Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Ajutor cumparare leon SH !

15 Ian 2012, 14:37

km se pot verifica doar daca masina a avut interventii in service seat. dar treaba cu km e relativa, conteaza cum a fost intretinuta masina si ce s-a intamplat cu ea (posibile accidente grave, etc). daca tu mergi cu masina si vezi ca ambreiajul/volanta sunt ok, turbina nu da semne de moarte, nu sunt defecte grave (faci scanuri si loguri in mers), atunci poti sa cumperi linistit indiferent de valorile km. oricum ii faci distributia si revizia dupa achizitie, pentru ca nu poti avea incredere in ce spune vanzatorul niciodata.

intre cele doua as alege prima masina pt ca e echiparea sport up (scaune, interior mai misto, suspensie mai buna, jante mai frumoase), e si un pic mai tanara. dar depinde cum merg, asta vezi doar tu

cosminidis

15 Ian 2012, 20:30

Pt ambele variante trebuie sa platesti taxa, nu? Ai luat-o in calcul la buget?
O alta varianta este prin Weltauto, sunt masini deja inmatriculate, mai sigure decat la samsari si ai si garantie la ele (parca 12 luni sau ceva de genul asta). Stiu ca vazusem niste 1.6 TDI CR si un FR alb 200 CP super frumos la care mi-a cam ramas inimioara, dar n-am bani de aruncat pe al doilea Leon :). Le Weltauto se lauda ei ca iti garanteaza nr de km, revizii facute doar la reprezentanta si alte prostii.
Sau poti sa te mai uiti la dealeri la ofertele SH, sunt tot asa mai sigure decat la samsari. La MTI au chiar ceva asemanator cu ce doresti tu: http://www.metrotehnica.ro/oferta-de-ma ... hnica.html
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

costynha

16 Ian 2012, 12:31

Multumesc pentru recomandari, o sa tin cont. Momentan nu ma grabesc ... vreau o masinuta buna si cel mai important lucru este rabdarea.

km se pot verifica doar daca masina a avut interventii in service seat. dar treaba cu km e relativa, conteaza cum a fost intretinuta masina si ce s-a intamplat cu ea (posibile accidente grave, etc)

De acord. Majoritatea masinilor de import pe care le-am vazut pana in acest moment arata impecabil la exterior, de aceea conteaza foarte mult si de la cine cumperi.

cosminidis scrie:
Pt ambele variante trebuie sa platesti taxa, nu? Ai luat-o in calcul la buget?
O alta varianta este prin Weltauto, sunt masini deja inmatriculate, mai sigure decat la samsari si ai si garantie la ele (parca 12 luni sau ceva de genul asta). Stiu ca vazusem niste 1.6 TDI CR si un FR alb 200 CP super frumos la care mi-a cam ramas inimioara, dar n-am bani de aruncat pe al doilea Leon :). Le Weltauto se lauda ei ca iti garanteaza nr de km, revizii facute doar la reprezentanta si alte prostii.
Sau poti sa te mai uiti la dealeri la ofertele SH, sunt tot asa mai sigure decat la samsari. La MTI au chiar ceva asemanator cu ce doresti tu: http://www.metrotehnica.ro/oferta-de-ma ... hnica.html

Am verificat toate ofertele de la Weltauto, MTI, dar din pacate nu au ceea ce ma intereseaza, iar ceea ce imi place e destul de scump :(

cosminidis

16 Ian 2012, 13:28

Regula de aur, de la care nu exista exceptii: Ieftin si bun nu exista.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

ionutblv
BLV SCENTS

16 Ian 2012, 14:01

gamer555
ClubSEAT Admin

16 Ian 2012, 14:18

cosminidis, e adevarat ca masinile luate de la weltauto sunt mai putin manarite decat cele din vitan de exemplu, dar asta nu inseamna ca acolo sunt toate 100% curate :roll:
si in plus, dealerii le cumpara la buy back cu preturi de nimic, in schimb la vanzare le pun niste preturi foarte mari, adauga TVA. oricum, chiar si la weltauto se mai poate negocia, in fine, iarasi trebuie luat de la caz la caz daca merita sau nu. dar nu sunt de acord ca o masina SH luata de pe autovit.ro de exemplu e neaparat o teapa. daca esti atent si nu te grabesti, poti face afaceri bune si mai ok ca si calitate pret decat la weltauto. dar sunt de acord, aia e varianta mai safe pentru cineva care nu se pricepe prea bine.

costynha

16 Ian 2012, 21:01

In plus sunt foarte multe masini cu dotari destul de low si totusi la preturi destul de mari, comparativ cu celelalte de pe net. Motorul daca nu a fost avariat si nu s-a mers cu el intr-un stil "barbar" rezista multe sute de mii de kilometrii.

Samsarii, e clar, au un stil aparte in care eu personal nu acord incredere deloc.

costynha

18 Ian 2012, 23:07

M-am gandit sa merg sa vad si niste masini si de pe pista Pitesti, so:

Ce parere aveti despre
http://www.autovit.ro/seat-leon-C22565559.html
sau
http://www.autovit.ro/seat-leon-C21186632.html

volvol

20 Ian 2012, 11:52

Mie unul nu mi se pare cel mai intelept lucru sa platesti in jur de 1.200 Euro doar pentru taxa de poluare, adica aproximativ 15% din bugetul tau. De obicei cei care aduc masini din Europa si le comercializeaza in Romania, aduc ce gasesc avantajos pentru ei, nu neaparat ce este mai bun pentru cel care le va cumpara in final. Ca sa nu mai spunem ca cei care traiesc din asa ceva, sunt experti in a umbla la kilometri reali, a falsifica cartile de service si in a repara macar vizibil lucrurile nefunctionale (atat la noi, cat si in Europa gasesti astfel de oameni si chiar asa zise Autohaus).
In locul tau mi-as concentra eforturile sa gasesc un Leon care este deja inscris in Romania si pentru care s-a platit deja taxa de poluare atunci cand a fost inscris, chiar daca poate ca este putin mai scump. Daca gasesti un proprietar care a fost pasionat de masina si a ingrijit-o, atunci cu atat mai bine. Iar daca vrea sa-si ia alta masina in schimb, atunci de obicei este nerabdator si mai si lasa din pret. Ai toate sansele sa gasesti asa ceva, insa iti trebuie rabdare.
Un exemplu, aici ai DSG + bi-xenon + motor mai bun, asta daca anuntul este real si pretul mai este si negociabil.
http://www.autovit.ro/seat-leon-C22400218.html
La 2.0 TDI este problema aia cu injectoarele, dar care se schimba pe gratis in caz ca se strica. Stiu colegii sa-ti spuna la care serii de motor au mai aparut probleme.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

cosminidis

21 Ian 2012, 09:52

Subscriu la ce zice volvol, o masina inmatriculata in Romania dupa 2007 este o idee foarte buna. In samsar nu trebuie sa ai pic de incredere, merg pana la a scoate becul din bord care arata o eroare, prind diverse subansamble cu un surub, etc. Sunt multe cazuri si pe forum.
Legat de motor care duce sute de mii de km, asa este, dar in acele sute de mii de km nu se uzeaza doar motorul; o masina de 100k km arata si merge cu totul altfel fata de o masina de 250k km, chiar daca ii schimbi motorul celei din urma. Exista sigur oameni pasionati care isi vand masina, trebuie doar sa ai rabdare multa. Bafta in continuare!

L.E. Problema cu injectoarele apare doar la FR, la motorul de 170 CP PD. Nu mai stiu codul, dar e plin forumul de postari.

costynha

21 Ian 2012, 11:13

In locul tau mi-as concentra eforturile sa gasesc un Leon care este deja inscris in Romania si pentru care s-a platit deja taxa de poluare atunci cand a fost inscris, chiar daca poate ca este putin mai scump. Daca gasesti un proprietar care a fost pasionat de masina si a ingrijit-o, atunci cu atat mai bine. Iar daca vrea sa-si ia alta masina in schimb, atunci de obicei este nerabdator si mai si lasa din pret. Ai toate sansele sa gasesti asa ceva, insa iti trebuie rabdare.

Asta de fapt este cazul ideal. O masina deja inmatriculata, proprietar care nu vrea sa faca o afacere din vanzari de masini. Intr-adevar astfel de masini sunt destul de putine si daca sunteti atenti se vand in max 1 saptamana, tocmai din cauza asta. Urmaresc "piata masinilor" de peste 3 luni si pot spune ca 70% din masini ( daca nu mai mult sunt aduse ). Culmea, toate sub 100-120k, in conditiile in care pe "piata" din afara sunt f putine masini sub 100k (reali). Am intalnit cazuri in care am sunat pt o masina si l-am intrebat pe tip cati km are masina, la care tipu "cati scrie pe site?" (leonul respectiv e pe autovit de peste 2-3luni).
O masina adusa este alternativa in cazul in care nu gasesc nimic inmatriculat. Exista si oameni care doar aduc masini si le vand. Am vazut o masina care fusese adusa de 2 zile din Germania. Urmatoarea zi a fost vanduta ... Este un tip care aduce doar Leon si le vinde in 1-2 saptamani. Astfel de tipi sunt insa putini.
Oricum daca nu gasesc nimic, o sa imi fac timp (asta e marea problema) si o sa imi aduc ceva care sa imi placa din Germania.

Cat despre 2.0 TDI, am citit despre problemele cu injectoarele nu numai aici pe forum, si ma cam feresc de motorul de pe FR.

Bafta in continuare!

Multam Cosminidis

costynha

22 Ian 2012, 20:00

volvol

23 Ian 2012, 14:40

GPL-ul are efecte adverse la motor in timp, asa zic astia mai batrani. Nici sa nu te uiti la asa ceva. Si dotarile nu sunt cine stie ce, chiar ciudata pare masina asta. :)

Asta ai vazut-o? Parca in poze pare vopsita de curand, sau straluceste cumva ciudat si lasa impresia asta.
http://www.autovit.ro/seat-leon-C20831711.html
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

costynha

23 Ian 2012, 17:55

despre Leonul galben credeam ca stie cineva dupa forum ceva ... GPLul stiu ca e cu belea, dar exista benzina + GPL din fabrica?

http://www.autovit.ro/seat-leon-C20831711.htmlchiar vroiam sa ma duc zilele astea sa o vad ... ca dotari nu e cine stie ce, dar are kilometri putini si e luata din romanica. sa vedem ce e de capul ei. revin zilele urmatoare cu o parere

cosminidis

23 Ian 2012, 18:28

Eu stiu ca nu exista GPL din fabrica in Romania. Parca era ceva pe afara, dar nu tin minte sa fi vazut la noi vreodata. In schimb culoarea e superba :)

TSI-ul de 125 nu e cam ieftin la nr de km? Ar fi super ocazie, numai sa fie pe bune...
Suna la PBA si intraba-i de numarul ala de inmatriculare care apare si in poze, poate pot ei sa iti spuna mai multe. Totusi cam ieftin pt un turbo benzina 39k km... Oricum merita vazut.

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8