Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

FlorentinPavel

Re: Consum seat leon 1M 1,6 16V.

26 Apr 2012, 15:31

Economia e doar o teorie, nu am observat soferi care sa conduca economic.

Eu am 1,6 16 v, cod BCB, are cod la cutia de viteze ERT si masina este extraordinar de economica, in schimb nu se poate conduce sportiv in oras, incepe sa se dezlantuie la viteze mai mari in excteriorul localitatilor.

Am mers zeci de km. cu treapta a treia pe un drum in lucru, restrictionat, si nu m-a ars la rezervor, a consumat de parca as fi rulat normal.

Pt. cine vrea economie pe benzina, versiunea 1,6 16 v, cea mai fericita varianta e motor BCB, cutie ERT.

Motorul de 1,4 trebuie fortat si consuma chiar mai mult.

dany19940
Moderator

26 Apr 2012, 17:31

De ce neaparat BCB? AUS si AZD ce au, ca tot cutie ERT au? Ulima data cand am facut si eu consumul a fost inafara localitatii - Onesti, Bucuresti Fundeni, Onesti, circulat 2 zile in oras,apoi iar Fundeni si am bagat benzina la Spataru langa Buzau. Total 878 Km cu un plin. Calculati voi cat iese. AUS/ERT si eu. Iar Arosa cred ca face un Onesti - Otopeni si retur daca nu trag mai mult de 110. Ultimul drum pe ruta asta l-am facut cu Samson si stie ce vorbesc. Si are rezervor de 30 L. Si e 1,4/16V/AUB. Daca nu ma irita unul cu un cazan de Ford care scote fum ca locomotiva si facea semne sa incetinesc eu ca sa treaca el, de m-am dus cu ea cativa km si la 140, ajungeam acasa cu un plin. Am bagat 10 L in Adjud...pt 38 km. Dar cuminte mers, pana in 110 face si ea Onesti-Fundeni si retur, facut cu tatal meu. El e "verificat" mereu la Fundeni, altfel n-as face atatea drumuri acolo. Deci depinde ce talpa ai, ca masinuta poate scoate consum mic, fie ca-i 1,6 sau 1,4. Sunt soferi care stiu sa mearga la consum, de ce sa nu fie? Nu neaparat din cauza noxelor, ci din cauza buzunarelor lor mai...micute sa zic. Si din cauza ca poate chiar tin la masina, cine stie?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

FlorentinPavel

27 Apr 2012, 08:39

Nu au nimic nici celelalte motoare de 1,6 de la Seat/Volkswagen.
Motorul de 1,4 pe Arosa e foarte adecvat ca raport putere/greutate, la Toledo si chiar la Leon 1M motorul de 1,4 trebuie putin fortat fiindca masina e mai grea si astfel el consuma des mai mult decat unul de 1,6.
Eu am afirmat ca isteria consumului e o teorie, deoarece in trafic, mai ales in oras, te claxoneaza lumea, te injura, te depaseste agresiv, chiar te provoaca la scandal daca nu te grabesti.
Majoritatea isi pun aproape disperat problema consumului, dar la volan ambaleaza nebuneste si franeaza brusc la stop, dupa care se vaita ca le consuma masinile.