Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ciosmi
Subiect Autor

Fluctuatie turometru

08 Mar 2011, 21:04

Treaba sta in felul urmator:plec de pe loc,merg normal,deloc agresiv,apoi scot din viteza.Totul e roz,pana ajunge la relanti (750-800rpm):scade brusc la 500rpm,urca la 1500,scade la 1000rpm :yh ,dupa care se linisteste si sta cuminte la relanti.
Mentionez ca masina trage de rupe,nu are intreruperi,NIMIC.
Eventual,daca ma poate ajuta cineva cu o scanare vag-com prin bucuresti,inainte de a ma duce la dealer cu ea.
Am si filmat (ca sa vedeti cat de nebun sunt),ca sa va exemplific cum trebuie:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tiMeBcLumfQ[/youtube]

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Fluctuatie turometru

08 Mar 2011, 21:31

De curiozitate, ce sens are sa pleci, sa scoti din viteza si sa lasi pe liber motorul, adica fara sarcina pana ajunge la turatia de mers in gol?
Probabil este o scapare a softului de management al motorului,
Eu nu am incercat niciodata ce ai scris tu mai sus, daca plec de pe loc si trebuie sa opresc franez cu motorul cuplat pana ajung in limita de functionare stabila, adica undeva la 100rpm cand decuplez motorul.
Este daunator pentru motor sa il lasi fara sarcina, adica stilul, plec, dau talpa apoi debraiez si merg in inertie pana la semafor.
:hi :cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Ciosmi
Subiect Autor

08 Mar 2011, 22:24

Eram pe o straduta de cartier,pentru ca nu mi-am permis sa ies sa filmez,singur,pe bulevard.De aia plecat,scos din viteza,gropane,intersectii etc. (fiecare cu stilul lui)
Iar scosul din viteza,il fac foarte rar,doar atunci cand sunt foarte aproape de semafor,15-20m,maxim (adica la ~1500rpm,poate chiar sub, o las pe liber).Eu in clip incercam sa "imortalizez" cat mai mult fluctuatia,ca dupa cum vezi,face asa pana cand ajung la 0km/h.
Multumesc pentru parere.
Mai astept si altele.

Tibiking90

13 Mar 2011, 02:41

Este daunator pentru motor sa il lasi fara sarcina, adica stilul, plec, dau talpa apoi debraiez si merg in inertie pana la semafor.

asa spune baltazar....

Cum adica... eu chiar asa procedez ... dar fara talpa... las mai mereu masina sa mearga din inertie.... nu fac bine? ....

sau de la semafor plec doar cu ambreiaj ... adica pana tremura un pic masina dupa care ii dau acceleratie.. ... este ok ?

(ar fi fost bun un manual de exploatare a masini gen intre ce turatzii trebuie sa schimbi ... este ok sau nu este ok sa ii dai cand e rece , chestii de genul acesta..)

BALTAZAR2003
Moderator

13 Mar 2011, 08:23

Nu spun eu, doar am reprodus ce este trecut in manuale, carti si parca se invata inclusiv in scoala de soferi.
Motoarele cu ardere interna sunt gandite si produse ca in urma arderii combustibilului sa fie consumat lucrul mecanic produs prin diverse metode, una din ele este propulsarea unei caroserii.
Daca duci motorul la o anumita turatie si apoi il lasi fara sarcina turatia crescuta se va mentine un timp indelungat, in plus si fortele exercitate in lagare si rulmenti se vor mari, asta inseamna uzura prematura. pe langa consum inutil
Fara motor cuplat nu poti reactiona instant in cazul in care te trezesti in fata cu un meserias care da semnal si trage de volan, ca asta este ultima moda, ca mai apoi tot el sa te injure ca nu-i faci loc.
:cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Bogdan_wtb

15 Mar 2011, 09:34

la mine la 1.6 16v imi facia asa , adica oscila la relanti din cauza clapetei de acceleratie , am curatato si am rezolvat problema si nu mai oscileaza
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v