Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

floryn.ro
Subiect Autor

Ajutor cumparare leon SH !

27 Feb 2011, 20:44

Salutare tuturor. Sunt nou pe acest forum si intentionez sa cumpar un leon second.
Ideea sta in felul urmator. Leonul are motor 1,9 TDI 105cp, dec 2008, 60 mii km, nu are comenzi volan , nu are climatronic.
Masina a fost recuperata de Porche Leasing si castigata la licitatie de firma de la care intentionez sa o cumpar.
Nu are carte service,computer de bord, nici talon. Persoana care se ocupa de vanzarea masini mi-a spus ca, clientul nu a vrut sa le dea cand a aflat ii va fi luata masina de leasing. In locul talonului mi-a prezentat un act de la Porsche leasing care mi-a spus ca inlocuieste talonul. Cred ca talonul nu e o problema pentru ca la inmatriculare se anuleaza acel act si se creeaza talon pe numele meu.
Nu sunt o persoana care are cunostiinte mecanice auto. Singurele probleme care le-am observat sunt:
- parbriz schimbat
- capac motor lipsa
- o urma pe pumn pe plafonul masinii in dreptul usii soferului. (am inteles ca proprietarul cand a aflat ca i se ridica masina a dat cu pumnul in locul acela)

In rest masina arata estetic destul de bn.

Pretul dupa negociere este de 8200euro.

Ce parere aveti? Intentionez sa o verific si pe un tester. Credeti ca masina merita cumparata in conditiile date? Poate ascunde anumite bube care nu pot fi cunoscute? Pot afla ceva date cu VIN-ul masini?

Astept cu nerabdare parerile voastre. Multumesc!
Imagine

Imagine

Imagine

Bogdan_wtb

Re: Ajutor cumparare leon SH !

28 Feb 2011, 09:49

ai mai vazut si alte masini pe net ?
ai grija daca o cumperi sa nu ai probleme cu ea la inmatruculare daca nu are talon
parerea mea e sa te interesezi la cineva specializat inainte sa o cumperi sa te interesezi la ce riscuri te supui
mai cauta si pe net sa vezi si alte masini , la banii astia poate gasesti ceva cu mai multe optiuni
bafta...................
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

Matrixu

28 Feb 2011, 10:53

Ca idee...1.9 tdi nu are capac de motor din fabrica la Seat Leon. In rest mi se pare cam scumpa.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

DIP

28 Feb 2011, 11:32

Cam scumpa si ai grija cu actele.Posibil sa ai probleme la inmatriculare.
Furia GRI....1.4 16V - 75 caluti frumosi

cosminidis

28 Feb 2011, 12:53

Avea Bubulutza un coleg de serviciu care vindea ceva asemanator, parca un 2.0 TDI, care era mult mai fain. Si mai scump. Intreab-o si pe ea.
Si mie mi se pare scumpa masina pentru nivelul de echipare... Modelul este un Reference, nu?
Eu zic sa mai cauti.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

floryn.ro
Subiect Autor

28 Feb 2011, 18:06

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri!
M-am decis si nu o sa o cumpar fiind date circumstantele. O sa mai caut. Am cautat si aici pe forum, am postat si un anunt in care am scris ca sunt interesat sa cumpar un leon. Ca motorizare as dori diesel. Tatal meu are un seat cordoba 1.9sdi si e foarte multumit de el.

Pentru leon care ar fi cea mai fiabila motorizare diesel?
Stiti ceva de un motor 1.9tdi cu 140cp? Am dat peste unul din 2006 care are 140 cp.

Sper ca in curand sa va pot prezenta si eu leonul meu :) Deocamdata sunt in cautare.

PS: La modelul de mai sus prezentat. Daca vanzatorul al lasa-o undeva la 31000ron. Ce ziceti? Ar fi ok?
As dori daca este un cunoscator aici sa imi spuna cam ce as putea verifica la masina in asa fel incat sa fiu cat de cat sigur ca iau o masina buna. O sa o pun si pe tester daca persoana accepta suma asta. Dar in afara de tester? Ce ar mai trebui verificat?

cosminidis

28 Feb 2011, 18:53

Nu exista 1.9 TDI la 140 CP din fabrica. Se poate aduce de la 105 CP la 140 prin chip-tuning, multi fac asta (cu rezultate destul de satisfacatoare in general). Daca o iei la 140 CP inseamna ca a fost deja chipuita.
Pentru masina de mai sus eu nu as da nici 7000 EUR, mai bine 8200 dar sa fie Style sau Sport Up, comenzi pe volan, volan de piele, etc

Ia uite ce zice nenea asta: poti sa iei legatura cu el si vezi daca mai este de actualitate:

SEAT LEON 2.0 TDI SPORT UP

Caracteristici:

Data fabricatiei: 23 nov 2006, prima inmatriculare martie 2007 (masina de showroom dealer Luxembourg)
Motor: Diesel TDI 1998 cmc, 140 CP, cuplu 325 Nm
Cutie viteze: manuala 6 trepte
87.000 km reali, carte service, primul proprietar
Culoare: Grey Moon metalizat
Pret : 10.500 EUR negociabil
Telefon: 0733.73.40.24 Cosmin

Dotari:

- Pachet Sport Up ce include: frane + suspensii sport, scaune + tapiterie sport (model FR), bara fata + spate sport (model FR), volan + schimbator piele
- Sisteme siguranta: ABS, ESP (deconectabil), TCR, 10 airbag-uri, sistem Isofix
- Jante aliaj 16 inch BBS cu sistem antifurt
- Inchidere centralizata + Alarma auto
- Faruri xenon cu functie follow-me home
- Proiectoare ceata
- Carlig remorca
- Oglinzi laterale rabatabile si incalzite electric
- Senzori: ploaie, lumini, presiune pneuri, antiorbire oglinda retrovizoare
- Dublu climatronic
- Computer bord
- Pilot automat
- TV + DVD player wireless
- Radio CD (mp3) cu comenzi pe volan + 8 incinte audio
- Geamuri electrice fata/spate
- Scaune cu reglaj lombar si pe inaltime + bancheta spate rabatabila
- Pachet nefumatori
Alte informatii:
- ofer suplimentar set 4 cauciucuri de vara Michelin Pilot rulate 1 singur sezon + set 4 cauciucuri de iarna;
- masina este tinuta in garaj – stare impecabila;
- schimb ulei si filtre aer+clima+motorina la fiecare 10.000 km
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

DuraCristi

28 Feb 2011, 19:45

am cautat pe internet si am gasit multe cel mai mult mia placut http://www.autovit.ro/seat-leon-C17163981.html (la banii masinii descrise de tine)

nu cred ca este nevoie sa caut eu :yh sunt sigur ca ai cautat deja si altele...daca vei cauta mai mult vei observa ca masina descrisa de tine e foarte scumpa...parerea mea
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

floryn.ro
Subiect Autor

28 Feb 2011, 20:31

Multumesc mult pentru masina cosminidis. Insa pretul masinii depaseste bugetul meu.
Iar masina pe care mi-ai aratat-o tu DuraCristi e in calcul :)

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Feb 2011, 22:33

cea din anuntul pus de cristi este sport, adica un referance cu scaune fata de sport up si cu alte jante tot pe 16. tot nu are climatronic, comenzi volan, lumini parasolar, lumina bancheta spate, probabil nici oglinzi electrice, etc

cu ceva rabdare o sa gasesti o masina mai dotata in banii astia. si in primul rand conteaza cum merge masina. am vazut leoane la 30-40 mii in bord (si reali si fake) sa mearga prost. pana la urma am luat-o pe asta a mea cu ceva mai multi km dar care mergea exact cum imi doream.

alta chestie, nu te sfatuiesc sa faci compromisuri la dotari. mai tarziu o sa iti para rau, si nu cred ca vrei sa treci prin vanzare cumparare iar pt un climatronic sau trapa sau maxi dot, sau volan, jante, scaune, senzori, xenon, etc....

stabileste clar ce vrei, daca nu stii studiaza nivelele de echipare pe leon daca esti hotarat pe masina asta, si mergi la sigur. eu asa am facut, am fost fixat pe SPORT UP, aia am luat, desi am scanat piata timp de jumatate de an :mrgreen:

DuraCristi

28 Feb 2011, 22:48

stii cum sta treaba? pe net sunt mai ieftine decat in targ..:P... daca vei cauta pe internet vei putea sa faci si un test (la service) sau ceva daca o probezi in timpul saptamanii. Depinde de ce ai bani. leonul arata si merge foarte bine la banii aia, in schimb in acelasi pret proti gasii golf 5 sau passat, sau multe altele. tu stii sigur..... eu tiam zis parerea mea....
Poti gasii masini echipate bine la banii aia sau invers echipate bine cu motoare mai slabute.....depinde ce cauti, poate daca neai da mai multe detalii la ce cauti team putea ajuta :hi

tinene la curent cu ceea ce ai rezolvat :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

Bodo
.B.O.D.O.

01 Mar 2011, 09:10

Salut!
Te intereseaza doar diesel sau ai vrea si benzina?
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )

floryn.ro
Subiect Autor

01 Mar 2011, 10:05

Ma intereseaza doar diesel(preferabil 1.9) si ca echipare tin neaparat sa aiba jante,proiectoare si computer de bord. Restul nu sunt foarte importante pentru mn.Insa daca voi gasi una cu cat mai multe dotari este bine venita:) La km ideal ar fi sa fie sub 90mii. Si jantele pana la urma nu conteaza atat de mult, daca pretul este mai scazut, cumpar eu unele si le pastrez pe cele de tabla pentru iarna.

Nu ma intind la dotari pentru ca si bugetul meu e limitat. Si automat creste si pretul odata cu dotarile.
Ce ziceti? Cer prea multe pentru banii astia?

De asta ce spuneti? http://www.autovit.ro/seat-leon-C17709395.html (ea e cea cu chip-tuning)
Am discutat cu omu si mi-a zis o lasa in 8000. E vb de un parc auto din crangasi

LE: Bodo am vazut si anuntul tau. Intentionez sa cumpar un diesel

cosminidis

01 Mar 2011, 11:19

Mergi multi km pe an, sau esti fan diesel?
Ideea este asa: daca iti iei diesel doar pentru confort psihologic la pompa dar nu mergi multi km / an iesi mai scump per total. Si la pret de achizitie si la costurile de intretinere. Un 1.4 TSI este excelent daca mergi ~10.000 km / an.
Proiectoare la ce iti trebuie? Sper ca nu esti dintre cei care merg tot timpul cu proiectoarele aprinse :| .
Computer de bord au toate, dar unele au acel MAXIDOT, adica un ecran mai mare in care se vede mai frumos. maxidot-ul este legat in general de optionalul bluetooth. Pot sa iti confirm ca este un optional super super super.
Masina din link-ul tau pare faina, evident trebuie sa faci un drive test inainte, sa nu tremure pedala de ambreiaj, etc etc etc.

floryn.ro
Subiect Autor

01 Mar 2011, 11:42

Cred ca intre 10.000 si 20.000km /an am sa fac dupa un calcul estimativ. Nu sunt din bucuresti,deci nu am sa dau de aglomeratia de acolo. Proiectoare mai mult pentru ca da nu imi place cum arata acolo gol fara proiectoare. Nu conteaza atat functionalitatea lor pentru mn. Imi place diesel pentru ca tatal meu are o cordoba diesel si cred ca mai mult sunt fan diesel.
Nu stiu cum se comporta un seat pe benzina insa imi place mult cel diesel. Cred ca o sa iti ascult sfatul si o sa ma imi indrept privrea si pentru o benzinara dar cu mai multe dotari.

1.4 TSI . ce poti sa imi spui despre motorul asta? despre consum. despre o comparatie cu 1.9tdi? Am vazut si ce este acel MAXIDOT. Arata foarte bn... insa nu prea am gasit modele cu optiunea asta.
Multumesc mult tuturor ca v-ati rapid din timpul vostru pentru a-mi da cateva sfaturi.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8