Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AndreIbiza
Subiect Autor

Airbag + ornament bară faţă

18 Mar 2011, 17:14

Ca intro: Citesc de ceva vreme forumul vostru şi mi se pare foarte util şi interesant (unul din lucrurile care-mi plac cel mai mult e partea cu întâlnirile de posesori SEAT). Am intenţia să join the club, acesta fiind primul meu mesaj.

Am pus ochii pe un ibiza 2008 (cred că implicit şi facelift), 1.2, benzină, 20.000 km. Proprietarul mi-a spus că acei km sunt reali, că n-are accident, dar că singurul defect ar fi faptu' că s-a declanşat airbag-ul la o frână foarte bruscă şi un mini-accident cu o bordură. Eu sper să fi fost afectată doar bara faţă (după cum se vede în poza ataşată).
Imagine

Înainte de a face drumul de peste 300 km (dus-întors) până acolo, vă întreb şi eu cam cât credeţi că m-ar costa airbag-ul de la volan(cu tot cu instalare şi cosmetizare) şi ca idee...dacă aş putea să găsesc pe undeva ornamentul acela lipsă.

Vă mulţumesc anticipat.
O zi bună.

Bubulutza

Re: Airbag + ornament bară faţă

18 Mar 2011, 17:49

"s-a declanşat airbag-ul la o frână foarte bruscă "
....este posibil asa ceva? :?:

Bubulutza

18 Mar 2011, 17:58

http://en.wikipedia.org/wiki/Airbag
"An airbag is a vehicle safety device. It is an occupant restraint consisting of a flexible envelope designed to inflate rapidly during an automobile collision, to prevent occupants from striking interior objects such as the steering wheel or a window. Modern vehicles may contain multiple airbags in various side and frontal locations of the passenger seating positions, and sensors may deploy one or more airbags in an impact zone at variable rates based on the type and severity of impact; the airbag is designed to only inflate in mild to severe frontal crashes. Airbags are normally designed with the intention of supplementing the protection of an occupant who is correctly restrained with a seatbelt. Most designs are inflated through pyrotechnic means and can only be operated once....
...Airbags are designed to deploy in frontal and near-frontal collisions more severe than a threshold defined by the regulations governing vehicle construction in whatever particular market the vehicle is intended for: U.S. regulations require deployment in crashes at least equivalent in deceleration to a 23 km/h (14 mph) barrier collision, or similarly, striking a parked car of similar size across the full front of each vehicle at about twice the speed.[28] International regulations are performance based, rather than technology-based, so airbag deployment threshold is a function of overall vehicle design.

Unlike crash tests into barriers, real-world crashes typically occur at angles other than directly into the front of the vehicle, and the crash forces usually are not evenly distributed across the front of the vehicle. Consequently, the relative speed between a striking and struck vehicle required to deploy the airbag in a real-world crash can be much higher than an equivalent barrier crash. Because airbag sensors measure deceleration, vehicle speed is not a good indicator of whether an airbag should have deployed. Airbags can deploy due to the vehicle's undercarriage striking a low object protruding above the roadway due to the resulting deceleration."

BOGY26
Bogdan

18 Mar 2011, 21:37

Salut, in primul rand nu sare airbagul doar din frana brusca, in al 2-lea rand a lovit "bordura" cam "tare" si nu in ultimul rand poate fi defect de fabricatie(desi nu cred).

BALTAZAR2003
Moderator

18 Mar 2011, 21:52

Salut,
Mergi cu masina pana sa dai banii la un dealer seat ori vw, ales de tine si verifica amanuntit masina.
Este posibil sa fi fost mai serios avariata nu doar o bordura stearsa.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Bamse
Moderator

22 Mar 2011, 14:19

clar nu are cum sa sara airbag-ul atata de repede.

piesa lipsa de la bara este exact cel care se scoate pt a avea acces la carligul de remorcare.....acuma....cel mai bine du-te cu ea la dealer si sa o verifice asa cum trebuie....dupa care sa cumperi masina.

bafta si tinene la curent ! :)
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

AndreIbiza
Subiect Autor

24 Mar 2011, 01:14

Din păcate am renunţat la această Ibiza.
M-am gandit că nu prea merge varianta "la un dealer seat ori vw, ales de tine" sau un service ales, Slatina fiind puţin cam mic(şi departe de mine), iar eu oricum, numai in week-end aş fi putut să merg acolo.

Sincer, îmi pare rău. Chiar îmi plăcea cum arată Ibiza.

Acum sunt în procesu' de a cumpăra (de la un băiat de aici din oraş) un Opel Corsa, 1.2 twinport (80 cp) benzină, 2006, aprox. 40.000 km, 4 uşi.

Merci tuturor pentru răspunsuri! :)

Respect! :hi