Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

cristi_mky
Inginer

Re: THE STEALTH KNIGHT by ace117

29 Iun 2011, 08:49

volvol scrie:
Ca sa nu mai existe dubii, 2 filmulete edificatoare de pe youtube, ambele masini au cutie manuala de viteze.

FR TDI cu chip
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=atMlXzIairA&feature=related[/youtube]

FR TSI stock
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1XFf3_6zsMA[/youtube]

Diferenta este mica intre ele (cam 0.5 secunde pana la 100 km/h si putin peste 1 secunda pana la 200 km/h), dar castiga benzinarul.

Acuma singura chestie este ca FR-ul TDI nu are soft de la RBN. :) Sa zicem ca daca avea soft de la RBN ieseau la egalitate sau chiar castiga.

Diferenta inte zi si noapte (40 grade celsius si 20)
de la 0-150 e de o secunda. :hi
Cu cat e mai rece afara ,cu atat cresc performantele.
Ultima oară modificat 29 Iun 2011, 08:54 de către cristi_mky, modificat 1 dată în total.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

cristi_mky
Inginer

29 Iun 2011, 08:53

99JDM scrie:
Inclin sa fiu de acord cu ace117.Un benzinar afuma oricand un TDI daca au aprox.aceiasi hp.Si chiar nu vreau sa supar pe nimeni.Respect. :hi

Daca TDI-ul e condus de unul ca cel din filmulet...da,altfel niciodata.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

lau_03

29 Iun 2011, 09:39

mky...esti senzational, chiar mai senzational ca OTV-ul!!! :yh chestia cu temperatura ai dat-o din burta, doar sa mai postezi si tu!? exista o temperatura optima pentru ca motorul sa dea randament maxim, nu ca daca scade temperatura mai mult, merge mai bine! la 2.0 TSI temperatura exterioara trebuie sa fie intre 24 si 27 grade (iti pot demonstra practic, iti aduc logari)!!! ce este sub/peste acest interval deja e considerat dezavantaj!!! deci hai sa lasam deoparte temperatura, soferul, daca are sau nu footrest masina respectiva sau daca nu cumva benzinaru' din filmulet are bancheta data jos si e mai usoara...etc si sa inchidem discutia asta care deja da in penibil cu tot felul de argumente pro si contra sa demonstram cat de "destepti" suntem!!!
gata...eu nu mai zic nimic, promit...puteti sa ma si injurati!!! :yh :yh :yh
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

cristi_mky
Inginer

29 Iun 2011, 10:05

Cu cat e mai scazuta temperatura,cu atat intra mai mult oxigen...dar chiar nu mai are rost sa vorbesc cu tot felul de destepti,chiar mi-e scarba sa mai postez ceva,incerc sa va invat ceva dar nu am cu cine,voi,spre deosedire de mine vorbiti din ce va spun altii,eu in fiecare zi ,la lucru invat ceva nou in fiecare zi,cursuri si tot felul de date tehnice date de producatori auto,nu de tot felul de tocilari care se cred mai destepti ca si fabrica.
Tot am spus ca nu mai postez nimic...
Ultima oară modificat 29 Iun 2011, 10:14 de către cristi_mky, modificat 1 dată în total.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

cristi_mky
Inginer

29 Iun 2011, 10:07

PS : ESTI PENIBIL !
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

dzaraider
ClubSEAT Team

29 Iun 2011, 10:22

Tind sa fiu de acord cu lau_03 pentru ca nu poti sa imi spui ca daca ma duc la polu nord la -40 C motorul meu o sa aiba performante mai bune decat la temperaturile ambientale optime ~25C~.
In fine....nu cred ca e cazul sa ne luam la cearta si sa ne jignim aici...

Numai bine
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162

volvol
Subiect Autor

29 Iun 2011, 10:49

Conteaza si temperatura exterioara pentru simplu fapt ca influenteaza temperatura in admisie. La mers mult in forta sau bara la bara, la temperaturi de peste 35-40 de grade, intercooler-ul nu mai apuca sa raceasca asa cum ar trebui aerul care iasa din turbina. Asta mai ales daca masina are soft-ul modificat si intercooler-ul a ramas cel stock. ECU-ul calculeaza cantitatea de combustibil injectata si in functie de temperatura in admisie, de cat de bogat este aerul in oxigen. Astfel se pot pierde cativa cai putere, dar in realitate noi nici nu-i simtim la mers.

Astfel de situatii s-au intalnit mai des pe dyno dupa logari repetate, fara ventilator si cu o temperatura ambietala maricica. Pe strada, ar trebui sa ai o masina cu soft-ul modificat, sa mergi in Arabia Saudita si sa-i dai in gura ca un dement ca sa experimentezi putin fenomenul. In filmulete nu vedem temperatura exterioara. Sunt seri in care este mai cald decat ziua. :) Asadar, nu cred ca putem aduce in discutie acest argument.

Secunda aia poti sa o pierzi si daca ai geamul deschis. Ce spuneti de asta? :D
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

cristi_mky
Inginer

Re: Diesel vs. benzina

29 Iun 2011, 15:46

Deci hai sa vad daca am inteles bine ...
EX: TDI-200 cp 400 NM
FSI-200 cp 300 NM

si castiga FSI???

Volvol,
la -20 grade celsius un motor dezvolta mai multa putere decat la 20 grade celsius???
(nu vorbim de ce se simte in masina)
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

lau_03

29 Iun 2011, 16:04

Daca tot s-a mutat discutia pe alt topic...in sfarsit, e mai bine...hai sa-i raspund si eu la domnul destept MKY (o sa fiu putin off-topic)...
Sunt, nu sunt penibil, macar am cei 7 ani de acasa si stiu sa respect in primul rand, stiu sa ascult, stiu sa invat, dar de la un om care are ce explica...tu in afara de faza ca trebe sa sti sa conduci un diesel, n-ai explicat nimic (nu te contrazice nimeni cu sofatul dieselului, dar nu numai tu ai asa ceva, au mai condus si altii)! Nu inseamna ca un om e penibil daca are sa-ti dea 1, 2 argumente contra... Nu toata lumea trebe sa fie de aceeasi parere cu tine...trebe sa inveti si de la altii mai "prosti", ca noi asa... imi pare rau ca s-a ajuns aici, da` tu chiar suferi de nebagare in seama! Te contrazici mereu cu noi, jignesti moderatori, useri, bagi raca intre oameni etc! Nu este vina noastra ca nu suntem profi ca cei cu studii de specialitate.
Cum Cosmin sau Nicky au putut sa imi dea niste argumente concrete, sfaturi si niste raspunsuri bazate pe ceva (pe anumite topic-uri sau PM), asa puteai si tu...de la ei chiar am invatat ceva si apreciez dorinta lor de a impartasii ce stiu, chiar daca nu i-am intalnit niciodata. Iti lipseste doza minima de modestie! Ai vazut si tu o turbina pe un motor de 1300 si un "buggy" facut la Politehnica si esti mare mecanic/producator auto/tunner/electrician si tot ce mai vrei...azi, maine ne zici si cum sa ne imbracam!!!

Scuzati off-topicul si cu riscul de a fii avertizat/certat/banat de catre moderatori, imi asum cele spuse!!!

P.S.: 1) Era vorba de 2.0 TDI softat (stage 1) vs. 2.0 TSI stock!!! 2) N-ai inteles nimic... FSI nu-i tot aceeasi mancare de peste cu TSI !!!
leon 1.4 TSI
---
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

cristi_mky
Inginer

29 Iun 2011, 16:06

Am mai observat ca la TDI nu era oprit esp-ul !!!
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

cristi_mky
Inginer

29 Iun 2011, 16:18

Lau,
ai o parere gresita despre mine,cum probabil am si eu despre tine.
Cand tu faceai castele in nisip eu desfaceam motoare de BMW si MERCEDES,adica din '97.
Si daca esti barbat si ai puterea sa recunosti,sau daca ai memorie ai putea sa postezi cateva dintre micile certuri ,cand faceai pe desteptul iar pe urma te-ai convins ca am dreptate.
Nu sufar de nebagare in seama,deloc chiar,pur si simplu ma enervez cand vad cata importanta isi dau unii.
Dar am sa fac exact cum au facut foarte multi useri de pe acest forum: am sa cedez si va las in lumea voastra.
Ia explica care e diferenta intre FSI,TSI si TFSI.
Asta e ultimul lucru pe care il mai scriu pe forum.
Chiar am ajutat destui oameni pe acest forum.
Spre deosebire de tine,eu pot sa traiesc fara intalniri si fara forum.
PA :wink:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

lau_03

29 Iun 2011, 16:58

:yh forumul a suferit o pierdere importanta...a doua retragere a userului mky!!! apreciem ca in anii 90 erai asa bazat! intrebarea mea este: si la ce te-a ajutat??? in viata de zi cu zi esti tot trist! diferenta dintre mine si tine e ca intradevar nu pot fara intalniri si forum pentru ca nu sunt lunatic, trebe sa am prieteni langa mine mereu!
cat despre FSI vs TSI, daca nu cobori la nivelul google, cauta in cartile tale care te-au specializat sau intreaba la cursurile la care participi!
O zi buna! :hi
leon 1.4 TSI
---

badganaflee
V.I.P.

29 Iun 2011, 19:31

LAU SI MKY, GATA CU FLAME-URILE, PE BUNE, GATA!!! LAU CHILL, FARA JIGNIRI ! ! ! ! !

BOGY26
Bogdan

30 Iun 2011, 01:02

Sper sa pot face o filmare saptamana asta cu un 2.0 TFSi stock 0-200km/h si o sa o postez aici.
Temperatura conteaza la un motor turbo.
Lau nu citesc printre randuri si nu am nimic cu nimeni, eu vorbesc din experienta proprie, cat despre masina lui Zoli, cand a ajuns in Craiova cu ea l-am sunat sa ne intalnim s-o vad si eu, fiindca o stiam de pe forum dar nu o vazusem "life" niciodata si eram innebunit dupa ea(cum sunt si acum, este o masina superba), din pacate am avut un eveniment nefericit si masina a ajuns la un "coleg" din Craiova(eu neavand banii necesari s-o cumpar)...
Nu sunt intelept si nici experienta foarte mare nu am in "ale curselor", am vazut Cupra lui nicky la VTM-ul de la Bucovat, am ramas foarte impresionat...sincer sa fiu as da masina mea doar ca sa imi iau o Cupra...nu este nevoie de jigniri sau flameuri ca sa ne "intelegem"...
Sper sa ne intalnim cu totii si sa impartasim experienta care o aveam si care o sa o dobandim in timp, este pacat fiindca "iubim" aceeasi marca SEAT si deja ne jignim ca la usa cortului...pacat... :oops: :cry:

marian_iam
V.I.P.

30 Iun 2011, 08:03

eu am fost ala de a sters ultimu mesaj a lui Cristi.
amenintarile sa se faca face to face ... nu pe forum.
daca se mai continua pe aceasta tema (flame, off topic, etc.), nu conteaza cine este ... sta pe margine o saptamana!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8