Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vladutz9
Subiect Autor

Probleme pierderi de ulei motor

02 Apr 2011, 11:58

Am un seat ibiza din 2000 si ieri am observat o pata mare sub masina. Cand m-am uitat la motor pare sa piarda ulei prin partea superioara a motorului, cam pe unde ar fi garnitura de chiuloasa. Nivelul de ulei este un pic peste maxim. Sa fie asta problema uleiul in surplus sau mi sa dus garnitura de chiuloasa. Va multumesc pentru raspunsurile voastre. Bafta.

Breazu
breazu

Re: Probleme pierderi de ulei motor

04 Apr 2011, 06:58

Cand se arde garnitura de chiuloasa observi o modificare a mersului motorului,ia verifica daca iti baga apa in baie( scoate joja si vezi daca are o spuma pe ea).
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme pierderi de ulei motor

04 Apr 2011, 09:35

Sa nu fie cumva din cauza filtrului de ulei nestrans, ori a unui senzor care sa defectat si a pierdut etanseitatea.
Daca se duce garnitura de chiulasa este foarte grav, dar oricum nu ar curge uleiul in exterior.
Poate te referi la garnitura capacului de culbutori, este din cauciuc si se poate sa fi cedat, se schimba repede.
Evita sa pui mai mult ulei decat maxim pe joja intrucat se pot distruge catalizatorul, sondele lambda, simeringurile de distributie si altele.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine