Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

razmih
Subiect Autor

Contestatie Proces verbal

01 Aug 2008, 21:06

1. Este cineva care a contestat un proces verbal intocmit de politia rutiera?
Sau a auzit de asa ceva?

CaTaLinZIF
Enigmatic

01 Aug 2008, 23:11

mda....stiu eu pe cineva....aku depinde pentru ce ti-a facut proces verbal....tipul de care zic a contestat un proces facut pentru o coliziune, el fiind nevinovat, iar politia la declarat vinovat de accident..
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

razmih
Subiect Autor

02 Aug 2008, 11:39

Suspendarea permisului pentru depasire neregulamentara.
Iar de contestat, faptul ca procesul verbal a fost incheiat de alt echipaj decat cel care a constatat fapta.

Florin&David
JAF

02 Aug 2008, 17:50

Nasul meu a contestat un proces verbal pentru eepasirea vitezei legale in localitate.
Venea tare dar nu inregistra aparatul si nu au putut sa ii demonstreze ca avea viteza nelegala.
Nu a semnat procesul verbal, nu a platit nimic si ... nimic.
S-a "evaporat" procesul ala verbal.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

CaTaLinZIF
Enigmatic

02 Aug 2008, 17:57

la faza asta chiar nu stiu ce sa zic. logic era sa te opreasca ce-i ce te-au vazut, a oprit martor la depasire?...ca daca da....nu prea cred ca mai ai ce face. daca nu.....poti contesta, nu e martor, nu te-a vazut el....deci in mod normal nu sunt probe....cam atat ma duce capul... :lol:
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

razmih
Subiect Autor

03 Aug 2008, 10:44

Martor nu exista.
Iar faptul ca nu cel ce te-a filmat este si cel care iti da sanctiunea este interpretabil. Ieri am petrecut cateva ore citind si cautand in legi despre asta.

Modul de aplicare a contraventiilor este stipulat in Ordonanta 2 din 2001, dar este foarte slabuta din punctul de vedere al modului de constatare.

marian_iam
V.I.P.

03 Aug 2008, 11:23

vezi ca pe langa O.U.G. 2/2001 a aparut o alta... nu stiu care este numarul... dar luni am sa incerc sa gasesc... prin care se abroga si adauga alte articole la legea respectiva!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

marian_iam
V.I.P.

04 Aug 2008, 07:37

ART. 14
(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacã procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicãrii sancţiunii.
(2) Abrogat.
(3) Abrogat.
Alin. (2) al art. 14 a fost abrogat de ORDONANTA nr. 61 din 29 august 2002 publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 644 din 30 august 2002, abrogatã de art. 1 din LEGEA nr. 174 din 17 mai 2004 , publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 465 din 25 mai 2004.
Alin. (3) al art. 14 a fost abrogat de ORDONANTA DE URGENTA nr. 108 din 24 octombrie 2003 publicatã în MONITORUL OFICIAL nr. 747 din 26 octombrie 2003.

ART. 15
(1) Contravenţia se constata printr-un proces-verbal încheiat de persoanele anume prevãzute în actul normativ care stabileşte şi sancţioneazã contravenţia, denumite în mod generic agenţi constatatori.

ART. 16
(1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost sãvârşitã, precum şi arãtarea tuturor împrejurãrilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţioneazã contravenţia; indicarea societãţii de asigurãri, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitãrii în termen de 48 de ore a jumãtate din minimul amenzii prevãzute de actul normativ, dacã acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac şi organul la care se depune plângerea.
(1^1) În cazul contravenientilor cetãţeni strãini, persoane fãrã cetãţenie sau cetãţeni romani cu domiciliul în strãinãtate, în procesul-verbal vor fi cuprinse şi urmãtoarele date: seria şi numãrul pasaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberãrii acestuia şi statul emitent.

ART. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.

ART. 19
(1) Procesul-verbal se semneazã pe fiecare pagina de agentul constatator şi de contravenient. În cazul în care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face menţiune despre aceste împrejurãri, care trebuie sa fie confirmate de cel puţin un martor. În acest caz procesul-verbal va cuprinde şi datele personale din actul de identitate al martorului şi semnatura acestuia.
(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3) În lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la încheierea procesului-verbal în acest mod.

ART. 31
(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data inmanarii sau comunicãrii acestuia.

ART. 32
(1) Plângerea însoţitã de copia de pe procesul-verbal de constatare a contravenţiei se depune la organul din care face parte agentul constatator, acesta fiind obligat sa o primeascã şi sa inmaneze depunatorului o dovada în acest sens*).
(2) Plângerea împreunã cu dosarul cauzei se trimit de îndatã judecãtoriei în a carei circumscripţie a fost sãvârşitã contravenţia.

ART. 34
(1) Instanta competenta sa soluţioneze plângerea, dupã ce verifica dacã aceasta a fost introdusã în termen, asculta pe cel care a fãcut-o şi pe celelalte persoane citate, dacã aceştia s-au prezentat, administreazã orice alte probe prevãzute de lege, necesare în vederea verificãrii legalitãţii şi temeiniciei procesului-verbal, şi hotãrãşte asupra sancţiunii, despãgubirii stabilite, precum şi asupra mãsurii confiscãrii.
(2) Hotãrârea judecãtoreascã prin care s-a soluţionat plângerea poate fi atacatã cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, la secţia contencios administrativ a tribunalului. Motivarea recursului nu este obligatorie. Motivele de recurs pot fi susţinute şi oral în fata instanţei. Recursul suspenda executarea hotãrârii.

CAM ATAT AM GASIT IN LEGE....
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Sat00

05 Aug 2008, 15:02

razmih scrie:
Suspendarea permisului pentru depasire neregulamentara.
Iar de contestat, faptul ca procesul verbal a fost incheiat de alt echipaj decat cel care a constatat fapta.

In instanta nu prea se tine cont de asta pt ca sistemul contraventional al nostru e de asa natura incat sa fii sanctionat de altu. Dar, chestia asta se aplica in principiu cand te ia cu radaru...in cazul tau se poate face ceva si ai sanse de castig (nu de 100% dar oricum ai). Nu poti fi sigur de nimic pt ca pana la urma depinzi de judecator si de cele mai multe ori de starea lui in momentul in care judeca.

razmih
Subiect Autor

06 Aug 2008, 08:35

Asta cu constatatul este interpretabila rau.
Ca legea face prost referire la constatare. Ei se refera la constatare ca fiind faptul ca iti intocmeste procesul verbal si nu la faptul ca depisteaza fapta. Oricum am renuntat la contestatie, pentru ca stateam doar in sansa de a nu prezenta politia dovada si nu prea imi convenea sa ma tot plimb pana la Sebes.
Sansa prietenei sa conduca si ea leutul :D

Attractive
Marius

06 Aug 2008, 12:22

:lol: :lol: :lol:
Cunosc sentimentul... prietena mea se bucura de aproape o luna de buburuza mea... dar bineinteles cu mine k si copilot :twisted:
Seat Leon 1.9 TDI 1M <- VÂND -> http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=13822