Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bodisan
Subiect Autor

Scartaieli...

21 Mar 2011, 09:56

Salutare,

Am si eu 2 probleme cu un seat ibiza an 2007, 50.000km.

1. Scartaie ceva de la suspensiile fata, cand afara e mai frig si trec peste limitatoare de viteza, sau orice gropi care provoaca balans mare al botului. Scartaie si pe loc cand apas botul cu mana daca reusesc sa il balansez destul de mult. Mentionez ca am schimbat bucsele de curand, dar scartaitul a inceput sa se auda in iarna asta cu cateva luni inainte de schimbarea bucselor, si continua si acum. Daca sunt temperaturi mai maricele (peste 15 grade) sunetul dispare.

2. Pe loc, cand fac manevre de parcare, scartaie si trozneste ceva de zici ca se rupe masina in doua... si e mai accentuat sunetul daca incerc sa intorc rotile in timp ce am frana de picior apasata. Parca se contorsioneaza ceva pe la suspensii, nu am identificat exact sursa sunetului. Ce ar putea fi?
Seat Ibiza 2007 1.2 12v 70cp

MHL
Mihai

Re: Scartaieli...

21 Mar 2011, 13:16

1. La mine cand a scartait in partea din fata am schimbat bucsile de la bascula si cele de la bara de torsiune si s-a rezolvat. Tu ce bucsi ai schimbat?

2. Legat de sunetele pe care le auzi la roti atunci cand faci manevre pe loc am inteles ca ar fi o "problema" generala la Seat Ibiza/Cordoba si ca poate fi de la flansele de la planetare sau ceva de genul asta pt. ca ar fi imbatranite sau din cauza prafului adunat... Poate vreun coleg mai priceput in mecanica decat mine o sa-ti dea o solutie mai exacta...

Bafta!
P.S.: prezinta-ti si tu masina...
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

bodisan
Subiect Autor

21 Mar 2011, 13:20

Am schimbat bucsile mari de la brat, cele care stau in consola. In cateva luni trebuie sa fac revizia, o sa ii intreb si pe cei de la service.

O sa incerc sa imi fac si timp sa prezint masina :)
Seat Ibiza 2007 1.2 12v 70cp

ionutdoc

21 Mar 2011, 23:03

1. acelasi scartait l-am avut si eu asta iarna...acum a disparut, asa ca slabe sanse sa-i dau de capat.
2. am avut si eu "trosneli" la virat pe loc si problema a fost ceva f simplu in cazul meu: contraaripa de plastic plesnise dintr-un surub si se agata la roata. Verific-o
1.4 TDI, 59Kw, 2007

szintyjanos

25 Mar 2011, 11:21

bodisan scrie:
Salutare,

1. Scartaie ceva de la suspensiile fata, cand afara e mai frig si trec peste limitatoare de viteza, sau orice gropi care provoaca balans mare al botului. Scartaie si pe loc cand apas botul cu mana daca reusesc sa il balansez destul de mult. Mentionez ca am schimbat bucsele de curand, dar scartaitul a inceput sa se auda in iarna asta cu cateva luni inainte de schimbarea bucselor, si continua si acum. Daca sunt temperaturi mai maricele (peste 15 grade) sunetul dispare.

2. Pe loc, cand fac manevre de parcare, scartaie si trozneste ceva de zici ca se rupe masina in doua... si e mai accentuat sunetul daca incerc sa intorc rotile in timp ce am frana de picior apasata. Parca se contorsioneaza ceva pe la suspensii, nu am identificat exact sursa sunetului. Ce ar putea fi?

Salut baieti!

1. poate fi bucsele (dar mai putin) sau poate fi un burduf de cauciuc de pe tija telescopului. La Seat-ul meu nu am patit pana acum, dar la Opel si la Audi da.

2. Ar putea fi si de la etrier. Am patit la AUDI, dar se simtea mai ales cand franam, deci verifica si acesta.

Sper ca am fost de ajutor

blaze_sorin

27 Mar 2011, 20:45

PRoblema 1 tocmai a aparut si la mine dupa iarna asta:)probabil sunt bieletele antiruliu , am sa ajung la un service si iti spun verdictul lor.
Pentru problema 2 , clar sunt flansele de la amortizoare, si e bine sa iei tot ansamblul , adica flansa + rulmentul aferent daca tot o sa le schimbi. E o problema cunoscuta , intra praf si mizerie si se mananca cauciucul pe care merge rulmentul.Pe mine m-a costat vreo 250 lei remediera problemei acesteia cu tot cu piese si manopera.

kalimdor

12 Mar 2012, 12:38

Salut,
Dupa iarna asta am si eu o problema cu un scartait,mai ales cand trec peste bumpere sau la balans mai mare al masinii,se aude doar in partea dreapta fata.Se aude foarte tare si e destul de enervant.
Am incercat sa apas cu mana in partea dreapta sa-i fac un pic de balans,dar nu se aude nimic.
Am fost cu masina la service sa verifice bucse,amortizoare,flanse si au zis ca toate sunt ok,asa ca nu stiu de la ce ar mai putea fi.
In service nu reusesc sa-si dea seama de unde vine scartaitul,si parca nu as schimba o gramada de piese pana sa o descopar pe cea cu probleme.
Daca a mai avut cineva aceleasi simptome si a reusit sa le rezolve,orice ajutor e binevenit.
Bucsele de la bascula sunt schimbate acum aproximativ un an.
Merci,
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003

alinush

12 Mar 2012, 21:52

Salutare
Incerc sa va ajut si eu in ideea in care schimb piese de directie/suspensie destul de des.
1. Scartaieli la balans mai mare al "botului" masinii - bucsi bara stabilizatoare. Incercati sa masurati bara in grosime inainte de a cumpara busile. Pe Ibiza sunt de 3 dimensiuni, 16, 17 si 18 mm. Daca luati bucsi mai mari sai mai mici veti avea aceleasi zgomote.
2. Batai destul de suparatoare ale directiei apar de la biletele antiruliu (eu pe astea le schimb cam la 5 - 6.000 km). Ori ele ori drumurile sunt de proasta calitate).
3. Zgomote la virarea rotilor pe loc sunt de la flansele amortizoarelor sau asa-numitii rulmenti-clopot.
4. Bucsile de la brate cedeaza mai greu...sau cel putin asa e la mine. Le-am schimbat doar o data in 70.000 km
Bafta
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

lucianluce

12 Mar 2012, 23:09

Am si eu o problema cu scartaielile si o sa postez aici:
La iesirea din curba, mai ales cand trec din frana de motor si accelerez se aude un sunet usor in partea din spate, ca si cum s-ar fi desprins ceva si joaca (cum ar aluneca un ceva intr-o parte si-n alta), am verificat roata de rezerva si e prinsa bine, oare ce ar putea fi?
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

sorin_pustiu_81

01 Apr 2012, 13:33

am si eu aceeasi problema cu scartaitul in timpul mersului peste denivelari si cand apas pe aripa un zgomot de cauciuc undeva in partea de jos!

BOGY26
Bogdan

01 Apr 2012, 16:12

sorin_pustiu_81 scrie:
am si eu aceeasi problema cu scartaitul in timpul mersului peste denivelari si cand apas pe aripa un zgomot de cauciuc undeva in partea de jos!

In partea de jos?..sigur?..sa nu fie de la flansa...

bgd_ul

04 Apr 2012, 15:14

pana la urma ce era ?
Cine tace face primul pas spre evolutie.

Dragos17

04 Iun 2012, 19:45

bodisan

Salut!Am avut si eu problema asemanatoare iarna asta si nu i-am dat de cap,daca ai rezolvat problema spune-mi si mie sa stiu ce sa schimb.Multumesc! :hi

catalinutzu

05 Iun 2012, 00:23

pfff cam multe probleme cu scartaieli,nus am 85000 km ibiza 2008 si nu bate nu scartaie nimik,si nu am schimbat absolut nimik
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

giugiarro

02 Iul 2012, 12:22

Salut .
Acelas scartait si la mine.
Seat ibiza 2005 1.2 , 4 usi .45.000km
A inceput toamna trecuta se auzea un scartait incet la balans la roata din dreapta.
Iarna se auzea foarte tare la amblel roti tot la balans si la unele denivelari.
Cand ploua nu se mai auzea absolut nimic .
Acum vara nu se aude aproape deloc.

Ce am observat :
La frane cand masina se apleaca nu se aude dar cand se ridica se aude acel scartait , iarna.
Cand ploua nu se mai auzea absolut nimic in ori ce anotimp.
Cand ma apas pe masina nu se aude nimic indiferent de anotimp.
Cand imping rotile cu piciorul din fata inspre spate se auzea acel zgomot ,iarna.

Nu am apucat sa trec pe la service.
Idei de la ce ar putea sa fie?
Multumesc