Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

Cumpar urgent furtun+teava intercooler OEM Leon FR 1P

13 Mar 2011, 12:05

Cumpar urgent furtun+teava intercooler OEM seat Leon FR 2.0 TFSi 1P, an fabricatie 2007, mana stanga din imagine . In poza de mai jos este exact cum am eu nevoie.
Multumesc! 0766/35.20.75
Imagine

Cosmin
Admin

Re: Cumpar urgent furtun+teava intercooler OEM Leon FR 1P

13 Mar 2011, 17:54

Anul tau de fabriacatie e 2008. :)

E o chestie bizara..Sunt trei elemente separate ace compun piesa, insa doar doua au cod in ETKA. Ultima sectiune (poz. 13) nu imi apare pt. codul tau de motor..(BWA, parca e al tau). In schimb, apare la alte motorizari (1.8 TFSI, 2.0 FSI), insa nu stiu daca se va potrivi.

-9- 1K0 145 832 B - primul furtun

-11- 1K0 145 762 M - teava de presiune (metalica)

Mai exista cateva clipsuri de prindere, insa ma gandesc ca alea nu sunt o problema.

Dupa ce cod au comandat piesa noua care nu ti s-a potrivit?

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

13 Mar 2011, 20:01

Salut Cosmin,
anul fabricatiei dupa serie de sasiu este intra-adevar 2008, dar masina a fost vanduta primului propietar in luna a 7-a, anul 2007(de asta am scris ca este fabricata in 2007).
Codul motor este intra-devar BWA..astia la service-ul unde o am eu au comandat dupa codul dat de tine si mai este un cod(care nu il stiu) dar piesa este identica cu ce mi-a venit si pe codul care ti-a aparut tie...vazand asta m-am dus la dealer Seat(Donna Craiova), am comandat piesa si la ei si culmea este ca avine aceeasi piesa pe 2 coduri diferite..ideea este ca atunci cand vrei sa vezi in ETKA ce cod imi trebuie mai trebuie verificat inca "un cod" sa zic asa eu am: 0000--- si in ETKA apare ca piesa valabila ceva de genul 00456---, eu avand nevoie de piesa care nu iti apare ca mai fiind valabila si nu te lasa sa vezi poza...am comandat-o si pe aia si este identica :cry: ...acum as comanda doar furtunul care ma intereseaza sa aiba la ambele capete prinderile din poza si anume pe verticala ambele "cleme"(si cele care intra in teava si cele care intra in intercooler)...
Am cazut de comun acord cu service-ul sa imi ramana tot cele vechi pe masina(teava este putin tesita) dar am inteles ca nu este vreo problema, tu crezi ar putea exista probleme :?:
P.S am intrebat la un depozit de piese care aduce si pe original si facaturi: aceeasi teava si furtun care le am eu noi si nu sunt bune(nu se imbuca) le vin si lor...le-am aratat ce imi trebuie si mi-au zis ca nu vin asa...clipsurile de care ma intrebi nu sunt o problema

TIBI

14 Mar 2011, 07:47

Bogy scuza-ma ca ma bag in discutie, furtunul la dealer costa 311lei pe comanda(Pex Ploiesti),in dezmembrari slabe sanse sa gasesti(multi arunca sau nu sunt atenti la demontare,stricandu-le).Daca nu ma insel se numeste ''pressure hose''
Si eu trebuie sa-l inlocuiesc(e fisurat/crapat)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

14 Mar 2011, 08:59

TIBI scrie:
Bogy scuza-ma ca ma bag in discutie, furtunul la dealer costa 311lei pe comanda(Pex Ploiesti),in dezmembrari slabe sanse sa gasesti(multi arunca sau nu sunt atenti la demontare,stricandu-le).Daca nu ma insel se numeste ''pressure hose''
Si eu trebuie sa-l inlocuiesc(e fisurat/crapat)

Tibi nu ma deranjeaza, este o discutie constructiva...sunt 2 coduri la furtun: unul este cat ai zis tu si unul mai ieftin...dar ambele sunt cam la fel, unul are clemele in lateral, iar la celalat nu sunt chiar pe verticala si nu ma ajuta cu absolut nimic, daca as sti sigur ca se potriveste "vreounul" cu teava care o am acum l-as comanda...
P.S eu nu am postat aici ca le vreau neaparat second, dar second ai posibiltatea sa vezi poze reale cu ele si prinderile lor, la Donna Seat Craiova se vede exact ce mi-a trimis si Cosmin, nu iti dai seama de prindere...

BOGY26
Bogdan
Subiect Autor

25 Mar 2011, 21:57

up :drive