Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bitzanu1
Subiect Autor

servodirectie grea?

12 Mar 2011, 02:15

Am observat de ieri cand parcam masina..ca volanul a devenit un pic mai greut cand il invart pe loc, fata de cum era inainte. Nu e foarte mare diferenta, dar se simte ceva. Masina are 19.000 km, are un an jumate. Din cate stiu, servodirectia este electromecanica..aveti vreo idee? multumesc
SEAT LEON Reference, 1.4 TSI, Magico Black + ESP

Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

Re: servodirectie grea?

12 Mar 2011, 07:33

Daca ramai fara lichid se aprinde un bec, daca se arde siguranta, se aprinde iarasi becul, orice problema este semnalizata, teoretic.
Poate este doar o treaba subiectiva ce tine de locul unde ai parcat, aderenta suprafetei, ori presiunea in causiucuri.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

A B U

12 Mar 2011, 10:13

ai schimbat de curand cauciucurile adica ai trecut de la cele de vara la cele de iarna? eu le-am schimbat ieri si parca am trait aceeasi senzatie ca si tine...

bitzanu1
Subiect Autor

12 Mar 2011, 12:02

A B U scrie:
ai schimbat de curand cauciucurile adica ai trecut de la cele de vara la cele de iarna? eu le-am schimbat ieri si parca am trait aceeasi senzatie ca si tine...

mi s-a inlocuit un cauciuc pe fata acum o saptamana, mi s-a pus unul nou..imi sarise atunci senzorul de presiune, dar l-am resetat si nu s-a mai aprins..e posibil sa fie subiectiva toata chestia asta, dar totusi mi se pare un pic mai grea fata de acum o saptamana..si mentionez ca am cauciucuri d vara pe ea. si nu e de locul unde parchez..la semafor mi se parea la fel :) in fine, sper sa fie doar o chestie subiectiva..sau poate nu am mancat eu bine si mi se pare grea..:P

Imagine

A B U

12 Mar 2011, 13:03

chestia cu senzorul de presiune (mie doar mi s-a aprins)... dar asta dupa ce am schimbat cauciucurile, bine ca eu le-am schimbat cu tot cu jante...curios. :| ...sa ma anunti si pe mine daca descoperi ceva anormal...sau poate avem noi ..pasarele... :mrgreen:

bitzanu1
Subiect Autor

12 Mar 2011, 22:10

A B U scrie:
chestia cu senzorul de presiune (mie doar mi s-a aprins)... dar asta dupa ce am schimbat cauciucurile, bine ca eu le-am schimbat cu tot cu jante...curios. :| ...sa ma anunti si pe mine daca descoperi ceva anormal...sau poate avem noi ..pasarele... :mrgreen:

da, sper sa fie doar o chestie subiectiva..din cate am inteles, servodirectia s-ar putea regla (de catre un mecanic) daca vrei sa fie mai usoara sau mai grea..asa am auzit..

Imagine