Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nick_1977
Subiect Autor

portbagaj intepenit

08 Sep 2010, 11:12

Salut, am si eu o problema destul de deranjanta, cu inchiderea centralizata ( am un Cordoba Stella din 2000 ), nu mi se mai deschide portbagajul de nici un fel. Sunt din Braila, nu cunosc pe nimeni indeajuns de experimentat in probleme Seat-VW, daca aveti vreo idee de ce as putea sa-i fac......... astept raspuns pe forum, multumesc.

Puf

Re: portbagaj intepenit

08 Sep 2010, 18:01

Si eu am avut aceeasi probl,inchiderea centralizata imi functiona dar portbagajul nu se deschidea nici macar manual cu cheia,asa ca am desfacut capacul portbagajul si am rezolvat probl cu fixarea unei tije ce se desprinsese.
Incearca si tu manual cu cheia si daca nu functioneaza fa operatiunea pe care am facut-o eu dar ai grija ca iti trebuie putina indemanare cu montarea capacului.Daca nu te descurci da o fuga la un service ca nu este foarte scump.

nick_1977
Subiect Autor

07 Oct 2010, 16:54

Puf scrie:
Si eu am avut aceeasi probl,inchiderea centralizata imi functiona dar portbagajul nu se deschidea nici macar manual cu cheia,asa ca am desfacut capacul portbagajul si am rezolvat probl cu fixarea unei tije ce se desprinsese.
Incearca si tu manual cu cheia si daca nu functioneaza fa operatiunea pe care am facut-o eu dar ai grija ca iti trebuie putina indemanare cu montarea capacului.Daca nu te descurci da o fuga la un service ca nu este foarte scump.

Multumesc pentru raspuns,stii ce am facut,am rabatat bancheta din spate,m-am bagat in portbagaj si l-am deschis pana la urma,am cautat bine si am decuplat o mufa......cat de usor era......da ce sa-i faci,nervii mi-au intunecat ratiunea,in fine,am rezolvat-o romaneste,acum merge pe cheie,numai portbagajul,in rest toate bune si la locul lor. :drive

renato

12 Dec 2010, 10:43

Si eu aceeasi problema la Toledo, se deschide foarte greu. Acum a venit iarna si nu se mai deschide deloc, nici cu centralizatul si nici cu cheia. Ce trebuie sa fac. Multumesc si astept un ajutor.

Aurash

12 Dec 2010, 11:43

va salut
am o cordoba din 2003 si am constatat aseara ca nu se deschide portbagajul. cred ca problema este desprinderea tijei ce face legatura intre buton si broasca portbagajului.
spuneti-mi si mie va rog cum as putea sa scot capacul portbagajului(prin rabatarea scaunelor din spate ajung in portbagaj) ca sa ajung sa deblochez portbagajul
multumesc frumos,
o zi buna
Seat Cordoba 1,4 16v;74kw

cristih93

Porbagaju

15 Mar 2011, 18:49

Salutare am achizitionat astazi un Seat Cordoba din 2008 da a aparut mici incidente nu mai stiu se deschid porbagaju? si la inchidere cand o deblochez numa unsa de la volan se deschide celelallte nu,trebe apasat butonu de pe usa de la volan sa se deblocheze usiile celelalte! ma ajuta cineva?

andrei.27kim

Re: Porbagaju

15 Mar 2011, 19:04

bine ai venit
nu este o problema ceea ce descrii tu. Masinile au din fabrica functia de deschidere selectiva a portierelor si a portbagajului. Aceasta functioneaza in felul urmator: apesi odata pe butonul de deblocare si se deschide usa soferului ; apesi de 2 ori succesiv pe butonul de deblocare si se vor deschide si restul portierelor si portbagajul.
Este o functie pe care unii o apeciaza si pe care altii o injura :tongue depinde de fiecare
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

MHL
Mihai

15 Mar 2011, 19:11

In legatura cu protbagajul e aceeasi chestie, trebuie sa apesi de 2 ori pe butonul de deschidere dar uita-te la iala din spate (ridici S-ul un pic) pt. ca are 2 pozitii: una la care se deschide din telecomanda (iala este pe verticala parca) si un care se deschide doar din cheie (cand iala e pe orizontala cred).
Sper ca m-am facut inteles si mi-am adus aminte corect pozitia ialei pt. ca sincer nu am mai facut lucrul asta de cand am luat masina...:P

In alta ordine de idei fa-ti si tu un post si prezinta-ti masina cum se cuvine! :)
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

cristih93

15 Mar 2011, 19:26

Va multumesc maine am sa incerc . O sa va dau maine raspunsul :drive

cristih93

15 Mar 2011, 19:56

De un radio-cd calumea pot achizitiona din magazine sa vine mai ieftin totusi si ce marca sa fie momentan pe masina e instalat un casetofon de VW si nu pot ramane cu acesta:D niste pareri? :albino: ma scuzati ca postes la probleme :cheers

mchereja

16 Mar 2011, 11:33

Nu-i bai, poti sa "postesi " cat vrei ca te exprimi "calumea" :))
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM

cornelius

16 Mar 2011, 13:06

Se pare ca limba romana, e o mare problema pentru unii. :(
In fine, dupa ce m-am chinuit sa citesc si sa despart frazele intre ele, fiindca n-am vazut nici o virgula, tu ne intrebi ce radiocd poti monta pe Cordoba?
Ai o multime de variante, depinde cati bani ai. Gasesti in orice supermarket, de la 250 de lei Sony, LG, Clarion, Alpine, Kenwood, Panasonic, etc.

A, sa nu uit: numele topicului este "Portbagajul", nu Porbagaju", fiindca este un cuvant format din 2 cuvinte, si anume port si bagaj, care trebuie la final articulat cu l. :hi

"Succesuri"!
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

cristih93

16 Mar 2011, 13:26

Eram foarte grabit,cand sunt grabit nu descriu calumea (sar peste litere nu pun . , ! ? ) Ma scuzati :|

grimarius

16 Mar 2011, 20:08

andrei.27kim scrie:
bine ai venit
nu este o problema ceea ce descrii tu. Masinile au din fabrica functia de deschidere selectiva a portierelor si a portbagajului. Aceasta functioneaza in felul urmator: apesi odata pe butonul de deblocare si se deschide usa soferului ; apesi de 2 ori succesiv pe butonul de deblocare si se vor deschide si restul portierelor si portbagajul.
Este o functie pe care unii o apeciaza si pe care altii o injura :tongue depinde de fiecare

Si daca deschide din prima toate portierele? Este gresit? Cum pot face sa mearga asa cum ai scris tu?
Cordoba 2002, motor AUA, 1,4 16v

andrei.27kim

16 Mar 2011, 20:17

grimarius scrie:
andrei.27kim scrie:
bine ai venit

Si daca deschide din prima toate portierele? Este gresit? Cum pot face sa mearga asa cum ai scris tu?

Nu este nimic gresit. E posibil ca masina sa nu aiba din fabrica functia asta.
Trebuie verificat daca electronica masinii iti permite sa activezi aceasta functie.

Incearca da dai o cautare pe forum, s-ar putea sa gasesti ce te intereseaza. :hi
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan