Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DeaD1
Subiect Autor

seat leon fr 1.9 tdi 150cp,problema cd player

26 Feb 2011, 21:09

Salut.
Mi-am achizitionat astazi un seat leon 1.9 tdi 150 cp cu 6 trepte si am o problema la ea .
Nu imi merge cd playerul imi cere codul lui .Nu il am trecut nicaieri in acte,unde pot afla codul ?
Sau nu au toate seaturile acelasi cod cumva ?
Am inteles ca la alte masini codul se afla in spatele cd playerului,ii posibil sa fie si la a mea ?
Seat Leon FR 1.9 TDI 150 cp

BALTAZAR2003
Moderator

Re: seat leon fr 1.9 tdi 150cp,problema cd player

26 Feb 2011, 21:21

Cauta in planul de service, acolo unde ai trecute reviziile facute, ar trebui sa fie trecut. :hi
Dasca nu poti incerca la dealer, ori te duci la un atelier care monteaza casetofoane auto si alarme, il da jos, se cupleaza pe eeprom si rescrie codul cu unul cunoscut.
:)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

DeaD1
Subiect Autor

26 Feb 2011, 22:27

nu am nici un caiet de service,nimic la masina,doar actele spaniole (trebuie sa o inmatriculez sapt viitoare ) .
Mai am niste probleme la ea,poate ati mai avut careva :
1.Geamul soferului nu functioneaza,adica se aude macaraua cum merge dar geamul pica (nu are sustinere,si a trebuit sa bag ceva la geam ca sa nu pice jos ) oare sa fii iesit din locasu lui geamul ?
2.Dupa ce am adus-o acasa am dat sa spal parbrizu si vad ca nu iese solutia de spalat pe orificii,am crezut ca nu mai are solutie asa ca am bagat vreo 500 ml de apa dar am constatat ca cu cei 500ml s-a umplut rezervoru acela.Si pana sa vad ca e plin un prieten care era la volan tot a incercat sa deie sa spele parbrizu si a iesit fum din motorosaru care extrage solutia din rezervor . Cred ca s-a ars .

Ati mai intampinat careva asemenea probleme ?

BALTAZAR2003
Moderator

26 Feb 2011, 23:36

Daca nu ai caiet service, in mare parte este vina ta ca nu ai verificat la fostul proprietar, asa cunosti oarecum istoricul masinii.
Mergi la dealer, dar costa destul de mult, cred ca la 20-30ron scapi la un atelier de pentru sisteme audio.
Pentru macara, este posibil sa ai clemele rupte, va trebui sa desfaci si sa cauti un kit de reparatii.
Parca merg unele de vw golf care sunt de aluminiu si nu se mai rup.
Motoras de spalator gasesti si la dezmembrari, oricum daca a inghetat solutia este esplicabil ca a luat foc.
:hi
Imagine

DeaD1
Subiect Autor

27 Feb 2011, 07:57

omului i-a fost adusa masina asa din spania de catre un prieten de-al sau cica pentru fiul lui,dar a vazut ca ii prea nervoasa masina si nu a vrut sa i-o lase .A tinut-o vreo 2 luni in care nu a umblat cu ea si nu i-a schimbat nimic la ea,o zis ca nu stie nimic despre ea .
Ii posibil sa fi fost inghetata solutia,a zis ca nu a bagat nimic nimic in ea nici solutie si sa fii fost de aceea de vara si sa fii inghetat si eu cum am tot fortat sa se fii ars motorasul,acuma nu poate fii o avere un motoras de acela,nu ?
Cat despre geam am sa-l deschid zilele astea sa vad care ii treaba cu el,sper sa fie asa cum zici tu doar acele cleme .
Oricum eu saptamana viitoare am sa ii schimb distributia,uleiul si ce mai trebe la ea .

BALTAZAR2003
Moderator

27 Feb 2011, 09:51

Daca a avut apa este nasol, sa nu fi crapat si bidonul de lichid, dezghiata complect instalatia si vezi cum se prezinta.
Avea cineva pe aici la dezmembrari un bidon cu motoras.
Pentru usa, din cate stiu un kit de reparatie macara este undeva la 50euro, :shock: dar afara, la noi sunt mai scumpe ca traim pe picior mare. :(
Parca era o firma in cluj care avea piesele la preturi mai rezonabile, dar nu mai stiu numele ei, de`h batranetea. :lol:
Poti incerca si la dezmembrari sa cauti clemele ori mosorasul de plastic, depinde ce s-a spart.
Vezi ca sunt postate pe aici tutoriale daca nu stii cum sa desfaci usa ...
:
Uite schema explodata, ai codul motorasului in dreapta, teoretic ar trebui sa fie usor gasibil..

Imagine
Imagine

bv10ptz
ingineru

27 Feb 2011, 10:02

Vezi ca sunt colegi de forum care dezmemreaza masini,si de la care poti cumpara piesele care-ti trebuie.Da si tu o cautare.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

puputavi

27 Feb 2011, 10:30

Bine ai venit, si felicitari pentru achizitie.

Imi pare rau sa aud ca deja ai probleme cu ea dar asa este cu masinile second, mai ales daca sunt cumparate de oameni fara prea mare experienta.

In privinta macaralei am avut si eu aceasi problema. Anume se ridica geamul dar la deschidere nu il trage in jos. Problema a fost ca 'dopul' ce prinde macaraua de geam imi picase si nu mai tinea geamul prins de ea. Am rezolvat problema intr-un wknd dand jos fata de usa si fixand-o inapoi, dar pot spune ca m-am chinuit destul de mult cu ea, nu stiu intr-un atelier specializat care e procesul dar stiu ca tare greu am avut acces la macara de fata de usa.

Oricum daca acum ai luat masina iti recomand sa o pui si pe tester cat mai repede, astfel vei descoperi macar o parte din surprizele ce ar putea sa-ti mai apara.

DeaD1
Subiect Autor

27 Feb 2011, 10:48

Multumesc .
De geam stiam cand am cumparat-o,m-a atentionat omul,dar de cealalta problema cred ca nici el nu a stiut .Nu cred ca am avut apa in rezervor,dar aseara neavand chef sa ma duc sa cumpar solutie de parbriz am bagat apa sa vad daca e de la motoras sau nu avea lichid in rezervor .

Acuma am constatat ca s-a ars si un bec faza scurta :)).Aseara mergea acum s-a ars,si la leon e boala asta cu becurile arse ?
Din cate am inteles pe faza scurta e H7 si pe lunga H1,nu ?

p.s. dupa ce rezolv la rar am sa ma duc sa ii fac o revizie generala la masina (distributie,ulei,filtre,placute daca trebuie) si am sa o pun si pe tester sa vad daca e ok.

puputavi

27 Feb 2011, 14:05

Vad ca esti din Cluj.

Te asteptam in fiecare luni de la 8 in Iulius la etajul 1 in fata la intrarea in Auchan la intalnirea regulata SEAT.

Sunt o gramada de oameni binevoitori care te vor ajuta cu sfaturi.

DeaD1
Subiect Autor

27 Feb 2011, 15:55

Maine nu pot sa vin dar de saptamana viitoare am sa incerc sa vin si eu .

DeaD1
Subiect Autor

17 Iul 2011, 15:47

am mai patit cate ceva de cand nu am mai scris pe aici ....
in primul rand de vreo luna mi-am lasat masina parcata si mi-am gasit-o zgariata grav pe toata partea dreapta ... noroc ca o fost corect ala care mi-a zgariat-o si m-a cautat ca sa imi deie asigurarea ... si mi-am facut-o pe asigurarea lui ...dupa ce mi-am polishat toata masina la 2 saptamani mi-o rezolvat-o ... fain :))

si acuma ce am patit weekendu trecut cand veneam de la cabana ... dintr-o data incepe sa bata ceva de prin zona motorului curelei de distributie,prima data am crezut ca am probleme la distributie da nu avea cum am si schimbat-o de numai 7000 de km si nici nu mergea "anormal" sa zic motoru ... si am venit incet incet cu ea subturata sa nu se auda bataia aproape deloc (cu cat acceleram mai tare cu atata im ibatea mai tare ). Luni m-am dus la service cu ea si .... o supapa nu inchide bine ... trebuie data jos partea de sus a motorului ...si mi-a zis ca daca se deschide motorul trebuie refacuta plainitatea chiuloasei ... garnitura de chiuloasa noua (care ii 180 de lei ca ii metalica) :( Speram sa fie de la turbo cu ocazia asta sa imi curete turbou .... dar acuma la ce operatie ma asteapta la masina ... si cred ca in jur de 1000 de lei de investit de nu peste ... nu stiu daca mai imi raman bani sa mai curat si turbou ...

Un magazin cu piese ieftine si calumea imi ziceti si mie ?:D Sa imi pot lua garnitura de chiuloasa si inca vreo 2 garnituri sau nush ce mi-o zis ca merita schimbate la cat costa ... Si ma gandesc sa imi schimb si bucsele daca tot o tin in service ...

BALTAZAR2003
Moderator

17 Iul 2011, 17:59

salut
Vezi ca este posibil sa nu fie de la supapa.
Pana sa desfaci motorul la service trebuie sa ti se masoare compresia pe cilindri.
Sa nu fie un injector blocat, da un zgomot de ciocan. :shock:
Magazine de piese ieftine si bune nu gasesti, cat dai atat face...
Oricum in Cluj sunt multe firme importatoare de piese care au preturi decente, chiar daca le aduc din ungaria.
Eventual gasesti o cunostinta care merge prin ungaria si o rogi sa-ti cumpere piesele.
Cel putin stii ca sunt de calitate.
:hi
Imagine

DeaD1
Subiect Autor

17 Iul 2011, 18:08

am fost sa-mi verifice compresia si mi-a zis domnul direct problema .

Garnitura de chiuloasa 180 de lei ...chiar atata ii una noua ? Cica a mea ii metalica si ii mai scumpa ... de asta am intrebat de un magazin de piese mai ieftine ...

ce ii drept am pus si testerul pe ea si 3 injectoare erau ceva de genu 0.2-0.5 si unul era 1.6 parca ... era ceva diferenta mare intre ele ... sa fie injectoru oare ?

DeaD1
Subiect Autor

28 Iul 2011, 15:04

salut .
pana la urma nu a fost chiuloasa de vina ce axul cu came si tachetii . Axul meu avea vreo 3 chestii dealea cum se numesc tocite,erau pur si simplu rotunde nu aveau ciocu ala,si vreo 2 tacheti erau sparti si 2 aproape sparti . Am schimbat axul cu came,tachetii si bujiile de la ax . Operatia m-a dus la 1500 de lei dar macar sper sa si mearga,astazi am scos-o si mi-a zis mecanicu sa ma duc usor cu ea pana nu isi face jocu axul cu came cu tachetii,sau ceva de genu (l-am luat din dezmembrari,nou era mult prea scump ) .
Am avut si o gramada de fumingine in admisie,sper sa scada si consumul (11-12 in oras si 6.5-7 afara ) .

Acum am o "problema" .Mi-am schimbat si uleiul si nivelul uleiului e cam cu 0.5 cm peste maxim,ii vreo problema ?