Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutz.ro
Subiect Autor

PROBLEME CU PLANETARELE

26 Feb 2011, 13:01

SAL. Am si eu o problema,poate ma poate lamurii cineva.De vreo 2 saptamani an timp ce merg pe drum ,la viraje se aude un carait la rotii ca si cum ar fi de la capetele de planetare.indiferent daca virez stanga sau dreapta.mie m-i se pare cam ciudat cum de s-au stricat amindoua deodata sau poate nu e de la ele.antrebarea mea este daca a patit careva asa ceva si cam cat costa piesele?ms SEAT IBIZA 1.2 12V 2004

Adrian Truta

Re: PROBLEME CU PLANETARELE

28 Feb 2011, 08:36

la ambele roti o data?

verifica, daca ai posibilitatea sa o ridici pe o rampa daca ai burduful spart de la planetara, atat in partea rotii cat si in partea motorului, daca e spart ai mari sanse sa afli problema!

De obicei planetara scoate un sunet de bataie fier pe fier, rulmentii caraie.
Viata este ca si o piesa de teatru, unde esti nevoit sa joci cat mai profund, cat mai corect, cat mai provocator..deoarece TU esti propiul tau stapan\" deci nu uita \"JOACA DUR...

ionutz.ro
Subiect Autor

28 Feb 2011, 15:58

asta mi s-a parut si mie ciudat dar oricum maine ma duc cu ea la service, sper sa nu fie piperat pretul.am vb cu un prieten si mi-a spus ca e un rulment dar din cate stiu eu rulmentul vajaie an timpul mersului.am sa revin cu problema rezolvata.Sper.MS

ionutz.ro
Subiect Autor

03 Mar 2011, 14:15

sal tuturor.am revenit cu problema rezolvata.a fost de bai cap planetara stanga.in tot ghinionul a fost si un pic de noroc.dat find faptul ca nasul meu are magazin de piese auto nu mia luat nici un ban pe cap planetara si manopera mi-a facut-o un prieten bun de al lui care are un service auto si la intrebarea \Cat ma costa la sfarsit\mi-a raspuns cu un zambet prietenesc nimic lasa ca sunt dator la nasu .Asa ca cost total piesa+manopera=0000\pentru pers interesate cap planetara pret 165 ron dar desigur se gaseau si mai scumpe.sal se poate inchide topicul rog moderatorii.multumesc

ionutblv
BLV SCENTS

03 Mar 2011, 17:55

ce planetare ti-ai pus? :hi

ionutz.ro
Subiect Autor

07 Mar 2011, 10:04

nu stiu sa-ti spun exact dar cred ca HOLZER sau ceva de genu.Nasu meu o aducea la pret de vanzare la 165ron mai gasise si la 220 ron si ceva la 1050 ron .sal