar fi mai buna adica care "trage" mai bine si care ar consuma mai putin si tinand cont ca ibiza nu are prelungire de garantie ca si fiesta de la 2 la 4 ani ce puteti spune despre servici si piese mai apoi.cei de la porsche aviatiei mi-au spus ca ibiza nu ar avea computer de bord? ce dealer imi recomandati? exteriorul este mult mai misto la ibiza insa interiorul nu prea...iar bordul nu se pune problema pt ca cel de la ford este mult mai misto mai futurist.iarasi ce ma intriga este faptul ca prin revistele de specialitate astia lauda fiesta ca motor...si cica ibiza ar fi zmotoasa si lenesa.

Aici sper sa iti raspunda colegii care au Ibiza 1.4 benzina in legatura cu zgomotul si puterea. Depinde si unde o vei folosi mai des: in oras sau in afara....
:hi

Oricum cea mai buna recomandare este cea a test-drive-ului.
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

Sergiu Tot

13 Apr 2011, 09:05

cosminache scrie:
As dori sa cumpar o noua ibiza de 1.4 85 CP COPA benzina sau noua fiesta de 1.2 85 CP si nu prea stiu ce alegere sa fac.din ce am citit pe aici se pare ca o alegere mai buna ar fi ibiza.as vrea sa stiu din punctul de vedere al motorizarii care ar fi mai buna adica care "trage" mai bine si care ar consuma mai putin si tinand cont ca ibiza nu are prelungire de garantie ca si fiesta de la 2 la 4 ani ce puteti spune despre servici si piese mai apoi.cei de la porsche aviatiei mi-au spus ca ibiza nu ar avea computer de bord? ce dealer imi recomandati? exteriorul este mult mai misto la ibiza insa interiorul nu prea...iar bordul nu se pune problema pt ca cel de la ford este mult mai misto mai futurist.iarasi ce ma intriga este faptul ca prin revistele de specialitate astia lauda fiesta ca motor...si cica ibiza ar fi zmotoasa si lenesa.

Salut,

Am o Ibiza 1.4 de 85CP din Noiembrie. Am facut doar ~7000km, deci nu stiu ce piese pica mai des pentru ca era culmea sa imi pice ceva pana acum :)

De tras, trage bine. Am condus-o si in oras si afara si nu ma pot plange ca nu ar trage - atat cat poate la 85 de cai. Zgomotoasa nu e iar lenesa nici atat, desi asta tine si de stilul de condus. Daca o tii la ~2000 e normal sa traga mai greu, pentru ca puterea incepi sa o simti abia de la 2500 in sus.

Referitor la garantie, se poate prelungi. Masina vine cu garantie 2 ani la care poti adauga inca 2 cu limita de kilometri.

Din pacate Fiesta 1.2 nu am condus ca sa pot face o comparatie, dar avand in vedere ca e motor de 1.2 intreaba dealerul daca nu cumva e in 3 cilindri. Daca te deranjeaza zgomotul, du-te neaparat la un test drive. Am mers cu o Fabia in 3 cilindri si nu mi-a placut deloc zgomotul.
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D

cosminache

13 Apr 2011, 09:42

Este in 4 cilindri.ca si consum pe la cat iti ia?

Sergiu Tot

13 Apr 2011, 12:47

cosminache scrie:
Este in 4 cilindri.ca si consum pe la cat iti ia?

Am pus pe Sprit Monitor fiecare plin ;)

Nosce Te Ipsum ;)

cosminache

13 Apr 2011, 13:21

Da am vazut.multumesc.se pare ca bate la distanta de kilometri la consum fiesta de 1.2 fata de ibiza de 1.4..undeva la 7 max pt fiesta si la max 10 ibiza.din punctul asta de vedere..cred ca m-am lamurit.

Bamse
Moderator

13 Apr 2011, 14:25

sa nu te incalzeasca atata de mult consumurile date de producator pt ca nu au nici o relevanta pe stilul fiecaruia de condus.

si nu cred ca max 7 la motor pe benzina.....se poate.
am mers cu o gramada de motoare benzina, si consuma exact asa cum o conduci ....incet, consuma cat scrie in carte, ai calcato....a zburat spre 10.
singurul motor care intr-adevar a consumat sub 10 cat de blana i-as fi dat era motorul de 1.0 de la un peugeot 107...da degeaba o calcam.

asa ca , tot o varianta din partea unui posesor de fiesta 1.2 care nu merge chiar incet , incearca sa gasesti!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

cosminache

13 Apr 2011, 15:19

M-am inspirat de pe site oferit de colegul din brasov.am vazut la mai multe masini.intr-adevar nu ma astept sa consume ca la carte insa vroiam sa stiu in mare daca un motor de 1.2 de la fiesta consuma mai putin si trage la fel decat cel de 1.4 de pe ibiza.

cristi_mky
Inginer

13 Apr 2011, 15:43

De ce nu iti iei Sandero?
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

MHL
Mihai

13 Apr 2011, 16:11

cristi_mky scrie:

:)))))
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

cristi_mky
Inginer

13 Apr 2011, 16:16

Oricum...la 8000 de Eur eu mi-as lua altceva.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

Sergiu Tot

13 Apr 2011, 17:12

cristi_mky scrie:

Luni am conds putin Seatul colegului minibogdan (Arosa, 50CP). Am fost muuuult mai multumit de cum trage, in comparatie cu Sandero (75 CP) care mi-a lasat impresia ca e o unealta de tortura :lol:

Nosce Te Ipsum ;)

cosminache

14 Apr 2011, 11:29

Nu vreau sa investesc atatia bani intr-o piesa renault...cand pot gasi la acelasi pret ceva mai bun ca si dotari si ca si marca.mi-as bate joc de bani.ceva despre asigurari casco..cam la ce preturi aveti voi si care ar fi cel mai bun.am auzit ca tiriac e cel mai bun dar tocmai am fost la ei si mi-au dat un pret de 3000 de roni pe an pt ambele marci.ceea ce mi se pare f exagerat

cornelius

14 Apr 2011, 12:01

Ca unul care a lucrat colaborat indeaproape cu reteaua Ford, iti recomand sa iti iei Seat.
Nu ca am eu Cordoba, ci pentru ca stiu multe lucruri "from inside", fapt ce m-a facut la momentul respectiv sa imi iau Seat.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine