Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vladbande
Subiect Autor

"fasait" motor

28 Feb 2011, 18:15

Problema mea ar fi urmatoarea: In prima secunda cand apas pedala de acceleratie se aude un fasait destul de puternic din partea stanga a motrului (masina vazuta din fata - partea cu distributia sau partea pasagerului). Recunosc ca detaliile sunt cam expeditive dar nu incerc sa gasesc neaparat un raspuns exact ci eventual mai multe posibile cauze. Mai exact se aude undeva in zona jojei de ulei. Daca aveti ceva idei...va multumesc anticipat.
Masina: Seat Cordoba 2001 1.4 benzina 60CP cod motor AUD.

Sunetul e "ca si cum" ar trage aer pe undeva la actionarea pedalei de acceleratie.

dany19940
Moderator

Re: "fasait" motor

28 Feb 2011, 21:46

Pe acea parte nu este cumva gura de absorbtie a aerului in traseul de aer? E o tubulatura ,ceva. Sa nu fie sarita pe undeva, sau poate s-a ros de la frecarea cu ceva. Asta in cazul mai usor. Al doilea caz ar fi sa ai ceva la galeria de admisie. Dar daca motorul merge normal...nu cred ca-i cazul.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

vladbande
Subiect Autor

01 Mar 2011, 17:14

dany19940 scrie:
Pe acea parte nu este cumva gura de absorbtie a aerului in traseul de aer? E o tubulatura ,ceva. Sa nu fie sarita pe undeva, sau poate s-a ros de la frecarea cu ceva. Asta in cazul mai usor. Al doilea caz ar fi sa ai ceva la galeria de admisie. Dar daca motorul merge normal...nu cred ca-i cazul.

mersi de raspuns. O sa postez maine ce rezolv ca m-am programat la service.
Alte idei?

vladbande
Subiect Autor

03 Mar 2011, 10:10

vladbande scrie:
dany19940 scrie:

mersi de raspuns. O sa postez maine ce rezolv ca m-am programat la service.
Alte idei?

Am rezolvat problema. Un furtun ce deserveste clapeta de acceleratie era fisurat. Schimbat furtunul + curatat clapeta + reparametrizare senzor de acceleratie = 70 de lei.
PS: Acum ca sunt patit, recomand o revizie in zona clapetei deoarece vaporii care circula prin respectivul furtun ii dau un caracter de guma( mult prea flexibil si moale) si este predispus la fisuri. Plus dupa curatarea clapetei, se simte o diferenta majora in comportamentul masinii.