Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Razzzvan321
Subiect Autor

Stergatoare parbriz seat toledo (yet another topic)

14 Mar 2011, 19:43

Salutare.
Am vazut ca s-a mai discutat acest subiect si in alte topicuri, dar acele discutii nu m-au lamurit complet.
Vreau sa cumpar maine, poimaine.. o pereche noua de stergatoare si cum momentan nu prea dispun de resurse financiare mi-e frica sa nu arunc banii pe apa sambatei, adica sa cumpar stergatoare de dimensiuni gresite.
Din cate am inteles din acele topicuri, si dupa cum privesc stergatoarele masinii in acest moment, observ ca acestea nu au dimensiunea egala.
Am gasit la un magazin de piese auto din cartier, nice stergatoare mai ieftinute asa. Unul din modele se vinde la bucata, iar in acest caz, as vrea sa stiu daca trebuie sa cumpar unul mai lung si unul mai scurt sau, nefiind stergatoare originale seat, ar trebui sa le cumpar pe ambele cu o dimensiune medie intre cele doua care le am momentan pe masina.
Al 2-lea model vine la set de 2 stergatoare. Pe ambalajul acestora scrie o anumita lungime. Ma intreb daca aceea este lungimea stergatorului mare sau este lungimea ambelor stergatoare in cazul in care sunt egale.

Cum nu detin uneltele necesare pentru o masurare exacta :oops: , as aprecia daca vreun posesor de Seat Toledo 2004 1.9 TDI imi poate da dimensiunile exacte pentru fiecare stergator in parte sau pentru amandoua daca trebuiesc sa fie egale.

Va multumesc anticipat.

p.s. In cazul in care stergatoarele sunt inegale, care din ele este cel lung, cel din partea soferului sau pasagerului?
Seat Toledo II 2004 1.9 TDI ASV

Skyline

Re: Stergatoare parbriz seat toledo (yet another topic)

14 Mar 2011, 21:23

eu iti recomand sa mergi la un magazin de piese auto si o sa-ti caute in program ce stergatoare ti se potrivesc,eu iti recomand Valeo de astea am luat si eu,au costat undeva la vreo 40 de lei setul si ca merita,sunt la fel cu cele de golf,bora,skoda octavia... :hi

Roger
Moderator

14 Mar 2011, 23:06

La Toledo 2004 stergatoarele sunt inegale. Cel mai lung este la sofer si vine cu o aparatoare de vant, iar cel de la pasager este mai scurt si are si o forma curbata. Si eu recomand tot Valeo (astea sunt si OEM) :hi

dany19940
Moderator

15 Mar 2011, 17:04

Confirm cele zise de Roger. Le-am schimbat odata cu originale, dar acum un an am luat model AERO, de la Bosch cred. Si imi plac mult mai mult decat cum mergeau originalele. Plus ca nu fac niciun zgomot si parbrizul ramane uscat in urma. La cele originale Valeo mai ramanea ceva in urma uneori si se auzea un fel de fasait cand erau in functiune. Dezavantajul ar fi pretul mai mare a lor, in jur de 120 ron.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Razzzvan321
Subiect Autor

15 Mar 2011, 21:03

Multumesc pentru raspunsuri.

Am dat un search pe goagăl pentru stergatoare valeo, si-am dat de valeo xtrim dar sunt cam piperate la pret(~180 RON).
Apoi am dat de acestea Valeo Compact. Acestea sunt cele de care vorbeati? Pentru ca daca este asa, nu mai stau pe ganduri si fac comanda daca nu gasesc la magazinul de piese auto.

Razzzvan321
Subiect Autor

15 Mar 2011, 22:05

In link-ul de pe site-ul cu valeo compact pe care l-am scris in postul meu anterior scrie ca stergatoarele au dimensiunile de 530/480. Iar pe site-ul asta(a 2-a pozitie) scrie ca au dimensiunile de 530/450.
Unul din siteuri are dimensiunile scrise gresit sau este vorba despre doua modele de stergatoare diferite?

p.s. Am facut double post caci a disparut butonul de editare.

dany19940
Moderator

16 Mar 2011, 14:32

Daca eram in tara acum, le masuram si iti spuneam ce lungime au. Nu pot tine minte detaliile la ceva cumparat acum 1 an in urma. Nu le poti masura pe ale tale si apoi iti poti da seama daca merg la tine de 450 sau 480. Sau poti simula ce se intampla daca pui de 480, in caz ca acum ai de 450. Parerea mea, daca incap cele de 480 e mai bine, vei avea o suprafata stearsa mai mare ca bonus.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Razzzvan321
Subiect Autor

16 Mar 2011, 14:48

Am luat azi de la munca o ruleta si le-am masurat. Se pare ca au dimensiunile de 530/480 exact ca la Valeo cele postate din primul link. Daca fac comanda acolo trebuie sa platesc si 30 de ron taxa de livrare. Pe al2lea site nu platesc nimic in plus, caci au sediu in constanta, dar alea sunt afisate cu 530/450. Am facut o cerere de oferta pe site sa vad daca au pe dimensiunile masinii mele. Wish me luck :)

Razzzvan321
Subiect Autor

16 Mar 2011, 15:00

LE. Am primit raspuns si se pare ca nu le au pe acele dimensiuni. Mi-au recomandat in schimb stergatoare Bosch pe 530/475 dar sunt mai scumpe si nu mi le permit momentan. Si cica vin ploile zilele astea la constanta.
Daca vreun constantean imi poate recomanda un magazin de piese auto unde am sanse sa gasesc acele stergatoare valeo as fi recunoscator.

dany19940
Moderator

17 Mar 2011, 13:49

Razzzvan, ai pm ! Bafta !