Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

liana.g
Subiect Autor

oare...probleme cu volanta?!

01 Apr 2011, 18:12

de vreo doua zile ma confrunt cu o "mica" problema care, din cate mi s-a spus, poate ascunde ceva mai neplacut, dar inca nu sunt convinsa. e clar ca trebuie vazuta de un mecanic (cordobita mea 1.9 D, 2004), doar ca sunt curioasa sa stiu daca, pentru cei care au intampinat aceleasi "simptome", in final s-a pus problema schimbarii volantei sau a kitului de ambreiaj.
pacane usor, infundat, in momentul in care calc ambreiajul si reduc viteza. altfel, la rulaj normal nu se aude nimic. de asemenea, cand reduc viteza din a 4, 3, etc, fara ambreiaj, doar ridicata usor accel., se aude iar acelasi pacanit. in rest, pedala de ambreiaj nu vibreaza, masina este stabila (fara sa zgaltaie sau mai stiu eu) si la fel de silentioasa (atat cat poate fi o consumatoare de motorina :) )

astept, daca se poate, cateva sugestii...problema este frustranta cu atat mai mult cu cat ma asteapta un drum lung de facut cu ea si nu ma incumet in conditiile astea.

multumesc.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: oare...probleme cu volanta?!

01 Apr 2011, 19:00

Adica se aude un cloncanit metalic cand apesi ori ridici piciorul de pe ambreiaj? in special la viteze mici?
Si la mine face la fel si este normal.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

liana.g
Subiect Autor

05 Apr 2011, 16:47

nu este un sunet metalic si se pare ca in ultima vreme s-a accentuat. o va lua mecanicul la plimbare si poate descopera ce este. problema este serioasa, zic eu, pentru ca deja se simt vibratii in volan si masina este din ce in ce mai greoaie. nu ma mai incumet sa ma angajez in diverse depasiri ca mi-e frica ca nu duce.

nu stiu cat de normal ti se pare acel sunet dar a mea nu scotea absolut nici unul pana sa apara chestia asta cu boncanitul. asa ca poate ar trebui sa-i acorzi mai multa atentie.

multumesc de raspuns.

liana.g
Subiect Autor

05 Apr 2011, 16:55

in orice caz, trecand peste toate aceste aspecte, masinutele astea imi par f fiabile. de cand o am nu am avut nici cea mai mica problema cu ea si am folosit-o, nu gluma. nu a stat deloc. am luat hartoape cu duiumul si aici si pe drumuri de munte si inca zbarnaie. n-as da-o pe nici o alta marca si de aceea ma supara problema asta care a aparut din senin, parca. mda...