Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Syncro
Subiect Autor

Spalator faruri blocat

23 Feb 2011, 20:01

Salut,

Cand am ajuns acasa am observat ca spalatorul de far de pe partea soferului a ramas blocat deschis. Sta in afara cam 80% deschis.
A cam inghetat si initial nu mai stropea insa l-am incalzit putin si a inceput sa stropeasca, dar tot nu vrea sa intre la loc.
Am apasat putin pe el, tot nu intra. Mi-e frica sa apas mai tare.

Aveti idee ce i-as putea face? Daca nu, o sa ajung la service. :)

Multam
Seat Leon 1P 1.4 TSI 155hp
........................................................................................

Syncro
Subiect Autor

Re: Spalator faruri blocat

23 Feb 2011, 20:49

Am rezolvat cu 5L de apa fiarta :) se pare ca era dop de gheata.
Seat Leon 1P 1.4 TSI 155hp
........................................................................................

Tibiking90

02 Mar 2011, 20:07

.... buna ideea ... sau poti proceda ca mine

M`am dus la City Mall si am parcat in subteran. Si mi`am continuat plimbarea in complex iar dupa 2 ore petrecute s`au dezghetzat . Oricum , cea mai buna si sigura metoda este sa torni 5l de apa fiarta... salut

andrei.27kim

02 Mar 2011, 20:12

Aveti grija si cu apa asta fiarta turnata peste caroserie cand e ger cumplit afara ... de la diferenta foarte mare de temperatura se prea poate ca vopseaua sa aiba parte de un soc termic si sa se exfolieze.... la fel si cand mergeti la spalatorie iarna cere-ti sa vi se spele masina cu apa rece cel mult calduta, asta daca tine-ti la masinile voastre :hi
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

ionutblv
BLV SCENTS

02 Mar 2011, 20:13

andrei.27kim scrie:
Aveti grija si cu apa asta fiarta turnata peste caroserie cand e ger cumplit afara ... de la diferenta foarte mare de temperatura se prea poate ca vopseaua sa aiba parte de un soc termic si sa se exfolieze.... la fel si cand mergeti la spalatorie iarna cere-ti sa vi se spele masina cu apa rece cel mult calduta, asta daca tine-ti la masinile voastre :hi

Buey, dar spala careva cu apa calda?ma refer spalatorie? :P

andrei.27kim

02 Mar 2011, 20:15

ionutblv scrie:
andrei.27kim scrie:

Buey, dar spala careva cu apa calda?ma refer spalatorie? :P

ai fi surprins ca sunt spalatorii in care se spala si cu o apa putin calduta pe timp de iarna, eu unu am intalnit un caz
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan