Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

Vand Spacer Forge

24 Mar 2011, 00:46

Vand spacer Forge, l-am avut 2 zile pe masina, dar nu ma pot obisnui cu sunetul :? Am factura la el, deci mai este in garantie inca 18 luni...
Pretul este 250 ron, negociabil! 0766/352075

Imagine

Andrei
Admin / PR

Re: Vand Spacer Forge

24 Mar 2011, 01:44

ce face acest spacer ?
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

LIFEPHORM

24 Mar 2011, 03:24

O supapa blow-off se foloseste pe majoritatea motoarelor de tip turbo. Dar ca sa iti pot explica ce face un BOV trebuie sa iti explic inainte ce face un DV :)
O masina echipata cu motor cu turbina are in componenta o valva care se numeste DV (Diverter Valve) care este pozitionata dupa turbina. DV-ul preia presiunea de aer care ramane pe traseul de admisie atunci cand clapeta de acceleratie este inchisa si o redirectioneaza inainte de turbo pentru a putea fi refolosita/recirculata! Acest lucru este foarte bun, pentru ca astfel se recircula aceasta presiune ceea ce inseamna ca se castiga mai mult aer pe traseul de admisie si se protejeaza in acelasi timp si turbina.
Si atunci rezulta explicatia: cantitatea/presiunea de aer care tinde sa se intoarca pe admisie catre turbina in momentul in care clapeta de acceleratie este inchisa, trece initial pe la acest DV si este redirectionata cu scopul de a mentine rotatia corecta si constanta a palelor turbinei. Daca nu ar exista acest Diverter Valve, acest aer s-ar intoarce peste turbina si ar forta palele sa se invarta in sens contrar rotatiei lor normale. Daca acest lucru ar avea loc in momentul in care se accelereaza, ciclul de rotatie corect al palelor turbinei ar dura mai mult, ceea ce ar duce la binecunoscutul efect de turbo-lag.
Si acum sa revenim la acest BOV, care are intr-o anumita masura, cam aceeasi menire ca si DV-ul, numai ca in loc sa recircule aceasta presiune, o elibereaza in exterior, proces care este insotit de acel fasait. Deci nu recircula aceasta presiune cum face DV-ul de care am povestit mai sus. Avantajul unui BOV este in primul rand, sunetul care se formeaza odata cu aceasta eliberare de presiune, si capacitatea de reglare pe care o are. Adica poate stabili cand sa preia aerul si cand sa il dea afara. Mai devreme, sau mai tarziu ca un Diverter Valve.
Daca n-ai inteles, mai citeste odata ca sunt obosit la ora asta si totusi sper ca am pus lucrurile in ordinea lor fireasca aici :)

Bafta la vanzare lui BOGY!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

24 Mar 2011, 09:25

Multumesc Marian...face un "fassssait" foarte frumos...dar chiar nu mi-l pot "baga" in cap :? ...spacerul este nou :drive

Ciosmi

24 Mar 2011, 12:48

La tine s-a potrivit spacer-ul din poza? :|

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

24 Mar 2011, 13:02

Ciosmi scrie:
La tine s-a potrivit spacer-ul din poza? :|

Salut,
dap, s-a potrivit, este cu 3 suruburi...sper sa nu fi gresit eu poza :mrgreen:
Mai urc o poza:

Imagine

Ciosmi

24 Mar 2011, 13:11

Uhmm....tu ai Fr din cate stiu,deci K03,corect?
Cel din poza pusa de tine este pentru K04.
Asa arata cel pentru K03
Imagine

Scuze pentru offtopic :oops:

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

24 Mar 2011, 13:30

Salut, nu este off topic..dar chiar functioneaza, posibil asta sa fie si cauza din care nu ma pot obisnui cu sunetul...si dap, am FR cu K03 :oops:
Acum am sunat la Racing Nick sa vad de ce mi-au trimis ptr. K04 eu spunandu-le ca am FR cu K03, mi-au zis ca revin ei cu un telefon...de abia astept sa aud raspunsul lor...

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

08 Apr 2011, 13:00

Se poate inchide :!: