Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

floryn.ro
Subiect Autor

Re: Ajutor cumparare leon SH !

29 Mar 2011, 17:15

eeee... Strangeam putin cureaua :)) Era masina relativ noua... Insa nu stiu ce sa zic.. Am dubii...
Trebuia sa ma ma vad cu omu azi si m-a luat ca are o sedinta, ca nu mai ajunge... Bn ca nu m-a sunat cu 5 min inainte sa fi ajuns si in bucuresti degeaba

cosminidis

29 Mar 2011, 20:08

Masina are sticker cu clubseat.eu, se recunoaste careva? :)
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Mariusn17

29 Mar 2011, 21:28

Salutare tuturor!

Si eu sunt in aceeasi situatie ca florin..tocmai astazi am fost la pitesti sa vad un seat leon http://www.autovit.ro/seat-leon-C17682654.html ..sunt foarte incantat de ea ;e plina de optiuni ,navi ,cliamtronic, driving home-leaving home ,oglinzi rabatabile electric , 1.9 tdi 105 cp...

Am avut primul model de seat care l`am vandut acum 2 luni.. il vreau pe acesta,am negociat ultimu pret la 7000 ,dar ma da rau inapoi taxa de prima inmatriculare..are cineva habar am vrei sansa sa o recuperez dak dau statul in judecata?

Am ramas impresionat placut de masina si sunt adeptul motoarelor diesel simple.Credeti k fac o alegere buna?bineinteles dupa ce fac un test amanuntit la motor volanta etc..cu seria de sasiu pot face cv?

Masina arata destul de bine..singurul lucru kre mi`a captat putin atentia a fost k atunci cand acceleram se auzea un fasait puternic la filtru de aer..sa fie problema grava?

Need help!!! :drive

floryn.ro
Subiect Autor

29 Mar 2011, 21:54

Salut Marius. Am vazut si anuntul asta. Defapt stiu toate anunturile de pe autovit auto .ro si mobile. :))
Cunosc pe cineva care a luat banii inapoi de pe taxa. A avut un prieten care era avocat. Si au incercat, avocatul neavand nicio pretentie in caz de esec. Ideea este cu dus si intors. Se poate recupera sau nu. Am inteles ca se fac 2 procese. primul pentru taxa de mediu si al 2lea pentru cheltuielile de judecata (asta in cazul in care primul proces este castigat).

Daca gasesti un avocat bun, poti negocia cu el. In caz de castig recupereaza cat vrea de la stat (cheltuieli de judecata din procesul 2) iar in caz de esec ii poti spune ca sa nu iti ceara nimic. Cine stie poate accepta. Asa riscul tau e 0.

Informeaza-te putin pe internet.Din ce am inteles ca tre sa dai in judecata statul in max 30 de zile de la inmatriculare.

Bafta multa si daca te decizi sa cumperi masina tre sa o prezinti aici pe forum :)

Eu vreau ceva pe benzina. Nu fac prea multi km si cred ca e mai potrivit pentru mn. Desi diesel mi se pare mai tare.
Uite aici alta http://www.autovit.ro/seat-leon-C17430989.html Pare mai interesanta decat cea pe care ne-ai aratat-o desi are mai putine optiuni. E mai scumpa dar poti intreba sa vezi cati km are masina si cat e omu dispus sa lase la ea.
In plus asta are scaune sport. Mie mi se par super in comparatie cu cele standard. Pentru mine e un "must have".

gamer555
ClubSEAT Admin

29 Mar 2011, 22:24

cand am fost in situatia de a cumpara leon, la fel existau multe oferte din pitesti de leoane diesel negre de cele mai multe ori, provenienta olanda. am fost sfatuit sa evit sa cumpar de acolo, pt ca "ar fi manarite" majoritatea. ce mi s-a spus spun si eu mai departe... intr-adevar, cand ma uitam pe siteurile din olanda observam ca masinile acolo aveau mult mai multi km decat cele aduse la noi de acolo, si erau si mai scumpe. a ramas un mister pt mine cum de faceau romanasii nostri "pomeni" si ieseau in pierdere :roll:

Dante
ClubSEAT Team

30 Mar 2011, 09:20

daca vreti un leon 1p 1.6 galben echiparea sport va dau numarul unui amic. masina nu e la vanzare dar stiu ca isi doreste diesel. masina a fost a mea si i-am vandut-o lui. e foarte buna fara probleme nici la mine nici la el. are cam 30k km.
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

cosminidis

30 Mar 2011, 12:01

Voua nu vi se pare dubios de ieftina masina de care zice Mariusn17? Si unde este navi ala? Ce se vede in poze e navi? Ca mie nu prea imi suna a navi...
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Dante
ClubSEAT Team

30 Mar 2011, 12:03

e modelul de navi monocroma parca din ce se vede
Imagine

cosminidis

30 Mar 2011, 13:32

Poi a existat asa ceva pe Leon? Eu stiam ca singurele modele au fost RNS 510 (seat media system), RNS 310 (SMS 2.0) si acum RNS 315 (SMS 2.1). Am ratat ceva?

gamer555
ClubSEAT Admin

30 Mar 2011, 15:17

in alte tari a fost sigur. am vazut multe leoane din germania/olanda la vanzare care aveau asa ceva.

volvol

30 Mar 2011, 16:14

cosminidis scrie:
Voua nu vi se pare dubios de ieftina masina de care zice Mariusn17?

7.000 Euro + 1.500 taxa de inmatriculare, deci un total de 8.500 - 9.000 Euro nu este deloc ieftin pentru o masina veche de 4 ani si care are 97.000 km pe bord.

Este pretul normal daca masina este 100% in regula, adica se poate verifica la reprezentanta in baza lor de date sa fie km reali si sa se vada ce s-a schimbat la fiecare intrare in service.

Daca masina a trecut printr-un accident major si a fost reparata la reprezentanta, atunci nu merita acesti bani.

Daca nu se poate verifica trecutul masinii la reprezentanta si se poate doar prin cartea de service (ce poate fi usor falsificata), atunci nu merita acesti bani.

Ruleta ruseasca. Stiu un caz unde s-au dus numai grei/bazati si cu centura neagra in alte mecanicii/masinilor sa vada o masina second. Dupa ce au expertizat-o, au cumparat-o. Cateva luni mai tarziu, la un accident, au sarit rezistente in locul airbag-urilor. Le-am zis sa-si rupa "diploma" de "doctori in masini" si sa-si mai taie din nas. :lol: Ideea era ca cine nu se pricepe foarte bine, poate fi si mai usor pacalit. In orice domeniu, "smenarii" sunt mereu cu un pas in fata "expertilor", altfel nu ar mai exista persoane pacalite.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Cosmin
Admin

31 Mar 2011, 08:41

Clar ca se poate face ca o masina rupta in doua sa arate ca una noua. E bine sa fii precaut, insa nici paranoic. Insa partea cu airbagurile e adevarata. Trebuie verificate daca exista fizic (cel din volan si cel de la pasager) pt. ca pot fi simulate cu o piesa ce costa 30 de bani. La o scanare apar ca si cand ar fi functionale. In scaune e mai greu de verificat existenta fizica, insa alea nu sunt chiar "life saving".

Cea mai buna solutie (zic eu) e ca masina sa fie cumparata fie de la un cunoscut, fie de pe un forum, unde eventual se poate vedea un asa-zis istoric.
Sau, daca se doreste achizitionarea din strainatate, sa se mearga personal dupa ea (desi multe sunt manarite si pe acolo).

PS: Aia e navigatie, versiunea RNS 300. Era alternativa la MFD 1 / 2.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

floryn.ro
Subiect Autor

31 Mar 2011, 16:35

Daca ziceti de masina lui Marius ca e prea ieftina, atunci de asta ce ziceti? http://www.autovit.ro/seat-leon-C18242906.html

1.9 tdi , an 2009, 63mii km, 8900euro si cred ca echipare Style. Chiar mi se pare ieftina... dubios de ieftina... Daca era mai aproape de mn ma duceam sa o vad

Dante
ClubSEAT Team

01 Apr 2011, 09:45

hmm, sunt singurul caruia nu i se pare asa ieftina?
Imagine

cosminidis

01 Apr 2011, 16:41

Eu cred ca nici Ibiza pe benzina 2009 63k km nu gasesti la banii astia. Mie mi se pare dubios de ieftina, nu poate sa isi piarda 40-50% din valoare in 2 ani.

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8