Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

cosminidis

Re: Ajutor cumparare leon SH !

13 Sep 2011, 14:13

Nici nu o sa gasesti cu motorul asta in bugetul tau. Iar pt copil, crede-ma din proprie experienta ca nu este cea mai potrivita masina. Dezavantajul principal este dat de portbagaj, in care nu prea intra carutul, sau daca intra carutul nu mai intra altceva. Pentru copil este mai potrivita Octavia. Sigur, daca esti pasionat de Leon ca mine :) o sa faci cumva sa gasesti loc pt copil + carut + bagaje + lada frigorifica + jucarii + bicicleta (pe asta inca nu am bagat-o, ca e bebe prea mic :) ), dar daca nu esti pasionat o sa ai viata mai usoara cu o Octavia :). Iar la 2 copii... cred ca pana si eu o sa vand Leon-ul :).
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

gamer555
ClubSEAT Admin

13 Sep 2011, 14:15

la motorizarea de 1.6 problema este consumul un pic mai mare, nu fiabilitatea.

Shush : dintre cele doua puse de tine, as alege clar pe cea alba - trapa, scaune sport, jante aliaj, comenzi volan. si daca zici si de revizii la reprezentanta = poti verifica istoricul, poti fi sigur de km.

dar vezi ca era nu stiu ce oferta la o reprezentanta seat in tara undeva, leon nou 1.2 tsi 105 cai 9900 tva inclus, si cu intretinere gratuita (revizii probabil) nu stiu cati ani. intereseaza-te, e diferenta prea mica de bani si totusi masina e noua.

lucianluce

13 Sep 2011, 14:54

Eu zic sa te gandesti si pentru o motorizare pe benzina, este intretinerea mai ieftina si trag bine, plus au putine probleme la motor. Plus confortul este altul. e adevarat ca consuma putin mai mult decat un diesel dar se compenseaza cu intretinerea, piesele de schimb, asigurare si impozit mai mic.
Sau ai putea sa incerci un drive-test cu o masina pe benzina sa vezi cum merge, de preferat cu motor de cel putin 1,6L sau peste 100CP, altfel o sa te dezamageasca. Eu am benzina si sunt foarte multumit.
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

Shush

13 Sep 2011, 21:06

gamer555 scrie:
la motorizarea de 1.6 problema este consumul un pic mai mare, nu fiabilitatea.

Shush : dintre cele doua puse de tine, as alege clar pe cea alba - trapa, scaune sport, jante aliaj, comenzi volan. si daca zici si de revizii la reprezentanta = poti verifica istoricul, poti fi sigur de km.

dar vezi ca era nu stiu ce oferta la o reprezentanta seat in tara undeva, leon nou 1.2 tsi 105 cai 9900 tva inclus, si cu intretinere gratuita (revizii probabil) nu stiu cati ani. intereseaza-te, e diferenta prea mica de bani si totusi masina e noua.

Deja e cu 1000 mai scump, mai pui si o vopsea metalizata si ceva optionale sa se apropie cat de cat si deja sunt 2000 euro diferenta. Deja am intins bugetul de la 7 la 8 mii si mai apoi la 9 :) Mai mult nu se mai poate.
Tot spre cea alba inclin si eu, sambata merg sa o vad.
Exact la chestia cu km m-am gandit si eu !
Multumesc pentru sfaturi !

luci&dana
VIP

13 Sep 2011, 21:17

cosminidis scrie:
Nici nu o sa gasesti cu motorul asta in bugetul tau. Iar pt copil, crede-ma din proprie experienta ca nu este cea mai potrivita masina. Dezavantajul principal este dat de portbagaj, in care nu prea intra carutul, sau daca intra carutul nu mai intra altceva. Pentru copil este mai potrivita Octavia. Sigur, daca esti pasionat de Leon ca mine :) o sa faci cumva sa gasesti loc pt copil + carut + bagaje + lada frigorifica + jucarii + bicicleta (pe asta inca nu am bagat-o, ca e bebe prea mic :) ), dar daca nu esti pasionat o sa ai viata mai usoara cu o Octavia :). Iar la 2 copii... cred ca pana si eu o sa vand Leon-ul :).

as mai avea de ales dupa ce am consultat un pic netul intre o alfa romeo 159, mitsubishi lancer, poate si un ford S-MAX, un passat si ar mai fi poate o gramada de modele. exclus hatchback in afara de leon, pe care l-as pune in fata tuturor cu sufletul. pur si simplu are ceva masina asta care atrage...la ine in familie au fost si sunt doar seat-uri. inca stau in dubii daca imi dau ibiza care e aproape noua si de care am avut grija enorma, pentru un leon care sa aibe nu stiu ce...dar ma impinge sa fac asta spatiul care cat de cat il ofera leonul in detrimentul ibizei
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

ginerica

15 Sep 2011, 11:46

despre http://www.autovit.ro/seat-leon-C19299325.html ce parere aveti? ok ca si pret? stie cineva masina?
ex: Seat Leon 1m 1.8i GL33EEE

Andrei
Admin / PR

17 Sep 2011, 09:20

clar NU!
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

ginerica

17 Sep 2011, 09:47

retardel scrie:
clar NU!

clar nu ce anume?
ex: Seat Leon 1m 1.8i GL33EEE

Andrei
Admin / PR

17 Sep 2011, 10:02

e o tampenie de masina leonu` ala cu kit-ul JE DESIGN ! e rupta in gura si nu merita clar :)
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

Shush

21 Sep 2011, 20:56

Shush scrie:
Salut,

De cateva zile sunt in cautarea unui Seat Leon si mi-am dat seama ca cel mai bun loc pentru a cere sfaturi este chiar forumul dedicat marcii.
Asadar caut un Seat Leon mai nou de 2007, cu dotari cat mai multe in limita a 9000 de euro.
Pana acum am ramas la :
1. http://www.autovit.ro/seat-leon-C20561709.html
2. http://www.autovit.ro/seat-leon-C19290967.html
La 1. plusuri ar fi ca masina este din 2009, numar mic de km si faptul ca este neagra (aici sunt subiectiv)
La 2. ar fi scaunele sport, volanul imbracat in piele si faptul ca masina are reviziile facute la reprezentanta.
Eu as fi vrut si clima automata si cotiera, dar nu am gasit nicio masina cu aceste dotari care sa merite.

Ce parerea aveti de cele doua masini ?
Alte recomandari ?

Va multumesc !

Pana la urma l-am luat pe cel de la punctul 2.
Totul e exact asa cum era prezentat in anunt.
Astept sa termin cu inmatricularea si sa ii fac Casco sa ma pot bucura de el.
Urmeaza un set de cauciucuri de iarna si un set de covorase de cauciuc, iar pe termen mai lung o cotiera si un RCD 310 sau chiar ceva cu navigatie.
Multumesc tuturor pentru sfaturi !

adi.des

22 Sep 2011, 18:22

felicitari :cheers
seat ibiza - emocion roja- 2008 1.4 TDI tuned by RBN

cosminidis

22 Sep 2011, 18:41

Felicitari, ai facut o alegere excelenta, si la dotari si la culoare. Sa o stapanesti sanatos, fara evenimente, si nu uita sa deschizi un topic nou pe Leonul-ul tau.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

gamer555
ClubSEAT Admin

23 Sep 2011, 08:58

felicitari, asteptam sa ii fac un thread al ei, eventual poate dai si pe la intalniri vinerea la casa poporului :drive

Shush

27 Sep 2011, 19:38

Multumesc pentru urari !

Intre timp am terminat si cu inmatricularea si cu casco si am vandut si vechea masinuta.
Mai greu cu intalnirile pentru ca sunt din Brasov :)
Ah, i-am luat si cauciucuri de iarna sa scap de o grija : Vredestein SnowTrack 3 pe 16.

costynha

15 Ian 2012, 12:28

Salutare
De curand m-am hotarat sa intru si eu in clubul fericitilor posesori de Leon. Suma maxima ( ~8500e ) ma limiteaza spre un Leon second hand, dupa 2007-2008 ( de preferat diesel, 1.9TDI ).
Problema la achizitionarea unui sh e cunoscuta .. e manarita sau nu ? Numar prea mare de km sau nu ?

Dupa cum stiti netul e PLIN de masini din Germania, Olanda, Belgia.

Pana acum am vazut vreo 2 masini care sa imi placa ... bineinteles, care mi-au ridicat niste mici semne de intrebare.

1. http://www.autovit.ro/seat-leon-C21945979.html
Frumusica, dotari ok, nelovita.
problem: nu are carte service; nu sunt sigur de nr de km, desi a avea niste foi scoase de la reprezentanta PBV cu istoricul masini si totul parea in regula , mai ales ca se poate verifica in reprezentanta

2.http://www.autovit.ro/seat-leon-C22504144.html
Imi place ... exterior si interior impecabil
probl: avea carte, dar mi se parea ceva dubios cu km reali :)

Ce parere aveti ?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8