Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CRISTI CTA
Subiect Autor

amortizoare sport cu arcuri stock

30 Mar 2011, 11:39

salut,as dorii sa inlocuiesc amortizoarele stock cu unele sport ,dar sa las arcurile stock si ma intereseaza daca se poate si daca a mai montat cineva,amortizoarele sunt de la ta-technix si sunt cele dupa suspensia fixa,acum dilema mea e daca o sa coboare masina prea jos,pentru ca fata este si cu suspensia stock coborata,este vorba despre un leon 1m,1,9tdi.

mcbeowolf007

Re: amortizoare sport cu arcuri stock

30 Mar 2011, 21:53

Si eu vreau sa fac aceeasi combinatie, si din cate stiu ar trebui sa vina(eu optasem pentru KONI). Garda nu ar trebui sa coboare, greutatea este sustinuta de arcuri, amortizoarele sunt doar pentru revenire.
Imagine
Nissan Cherry 1.3DX || Opel astra hatch'93
Golf III 1.9TD
Seat Toledo 1.9 Tdi ||Audi A4 1.9 PD 2002
Seat Leon Top Sport 1.9 TDI IS-25-WEEEEE
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=2346

ionutblv
BLV SCENTS

30 Mar 2011, 22:09

stiam ca nu da prea bine, stock+sport.
ori si amortizoare si arcuri, ori deloc :yah

CRISTI CTA
Subiect Autor

31 Mar 2011, 08:13

perfect de acord cu tine mcbeowolf007 dar amortizoarele sport sunt mai scurte decat cele stock si oricum o sa mai coboare garda,nu stiu cum e la koni dar la ta-technix asa sunt,pe mine nu ma r deranja sa o coboare putin dar daca o lasa "pe burta" :(

BOGY26
Bogdan

31 Mar 2011, 08:19

ionutblv scrie:
stiam ca nu da prea bine, stock+sport.
ori si amortizoare si arcuri, ori deloc :yah

eu am stock toata suspensia si imi voi pune doar arcurile sport(street) ptr. a cobori garda 30mm si crede-ma ca nu va afecta cu nimic..toata ideea este sa nu iti pui arcuri super sportive(race) si sa lasi amortizoarele stock, atunci va fi o mare problema :mrgreen:

BOGY26
Bogdan

31 Mar 2011, 17:44

mcbeowolf007 scrie:
Si eu vreau sa fac aceeasi combinatie, si din cate stiu ar trebui sa vina(eu optasem pentru KONI). Garda nu ar trebui sa coboare, greutatea este sustinuta de arcuri, amortizoarele sunt doar pentru revenire.

gresit. garda va cobora 1-2 cm exact atat cat sunt amortizoarele mai scurte. orice amortizor sport este mai scurt decat unu normal.

CRISTI CTA- exact cum ti-am spus combinatia este ok insa de coborat va cobora 1-2 cm. acum nu inteleg de ce ai spus u ca si asa leonul tau este f jos. eu din ceea ce vad de zi cu zi leomul 1m nu mi se pare o masina "pe burta" cand vine vorba de botul ei.

toate cele bune

CRISTI CTA
Subiect Autor

31 Mar 2011, 18:47

nu am zis ca fata leonului meu este'' pe burta'' dar este lasata fata de alte masini de exp mai conduc un passat 2004 si are garda mai inalta pe fata ca leonul, strada unde am locuinta este neasfaltata si plina de denivelari f mari in cazul in care masina coboara 2cm nu e o problema dar daca coboara mai mult nu prea vad cum as mai ajunge cu ea in fata portii pentru ca si acum daca nu merg cu atentie atinge.

BOGY26
Bogdan

31 Mar 2011, 19:42

CRISTI CTA scrie:
nu am zis ca fata leonului meu este'' pe burta'' dar este lasata fata de alte masini de exp mai conduc un passat 2004 si are garda mai inalta pe fata ca leonul, strada unde am locuinta este neasfaltata si plina de denivelari f mari in cazul in care masina coboara 2cm nu e o problema dar daca coboara mai mult nu prea vad cum as mai ajunge cu ea in fata portii pentru ca si acum daca nu merg cu atentie atinge.

poi mai mult de atat nu are cum sa iti coboare fiindca nu are din ce.

gabone_leon

11 Aug 2014, 08:44

Salut tuturor,

Am vrut sa deschid un topic nou dar vad ca discutia deja exista.
Ca urmare: am pus amortizoare Bilstein B4 GAS pe arcuri stock (Seat Leon 1M) si jante 17" cu 225/45/17 - rezultatul: parca merg cu caruta si nu mai am amortizoare deloc (recunosc am vrut tinuta sport dar parca nu am amortizoare deloc)...
Ca sa nu ma intelegeti gresit - exemple:
- Catre Sibiu - tinuta de drum minunata (cu mici exceptii - viaductele care sunt mereu pline de gropi);
- Catre Pitesti pe drumul vechi - drum cam bombardat - nu gropi mari ci multe si mici (din cand in cand bump-uri transversale) - aici imi venea sa dau intr-un pom si gata... (cel mai tare m-a deranjat ca parca da cu spatele din pod...)

Intrebari catre cei cu mai multa experienta:
- ce am gresit in combinatie?
- risc sa sparg amortizoarele?
- cum sa modific suspensia? (e clar ca asa nu poate sa ramana...)
- poate fi si vina anvelopelor (sau doar vina anvelopelor)? Comentariu: le-am dezumflat pana a inceput sa se lase masina si are acelasi comportament (foarte putin atenuat);

Multumesc, si astept parerile voastre.
Va rog sa va dati cu parerea chiar daca nu va pricepeti - as vrea sa aflu chiar si doar experiente personale si impresii...

Spor!
VW Passat Variant 2.0 TDI 136 CP
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence