Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

clipperx

Re: Ajutor cumparare leon SH !

23 Ian 2012, 20:49

apropo sa scos si taxa de prima vanzare odata cu protestele. asta e un lucru bun zic eu pentru cei care vor sa isi cumpere masina sh
Seat Leon 2010 1.9 tdi bxf 138 cai (chiptuning TCM stage 1+)

costynha

05 Mar 2012, 20:22

Salutare (acum oficial) dragi colegi de forum,
Dupa lungi cautari, zeci de Leoane vazute ( 15 - 20 ), zeci de telefoane date si multe ore pierdute in fata calculatorului pentru cautarea Leonului care sa imi placa, in sfarsit l-am gasit. Din lipsa de timp, l-am trimis pe un prieten sa-mi aduca masina din Germanica, 1.9TDI, 110k km, culoare albastru inchis. Testat in reprezentanta saptamana trecuta, totul OK.
Sper sa il prezint cat de curand zilele urmatoare dupa ce termin cu operatiunea de inmatriculare.

Acum sa va povestesc din experienta mea, ca un sfat pentru cei ce vor sa-si achizitioneze o masina SH, mare atentie la samsari, dar si teparii care vand masini rulate in tara. O parere personala, din ce am vazut eu la vanzare, f putine masini inmatriculate care sa nu aiba probleme ( cea mai tare a fost un Leon 2010 care avea in carte revizia de 15k km la 10.2011 si revizia de 30k la 06.2011 ). Masinile aduse din afara, majoritatea impecabile exterior, dar km multi, insa cum ziceau multi si ii cred pe cuvant acum, atata timp cat masina a fost intretinuta si motorul e in mintile lui, e ok si cu km ceva mai multi. In rest rabdare si multa atentie !

BV26CAT

08 Mar 2012, 20:36

Salut,
Doresc sa achizitionez un Seat Leon 2.0 TDI 140 CP, fabricatie dupa 2008. Stiu de unde vreau sa-l iau (www.autohus.de), am cativa colegi care si-au luat masini de acolo si au fost multumiti. Pare un autohaus serios, condus de nemti nu de alte natii, care au in general masini din "flote". Deocamdata au un singur model cu aceasta motorizare, dar e din 2007, ceea ce n-ar fi chiar asa o problema.

Cele doua necunoscute la motorizarea asta sunt pompa de ulei si garnitura de chiulasa. Am citi tot felul de discutii pe tot felul de forumuri din familia VAG, si tot nu sunt lamurit cand si daca au rezolvat aceste probleme care se pare ca afecteaza motorizarea asta. Incepand cu ce an nu mai sunt prezente? Unii spun ca 2008, altii 2009...

Cel mai sigur ar fi un 1.9 TDI 105 CP dar ar insemna sa iau o masina cu dinamica egala cu a celei pe care o am deja - 206 2.0 HDI 90 CP. Avand in vedere ca fac cateva drumuri de Austria/Germania pe an, imi doresc ceva in 6 trepte si putin mai puternica pentru autostrada. 206le merge linistit la 140-150 in croaziera, dar confortul la viteza aia cam asa de dorit...

Injectia o sa fie clar Bosch - stiu de faimoasele injectoare Siemens care pica cu siguranta, asa ca o sa ma feresc de ele.
Daca e cineva din Timisoara cu motorizarea asta poate ca ne putem intalni intr-o zi sa-mi dea mai multe detalii.

Va multumesc si...sper sa postez in zona "masina mea" cat mai curand :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8