Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutz.ro
Subiect Autor

probleme cu geamul

19 Feb 2011, 11:15

sal. am si eu o problema.am cuparat de 3 luni un seat ibiza 1.2 12v 2004.cand am cumparat-o m-am gandit sa curat putin fetele la usi,asa ca m-am dus la o splatorie auto si am bagat ca prostu jetul pe ea,si asa mi-a trebuit findca de atunci nu mai coboara geamul de la sofer decat 3 cm.ma enerveaza pt ca trebuie sa apas de 10 ori pe buton sa coboare de tot ,nu stiu ce sa ars.am desfacut fata la usa si am curatat tot pe acolo dar degeaba.poate stie cineva ce as putea face.ms

BALTAZAR2003
Moderator

Re: probleme cu geamul

19 Feb 2011, 11:49

Salut,
Intai trebuie sa identifici problema.
Geamul culiseaza usor? se blocheaza mecanic si atunci trebuie sa repeti comanda de coborare? cablul a ruginit si atunci aluneca greu prin ghidaje?.
Este un defect care nu prea se rezolva decat desfacand usa.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionutz.ro
Subiect Autor

21 Feb 2011, 19:17

sal. multumesc de sfat dar nu cred ca e de la cablu de la macara findca gemul coboara la fel de usor ca inainte,singura problema este ca se opreste din 3 in 3 cm.a anceput sa functioneze asa dupa 10 min dupa ce am spalat usa.cred ca e ceva la partea electrica dar nu stiu ce.oricum am sa tin cont si de sfatul tau si am sa incerc.ms

BALTAZAR2003
Moderator

21 Feb 2011, 20:33

Salut,
Oprirea motorasului cand ajunge geamul in capatul cursei se face prin sesizarea de catre un montaj electronic a consumului acestuia.
Cand ceva opreste inaintarea geamului consumul motorasului creste si peste o anumita valoare se opreste alimentarea motorului.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionutz.ro
Subiect Autor

22 Feb 2011, 20:25

salut .am sa incerc maine sa desfac usa sa vad daca pot rezolva problema.Daca nu o sa ma duc la un mecanic sau electrician auto.am sa revin cu un raspuns.ms sal

morphhere

08 Aug 2011, 20:12

Am si eu aceeasi problema cu geamul electric. E geamul din dreapta fata. Am inteles ca ar fi un senzor pe undeva care ar fi stricat din diverse motive. Astept pareri.

morphhere

09 Sep 2011, 15:20

Salut,
Dupa investigatiile de rigoare am descoperit ca mai multe piese din controller-ul motorasului sunt ba arse ba lipsesc (nu ma intrebati de ce). Am cautat la dezmembrari si intr-un final am gasit. Spre stupoarea mea pretul unui astfel de controller la SH este de 350 de lei (f mult din pct. meu de vedere). Drept urmare stie careva daca aceste controlere sunt identice (stanga fata cu dreapta fata)?