Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24

black leon
Claudiu
Subiect Autor

Re: Leon 1.4 tsi magico black

31 Mar 2011, 19:51

Bogdan_wtb scrie:
frumos exemplar
si buna treaba cu grila
jantele pe 18 nu o sa fie cam mari ?

Multumesc pentru aprecieri.Nu cred ca o sa fie prea mari,oricum is dispus sa primesc sfaturi si pareri cat mai multe pemtru a alege ce este mai bun si potrivit.O sa incerc sa pun jante cat mai usoare.Drumuri bune tuturor :drive !!!
Seat Leon Facelift 1.4TSi-magico black CJ 55 WRC
viewtopic.php?f=5&t=9822

black leon
Claudiu
Subiect Autor

01 Apr 2011, 18:49

Cine ma poate ajuta cu un photo shop la aceste jante si cu un pret la cele pe 18''.jantele sunt dotz mugello lake30.va multumesc anticipat!
Imagine
viewtopic.php?f=5&t=9822

volvol

01 Apr 2011, 19:15

In primul rand, pe 18 si cu prindere de Seat Leon 1P (5x112), aceste jante exista doar in varianta 8x18 ET35. Conform calculatorului de mai jos, rezulta ca jantele noi ar fi iesite mai in afara cu 29 mm fata de cele pe care le ai acuma. S-ar putea sa apara probleme si sa frece in aripa la denivelari (nu este sigur).
http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp

In al doilea rand, acest model este o editie speciala de la Dotz si pretul lor se invarte in jur de 300 Euro per bucata.

Daca vreunul dintre cele doua lucruri de mai sus nu este pe placul tau, atunci poti sa incepi sa cauti alt model, tot pe negru si cu dunga rosie pe margine ... nu in buletin. :lol:
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

black leon
Claudiu
Subiect Autor

01 Apr 2011, 20:57

Multumesc volvol,esti de mare ajutor.despre aceste jante ce parere aveti?PDW Nemesis Black Matt Red Lip,au preturi incepand de la 115 euro cele pe 16 :bounce:
ce parere aveti?spre ce alte modele de jante m-ati putea indruma,asemanatoare acestora din poza?
viewtopic.php?f=5&t=9822

black leon
Claudiu
Subiect Autor

01 Apr 2011, 20:58

Imagine
Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati ajuta in alegerea unor jante pt masina mea ptr. ca nu ma prea pricep.va multumesc.
viewtopic.php?f=5&t=9822

volvol

02 Apr 2011, 02:21

E foarte simplu. Eu mi-am luat jante noi de aproximativ 30 de zile si iti pot spune cum am procedat eu.

1. Exista site-uri mari in Romania si in strainatate care comercializeaza sute de modele de jante after-market. Le cauti pe google si te dai pe ele cand ai timp. Daca nu gasesti, ne spui si iti dam noi niste link-uri.

2. Cand gasesti un model de janta care-ti place, incerci sa cauti pe google poze cu modelul respctiv montat pe Seat Leon 1P (ca sa-to faci o idee de cum ar arata). Unele companii care produc jante au chiar un configurator pe site-ul lor si iti poti alege masina si modelul de janta ca sa vezi cum ar arata.

3. Daca iti place modelul de janta si dupa ce-l vezi pus pe masina, iti alegi diametrul jantei (probabil pe 18 ca asa si zis ca vrei) si cauti pe google caracteristicile exacte ale jantei. Astea sunt datele de care ai nevoie la o janta:
- diamentru: 17, 18 etc
- latime: 7, 7.5, 8 etc
- ET (offset): 51, 48, 42 etc
- prindere: 5x112 (5 prezoane si 112 este distanta dintre ele) - musai ca sa se potriveasca la Seat Leon 1P
Un producator de jante va face acelasi model de janta in variante cu prinderi diferite, diametru, latime si ET diferite ... astfel incat acelasi model de janta sa se potriveasca la cat mai multe modele de masini. Deci pentru janta X vei gasi 10-15 combinatii posibile de diametru/latime/ET/prindere si tu o alegi pe cea de care ai tu nevoie.

4. Dupa ce ai gasit dimensiunea exacta a jantei, folosind calculatorul din link-ul pus de mine mai sus, calculezi cum vor sta pe masina in comparatie cu jantele tale actuale. Ideal ar fi ca la interior spatiul sa fie cat mai aproape de cel existent cu jantele actuale, iar la exterior sa nu depaseasca cu mai mult de 15-20 mm (cred ca merge si mai mult, dar te risti).

5. Daca totul e OK si modelul de jante ales corespunde la dimensiuni, cauti pretul lor aproximativ folosind google.

6. Daca si pretul e OK pentru bugetul tau, atunci adaugi modelul de janta respectiv pe lista. Vei obtine astfel o lista cu mai multe jante care corespond la dimensiuni/pret. Daca nu te poti hotara singur ce sa alegi din lista, pui lista aici pe forum cu dimensiunile si pretul pentru fiecare model. Intrebi si colegii lor care model le place mai mult din cele gasite de tine.

In functie de ce zic si colegii, te hotarasti la un model anume. Apoi cauti de unde il poti achizitiona la cel mai bun pret. Cel mai important este sa nu te grabesti. Studiaza putin subiectul jantelor de masini si cauta cu rabdare modele care sa-ti placa. Fa lista respectiva incet, incet ... si cand e gata ne-o prezinti si noua aici. :)

Eu daca as fi in locul tau, probabil ca mi-as lua niste jante de 17 pentru ca:
- sunt putin mai rezistente si mai confortabile decat cele de 18 pe drumurile noastre
- sunt mai usoare decat cele de 18 si asta se traduce printr-o acceleratie mai buna
- au diametrul total impreuna cu anvelopele mai mic decat cele de 18 si asta se traduce printr-o acceleratie mai bune
- sunt mai ieftine decat de 18
- anvelopele pentru ele sunt mai ieftine decat pentru jante de 18
- diferenta de look intre 17 si 18 nu este extrema
Si cel mai important aspect pentru mine (nu trebuie sa fie pentru toata lumea la fel) este ca daca pui jante prea mari si ai etieri si discuri de frana mici ... se vede foarte urat cu cat e mai mare distanta de la janta la disc/etier (janta mare ... si ceva mic in mijloc acolo, ah erau etierii si discurile). Inca un motiv pentru tine ca jantele de 17 sa fie mai potrivite ca si aspect raportate la dimensiunea discurilor si etierilor tai.

Bafta si rabdare daca vrei sa cumperi un model de care sa fi 100% multumit. Studiaza singur putin si daca nu intelegi ceva n intrebi la obiect. :)

Daca esti comod, te duci la cel mai mare magazin de jante auto din Cluj si ii intrebi ce-ti recomanda ei. :)

PS: Eu asa am, poate iti plac si astea.
http://www.teschiswelt.de/Tuning1/SeatLeon050.html
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

MHL
Mihai

02 Apr 2011, 13:53

Eu unul iti multumesc pt. tutorialul detaliat! Cand o sa vreau sa-mi cumpar alte jante o sa fac exact ce ai zis tu. :-) Misto rau jantele tale!
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

black leon
Claudiu
Subiect Autor

02 Apr 2011, 14:56

Intradevar foarte bine punctat.O sa tin cont de ceea ce ai spus.Iti multumesc inca o data volvol.
viewtopic.php?f=5&t=9822

mihalache george adrian

04 Apr 2011, 18:02

volvol frumoase jante.asta caut si eu.nu le vinzi????sau un link,nr de tel ceva sa le achizitionez si eu mai ieftin????ms

volvol

04 Apr 2011, 18:20

mihalache george adrian scrie:
volvol frumoase jante.asta caut si eu.nu le vinzi????sau un link,nr de tel ceva sa le achizitionez si eu mai ieftin????ms

Le am puse pe masina de doar 30 de zile.

Modelul se numeste Hanzo Black si sunt fabricate in Germania de firma Dotz. Jantele sunt 7.5x17 ET48 si cantaresc 11.0 kg. Pretul per bucata este in jur de 150 Euro la acesta dimensiune. Daca iti cere cineva mai mult de atat, sa sti ca vrea sa te jecmaneasca. Eu am gasit zeci de distribuitori care aduc in tara acest model. Search pe google si suni la ei.
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

black leon
Claudiu
Subiect Autor

06 Apr 2011, 20:55

Am facut zilele astea o plimbare,Dej-Piatra Craiului,300km dus intors.Masina s-a comportat foarte bn, se descurca excelent pe serpentine si poti depasi cu incredere.Am scos un consum bun de 6,4 L/100 in conditii de ploaie.A fost cel mai lung drum al ei de pana acuma :yah
viewtopic.php?f=5&t=9822

CJ 11 CSI

26 Apr 2011, 17:43

intradevar dotz hanzo dau bine pe seat leon :>...eu sunt foarte multumit de ele :yah
a mele sunt pe 18" cam nasol cu gropi borduri si alte cele dar in curbe numai bune si la viteza mare :mrgreen:
si sincer is cam pretentioase adica se julesc repede

avand in vedere ca esti din dej poti sa vi odata in cluj la o intalnire(eu nu te-am vazut :yh din cate stiu :yh ) si sa vezi cum arata pe masina mea

drumuri bune :drive :cheers
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=5788

The winner ain’t the one with the fastest car its the one who refuses to lose

black leon
Claudiu
Subiect Autor

26 Apr 2011, 18:46

Intradevar arata bine,te-am zarit odata in cluj in trafic si le-am vazut...legat de intalniri nu am fost niciodata dar as vrea sa vin sa vad cum e :bounce:
drumuri bune :drive
viewtopic.php?f=5&t=9822

SeRioSu

28 Apr 2011, 11:16

ai avut pana acum probleme cu folia pe fata ? e 100% ?

black leon
Claudiu
Subiect Autor

28 Apr 2011, 12:42

SeRioSu scrie:
ai avut pana acum probleme cu folia pe fata ? e 100% ?

Nu am avut probleme pana acuma...m-au oprit o singura data pt ca aveam masina lovita si m-au intrebat atunci si de folia pe fata dar m-au iertat. :yah Este 33% :bounce:
viewtopic.php?f=5&t=9822
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 24