Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 36

TIBI
Subiect Autor

Re: Despre Android (impresii, aplicatii, etc)

20 Iun 2013, 18:32

COSMIN Si tot ca in remapare pot aparea probleme.
E bine sa te documentezi inainte privind un rom.Daca vrei da-i un pm lui bogdan_wrc. E tatic in android cam cum esti tu in seat :tongue
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

25 Iun 2013, 08:27

Nu vreau "rom" custom.. E bun Havana, ala facut in Cuba :)

Serios acum, vreau doar dialer negru.

Bun.. acum, sa va povestesc oleaca despre modificarile telefonului..
Deoarece vreau sa ma incadrez in trend si nu vreau ca prietenii mei sa rada de mine, am pus folia cea mai inchisa pe geam si xenon la becu' de la camera.. E d-ala jmecher, nu da eroare de bec ars cand fac poze :yh Pe viitor vreau sa-l infoliez tot in folie imitatie de carbon :)

Poveste e asa..

Am incercat sa il root-ez.. La sfaturile lui Alex, am incercat diferite metode.

1. Bin4ry's root method - din pacate asta nu functioneaza la versiuni de soft mai mari de 6.1.A.2.55

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lsOcLVS1lU4[/youtube]

Inca un clip, cu aceeasi metoda.. In descriere nu mentioneaza ce versiuni de soft sunt suportate..Problema e ca la telefonul meu, dupa rularea aplicatiei, nu afiseaza mesajul de fake back up (min. 10:57 in clip), unde e necesar un click pe OK.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wfc5uWDWeGA[/youtube]

2. E-root. E un fiser, care se pare ca face treaba. Ei bine, la mine nici asta nu a mers. In comentarii cineva precizeaza ca nu merge pt. 4.1.2 JB

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DFkwptn84X0[/youtube]

Am cautat si alte versiuni mai noi, insa nici una nu a mers.

Precizez ca USB debugging era activat, la fel si faza cu "Unknown Sources"..
Nu stiu daca are legatura, insa in momentul in care conectez telefonul la calculator (si chestia asta a fost dintideauna, nu doar dupa update), nu am putut transfera continut in / din telefon.
Telefonul e "vazut", pot sa vad fisierele de pe el, pot face browse, insa nu pot copia nimic. In momentul in care selectez ceva pt. copiere, mesajul care apare e ca "The device has either stopped responding or has been disconnected". Aceeasi chestia o face si in aplicatia oficiala Sony Companion.

S-ar parea ca in momentul in care conectezi telefonul la PC, poti selecta "media transfer mode" sau "mass storage ( msc )". Ei, mie nu imi apare nicaieri chestia asta.. Adica in monetul in care il conectez, pur si simplu imi spune ca e conectat la PC. Daca dau click pe notificare respectiva nu se intampla nimic.

Anyway, ca si ultima chestie..Se pare ca inainte sa root-ezi telefonul, trebuie sa faci operatiunea de "bootloader unlock".. Am verificat in service menu (cu combinatia *#*#7378423#*#*) statusul bootloader si apare YES, deci poate fi deblocat. Problema e ca dupa unlock, se pare ca ar trebui sa instalez aplicatile din nou.

Ma mai gandesc daca incerc si asta :)

Multumesc tuturor pt. sfaturi ! :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ClotzA

25 Iun 2013, 13:15

Intradevar, cand dai unlock la bootloader se face factory reset la telefon. Pe bootloaderul deblocat poti pune ce doresti tu pe telefon (rom-uri rootate direct / recovery tools / etc).. dar dupa cum ai spus si tu, nu asta ti-e dorinta :D

S-ar parea ca in momentul in care conectezi telefonul la PC, poti selecta "media transfer mode" sau "mass storage ( msc )". Ei, mie nu imi apare nicaieri chestia asta.. Adica in monetul in care il conectez, pur si simplu imi spune ca e conectat la PC. Daca dau click pe notificare respectiva nu se intampla nimic.

Genul asta de probleme apar pe MTP ( un protocol prost specific windows folosit pentru vizionarea filmuletelor/pozelor de pe telefon).
Ca sa schimbi MTP / MSC poti modifica si inainte sa conectezi telefonul la pc. Mergi la:
Menu -> Settings -> Xperia -> Connectivity -> USB connection mode.
sau daca nu-l gasesti acolo incearca in Menu -> Settings -> Storage -> Default USB connection type
Incearca sa schimbi default pe MSC sau 'Ask on connection'.

Posibil ca asta sa fie si cauza pentru care nu ti-a mers rootarea in primul rand (deoarece nu se pot copia fisiere de pe PC pe telefon). Incearca iar metoda cu E-root 1.2 dupa ce schimbi pe MSC.

Alte metode de rootare pe care ar trebui sa le incerci inainte sa apelezi la varianta finala ( unlock la bootloader :oops: ):
1. Bin4ry's root method actualizat - tutorialul de pe youtube foloseste o versiune veche (v15) pentru softuri vechi. Intre timp s-a ajuns la v31.
New Mode SHOULD be able to root all new Sony Firmwares like 2.55 and higher where Normal mode was failing [thanks Goroh]
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1886460

2. DooMLoRD Easy Rooting Toolkit (v14)
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2327473
Din cate vad pe acolo, a reusit cu success sa rooteze un Xperia S cu JellyBean 4.1.1 la versiunea v10 din toolkit. Poate v14 suporta si JB 4.1.2. Merita incercat ca ultima speranta

Spor :bounce:

TIBI
Subiect Autor

25 Iun 2013, 21:52

Cosmin, prietene de aveai samsung imi era mai simplu sa te ajut cu o rezolvare la problema ta.
Din pacate la sony sunt afon.

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

26 Iun 2013, 07:51

Multumesc frumos, Tibi!

Am incercat ieri sa flash-uiesc versiunea 6.2.B.0.211 (eu am 6.2.B.0.200 - care se pare ca nu suporta root), insa nu am reusit nici chestia asta.

Deja ma enerveaza toata agitatia asta si cred ca o sa il las asa. :(
Imagine

Cosmin
Admin

26 Iun 2013, 19:00

Si acu' rezolvarea :)

S-a flash-uit firwmareul 6.2.B.0.211, apoi s-a rootat telefonul, apoi au fost inlocuite aplicatiile de sistem cu fundal alb cu cele cu fundal negru.
Evident ca n-am facut eu chestia asta, a facut-o ClotzA (frate cu Gamer).
Am instalat un programel si a facut toata chestia de la distanta. Au fost cateva probleme, insa din pacate nu stiu sa detaliez (nu-stiu-ce scripturi, fisiere .odex si alte SF-uri d-astea). Pe mine m-a dat mama la chimie-bio, nu la info, asa ca eu doar am stat si m-am uitat ca la tv. La propriu.

Ii multumesc enorm ca a ajutat un biet obsedat ce nu putea sa doarma noaptea din cauza dialerului alb. Se pare ca neamu' asta a lu' Gamer e plin de oameni talentati. Jos palaria! :hi

O sa pun maine poze.

PS: Daca cumva ma intalnesc la coada la sifoane cu ala de la Sony care s-a gandit el ca dialerul alb e cool, jur ca ii zic fo' doo de la obraz, asa.. :D Si mai jur ca nu o sa mai fac never-ever update de sistem :)

Acestea fiind zise, multumiri inca odata Alex! Pun berea la rece de acu', poate ne vedem in septembrie.. :cheers

Si ca sa nu te plictisesti, iata urmatorul proiect :tongue

Am o tableta ce mi-au dat-o cado astia de la Vodafone si vreau sa sterg niste aplicatii de sistem :yh Te bagi? :D
Imagine

TIBI
Subiect Autor

27 Iun 2013, 13:15

Vodafone face astfel de cadouri?
Eu am primit cadou niste minute :tongue

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

27 Iun 2013, 13:53

Ţi-am luat-o inainte de mult, Gamere... :)
O juma de ora am tras de el.. Nu a vrut nici mort sa scuipe contu'..
Da' nu rămân dator, stai chill

Tibi, mai dau si cadouri d-astea.. Însă doar daca le ceri :)
Imagine

ClotzA

27 Iun 2013, 16:58

Hehe, cu multa placere Cosmine ! :cheers
Cum am vazut povestea induiosatoare cu ardeiul nu am putut sa nu intervin :oops:

La tableta, ca sa poti sterge aplicatiile de sistem, trebuie sa facem cam acelasi lucru ca la telefon (root = la revedere garantie).
Daca crezi ca se merita si obsesia e la fel de mare.. ne bagam :)

catalinutzu

06 Ian 2014, 22:54

Salutare si La multi ani...
Vreau si eu o parere un sfat
Doresc sa achizitionez un Samsung S3,acum am dubii,ce varianta sa aleg cel normal sau cel care are 4G si 2gb ram,care varianta este mai buna,eu nu prea am avut contact mai des cu un s3 si de aia va cer o parere,si la ce sa ma uit cand iau unul sh,sa nu ma pricopsesc cu vreun fake,la cat de bine sunt facute ele,multumesc
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Ovi_King
The King

06 Ian 2014, 23:11

La multi ani! Parerea mea e sa mergi pe cel de 2gb ram. Un s3 fake se vede de la o posta la calitatea imaginii pe display. Sa fie brand-uit neaparat si pe fata si pe spate (am vazut fake-uri nebrand-uite pe fata). Soft 4.1.2 sau 4.3 daca e cel oficial. Daca are 4.2.x sunt balarii. Oficial nu exista pt s3! In rest nu stiu mai intreaba-ma tu.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 4
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

catalinutzu

06 Ian 2014, 23:18

Ms Ovi,Nu prea ma deranjeaza ca are 2gb sau 1gb ,ca il iau pt a mea partenera de viata si iti dai seama ca il foloseste la un fb la un watsup la o muzica etc,dar zic sa iau ceva bun,daca tot dau 10-11-12 mil sa nu ii arunc in vant
Eu am un Allview V1 viper,dar ei nu i place ,ce sa i fac trebuie sa tin cont si de dorintele ei :))
Imagine

Ovi_King
The King

06 Ian 2014, 23:26

La 1200 ron mai bne mai pui un ban deoparte si mergi pe un xperia z. Se poate sa gasesti si la 1200 si e peste s3 din toate punctele de vedere. Daca e cu fb e clar ca e si cu pozele deci mergi pe xperia z si o sa primesti o mare recompensa. Trust me! Plus calitatea materialelor muuuult peste plasticul de la s3

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk 4
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

catalinutzu

06 Ian 2014, 23:34

Uite am sa i propun sa vad ce zice,eu stiu telefonul ,mie imi place mai mult decat s3 dar poate stiti cum sunt femeile,cand face un fix pentru ceva nu l mai scoti din cap
Imagine
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 36