Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

laur_vd
Subiect Autor

Altea XL - sfat cumparare

13 Mar 2011, 13:31

In momentul da fata, sunt posesorul unei Skoda Tour 1.8T benzina. Pentru ca suntem mai numerosi in familie , de ceva vreme ma gandesc sa schimb masina cu ceva mai incapator, mai ales la locurile din spate.
Asa ca, eu fiind fan skoda, am vrut initial sa iau Octavia 2 dar nu-i mare diferenta, ramane Yeti dar care este prea scumpa si Superb care imi face cu ochiul avand in vedere pretul si dotarile. mentionez ca motorizarea vizata este numai 1.4 tsi, atat imi permit.

Superb 2 are cu motorizarea asta un pret bun si cu cateva optionale ajunge la aprox. 19000 euro, binenteles cu credit urias, tichete, etc.

Dar, recent, am inceput sa studiez oferta Seat Altea XL, care are un pret foarte bun pentru 1.4 tsi versiunea Style, 16900 euro, mai ales ca dotarile sunt foarte bune , incomparabile cu O2 si chiar cu Superb 2. Ar mai trebui sa adaug cateva optionale si cu 18000 euro as putea sa o am. Ceea ce ma incanta este faptul ca desi are acelasi ampatament pare mai incapatoare decat O2, mai ales pe inaltime. Dotarile sunt la inaltime si mai ales motorizarea. Oricum vorbim d acelasi concern, VW.

Curand o sa ajung si la dealer, Dona Constanta, sa vad masina. Asa ca v-am scris cateva cuvinte in speranta ca voi primi cateva sfaturi pareri, mai ales de la proprietarii de Altea XL si Altea, pentru ca diferenta intre ele am inteles ca ar fi doar la lungime, portbagaj si design spate.

ram84

Re: Altea XL - sfat cumparare

13 Mar 2011, 16:49

Din punctul meu de vedere, si Altea si Altea XL sunt doua masini de familie care merita, mai ales din cauza pretului (promotie). Avand in vedere ca esti fan Skoda, ai incercat sa arunci un ochi si la Roomster? Mie imi pare simpatica si este destul de incapatoare atat la interior cat si la portbagaj - ideala pentru o familie cu doi copii; are chiar un pret bun acum (in jur de 12800 Euro pentru 1.2TSI 85CP) numai ca trebuie sa faci parte din cei care agreaza designul total diferit fata de ce ofera concurenta. Oricare masina ai alege din grupul VAG, fie ca e Seat fie ca e Skoda, este o alegere buna. Numai bine! :drive
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

laur_vd
Subiect Autor

Re: Altea XL - sfat cumparare

13 Mar 2011, 17:14

Roomster nici nu intra in calcul. Vreau ceva mare si la interior dar si la exterior.