Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blaze_sorin
Subiect Autor

Faruri Duble

17 Feb 2011, 20:40

Problema sta in felul urmator , masina mea a venit din fabrica cu faruri simple , cu bec h4 .Dupa parerea mea(si a altora) oglinda este cam slaba si lumina produsa de far nu este mutumitoare , cel putin pentru mine, de aceea vreau sa imi pun faruri dubleh7/h1(cum au venit pe cele cu facelift).Intrebarea e, sunt plug and play?din ce am citit pe net trebuiesc facute niste adaptari , dar nu e nimic concret, a mai facut cineva asta?stie ce modificari trebuiesc facute?multumesc

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Faruri Duble

18 Feb 2011, 11:17

Salut,
Farurile ilumineaza drumul la fel.
Probabil ai ghinionul sa ai un set de becuri contrafacute.
La h4 ca si la restul becurilor este foarte importanta distanta filamentului fata de oglinda, asta pentru a avea o banda de lumina pe asfalt nu peste tot, mai ales prin copaci.
Daca te duci la un magazin de auto si ceri mai multe becuri h4 ai sa vezi ca nu sunt identice ca distanta a filamentului fata de flansa.
Daca gasesti sa cumperi un set de afara ai sa vezi ca sunt ok.
Pentru a monta farurile cu doua becuri va trebui sa scoti firele din soclul cu 3 fire si sa imparti masa la cu 2 fire negre la care montezi papuci de otel cu protectie siliconica.
La fel pentru celelalte doua fire, +faza scurta si + faza lunga trebuie sa montezi alti papuci de otel cu protectie siliconica, ori plastic rezistent la temperatura.
Nu folosi protectii normale intrucat se topesc.

:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cornelius

18 Feb 2011, 11:30

Dupa cum iti spunea si colegul Baltazar2003, nu farul e de vina, ci becul.
Inainte sa dai banii pe faruri duble, ai putea incerca sa iti pui un set de Philips X-treme Power H4 (setul de 2, e pana in 100 de lei), sa vezi daca se schimba modul in care lumineaza.
Eu sunt sigur, ca o sa vezi diferenta.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

blaze_sorin
Subiect Autor

19 Feb 2011, 21:23

A fost primul lucru care l-am facut , am incercat cateva seturi de becuri , am ramas la unele Osram Night Breaker ceva de genu , care lumineaza clar mai bine , dar tot mi se pare ca lumineaza slab in comparatie cu alte masini din familie (opel astra , golf 5), ma gandeam ca si oglinda ar putea avea o parte din vina .O sa sa le duc si la un service pentru un reglaj sa vad si dupa.multumesc oricum de pareri

iulian
gasalb

21 Feb 2011, 16:50

blaze_sorin scrie:
A fost primul lucru care l-am facut , am incercat cateva seturi de becuri , am ramas la unele Osram Night Breaker ceva de genu , care lumineaza clar mai bine , dar tot mi se pare ca lumineaza slab in comparatie cu alte masini din familie (opel astra , golf 5), ma gandeam ca si oglinda ar putea avea o parte din vina .O sa sa le duc si la un service pentru un reglaj sa vad si dupa.multumesc oricum de pareri

daca ai avut chit de xenon inainte si ai revenit la becurile normale,sunt sigur ca e din cauza ca sa stricat luciul din interior.am vazut chestia asta la doi prieteni cu kit xenon.din cauza caldurii care o provoaca becurile cu xenon se strica(arde) luciul farului.
daca vrei sa treci la dublu far si vrei sa-ti mearga faza scurta+lunga ca la noi cei cu dublu far de serie trebuie sa duci un cablu de la blocul de lumini pinul nr 7,la cutia cu sigurante la numarul 43.daca nu cand dai lunga se stinge cea scurta,evident lumina este mai saraca fara faza scurta
SEAT CORDOBA

blaze_sorin
Subiect Autor

21 Feb 2011, 20:28

nu am avut xenon pe masina , nici nu o sa imi pun vreodata fara lupe , ma gandesc ca oi avea oglinzile mai matuite si din cauza ca farurile mele se cam aburesc la fiecare ploaie, in alta ordine de idei tocmai mi s-a ars un bec, deci trebuie sa aleg un set nou , o sa merg pe Philips X-treme Power , sa vad daca o fi o imbunatatire.oricum multumesc de reply Iulian , intre timp s-au dat farurile de le vroiam , deci inca sunt in cautari.

Colnita Lucian

22 Feb 2011, 18:18

blaze_sorin
cat te-a tinut setul de becuri Osram?...mersi:)
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"

BALTAZAR2003
Moderator

22 Feb 2011, 19:55

un set de becuri cu incandescenta bune nu tine mai mult de 12-14luni in cazul utilizarii zilnice.
Cele cu descarcare au o durata mult mai mare de viata.
Oglinda nu se deterioreaza de la becurile cu descarcare, caldura degajata de cei 35W disipati in arcul electric este maimica decat cea degajata in cazul becurilor de 55w cu filament.
Eu am deja 2 ani si folosesc faza scurta zilnic cel putin 3-4 ore, pana acum nici o problema, doar un flux luminos mai mare la un consum mai mic.
Daca pui bec H7R pe faza scurta nu-i vei deranja pe cei din fata.
Daca montezi normale o sa culegi aceleasi urari pe care le dai si tu celor cu 6000k in farurile de logan ori matiz.
ATENTIE LA FARURILE PROVENITE DIN DEZMEMBRAREA MASINILOR ADUSE DIN ANGLIA.
Ai altfel focalizata lumina si termina ochii celor din fata. Practic lumina va fi dirijata mai mult spre stanga. :shock:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

blaze_sorin
Subiect Autor

22 Feb 2011, 23:46

@Colnita Lucian : sa stii ca se apropiau de 2 ani ,surprinzator de mult.