Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

prapadila
Subiect Autor

cand depasesc 100-120 km/h trepideaza masina...dEcE?

15 Feb 2011, 14:55

Salut!
Am si eu o nelamurire...am un leon din 2011, masina are 7000 km rulati deja si, ieri mergand la drum lung am observat ca atunci cand depasesc viteza de 100km/h imi trepideaza masina, simt in special in podea/acceleratie. Directia este buna, masina nu trage stanga sau dreapta...deci eu am sa o duc la reprezentanta sa se uite astia la ea.Sa fie planetara...ma gandesc ca e cam devreme la cati km am facut cu ea. Daca cineva mai a intampinat o problema similara si poate ajuta cu un sfat, ar fi un om bun!

Merci!...
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY

ram84

Re: cand depasesc 100-120 km/h trepideaza masina...dc?

15 Feb 2011, 15:31

Ai schimbat anvelopele? Daca da, cel mai plauzibil este ca nu au fost echilibrate bine rotile. Daca ai cumparat jante noi+anvelope de iarna e posibil sa fie pe langa echilibrare si lipsa inelelor de centrare(foarte rar).
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

BALTAZAR2003
Moderator

15 Feb 2011, 16:25

Patit asa de cateva ori, una a fost o anvelopa, alt caz o janta la care cineva a scos un plumb, ultima data un meserias nu a strans prezoanele rotii, urmarea o janta buna de aruncat.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

prapadila
Subiect Autor

15 Feb 2011, 20:59

ram84 scrie:
Ai schimbat anvelopele? Daca da, cel mai plauzibil este ca nu au fost echilibrate bine rotile. Daca ai cumparat jante noi+anvelope de iarna e posibil sa fie pe langa echilibrare si lipsa inelelor de centrare(foarte rar).

Am schimbat anvelopele!...asa este. Probabil ca pana acuma nu am simtit deoarece am umblat mai mult prin oras si nu prea depaseam 100km/h. O sa fac o echilibrare a rotilor. Merci mult de tot!

prapadila
Subiect Autor

15 Feb 2011, 21:00

BALTAZAR2003 scrie:
Patit asa de cateva ori, una a fost o anvelopa, alt caz o janta la care cineva a scos un plumb, ultima data un meserias nu a strans prezoanele rotii, urmarea o janta buna de aruncat.

Merci mult...am sa va tin la curent cu ce problema am intampinat eu!...

volvol

15 Feb 2011, 23:57

Si eu simt exact la fel, dar la viteze de peste 120-130 km/h si numai daca apas pedala de acceleratie pana la fund. Tot cu cauciucurile de iarna, care culmea cica au fost echilibrate. :) Hai sa zicem ca o fi picat vreun plumb, ca sa nu dam vina pe sculele proaste cu care se face echilibratul pe la noi. Vine primavara, pun din nou cauciucurile de vara si de data asta o sa fiu mai atent acolo unde imi fac echilibratul.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

ram84

16 Feb 2011, 07:59

Eu am patit la fel, dar cu anvelopele de vara. Nu erau nici bine echilibrate, dar aveau si o mica deformatie(2 dintre ele). Important e ca anvelopele mai deformate sa fie puse pe spate si cele mai bune pe fata, chiar daca tendinta mecanicilor e sa se puna pe fata anvelopele care au o mai mica eroare la echilibrare(de fapt ei nici nu sunt atenti atunci cand le echilibreaza, la felul cum se invarte roata in aparat - se vede cu ochiul liber daca are probleme anvelopa). Numai bine, si sa ne spui daca ai rezolvat!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

prapadila
Subiect Autor

05 Apr 2011, 18:12

ram84 scrie:
Eu am patit la fel, dar cu anvelopele de vara. Nu erau nici bine echilibrate, dar aveau si o mica deformatie(2 dintre ele). Important e ca anvelopele mai deformate sa fie puse pe spate si cele mai bune pe fata, chiar daca tendinta mecanicilor e sa se puna pe fata anvelopele care au o mai mica eroare la echilibrare(de fapt ei nici nu sunt atenti atunci cand le echilibreaza, la felul cum se invarte roata in aparat - se vede cu ochiul liber daca are probleme anvelopa). Numai bine, si sa ne spui daca ai rezolvat!

Am mers din nou la centrat de roti ca sa rezolv problema dar tot cu ea am ramas.Apoi am schimbat de cateva zile anvelopele de iarna, punandu-le inapoi pe cele de vara si nu mai am nicio problema. Masina merge si nu se simte nimic. Cred ca au fost anvelopele de iarna problema. Merci mult de ajutor tuturor si...drumuri bune!

florentz12

05 Apr 2011, 20:25

Vibratia de care zici , mai poate fi dintr-un motiv "stupid": mizerie pe interiorul jantei..am patit-o personal...un noroi inchegat bine este echivalentul unui plumb pe janta... :hi
Drive safe

ionutblv
BLV SCENTS

Re: cand depasesc 100-120 km/h trepideaza masina...dEcE?

05 Apr 2011, 20:30

discurile si placutele :bounce:

BALTAZAR2003
Moderator

05 Apr 2011, 20:52

Se mai poate ca cei care au facut echilibrarea sa fie rude cu Dorel.
Am patit personal la o vulcanizare in chitila unde cel de acolo ajunsese la aproape 200grame de plumb si a dat verdictul ca este stramb cauciucul, a urmat vizita la o alta vulcanizare, adica la cea pe care o recomand oricui cu incredere, la spalatoria din tei A&A, unde un baiat tanar si priceput, care a citit cum se utilizeaza masina de echilibrat l-a echilibrat fara probleme.
Acest an este a doua oara cand schimb cauciucurile acolo si se echilibreaza toate perfect.
Poate sa fie vulcanizarea dotata cu ultimele masini, daca lucreaza un Dorel acolo...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

HoodinY

09 Apr 2011, 14:37

ionutblv scrie:
discurile si placutele :bounce:

Apar trepidatii doar la franare daca ar fi de la placute sau discuri.

Eu unul am patit sa-mi trepideze la viteza iarna, cand era gheata pe interiorul jantei.

In cazul tau, poate sa fie de la cauciucurile de iarna, daca sunt noi, sa nu fi apucat sa se aseze.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

Dip01

12 Apr 2011, 17:12

Imi pare rau ca nu am vazut mai devreme subiectul ca sa va spun ca indiferent de echilibrare, murdarie sau altele, anvelopele de iarna sunt mai zgomotoase si produc vibratii. Conteaza doar profilul anvelopei. Este fieresc sa fie asa avand in vedere asimetria specifica anvelopelor de iarna.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

florentz12

12 Apr 2011, 18:42

Dip 01, eu cu anvelope de iarna am patit ce a patit prapadila si a fost de la murdarie..intradevar pot anvelopele de iarna sa fie mai zgomotoase si sa produca vibratii daca au niste profile gen 4x4 pentru teren accidentat. Eu cel putin pana acuma nu am patit sa aiba masina vibratii de la cauciucurile de iarna...
Drive safe

Dip01

13 Apr 2011, 08:25

In functie de profil pot eventual sa nu aiba zgomot, dar in mod normal au un zgomot mai mare si vibratie. Din fericire pot sa spun asta pentru ca reprezint un dealer SEAT care vinde seturi de roti de iarna noi noute si echilibrate. Este posibil ca murdaria sa amplifice sunetul si vibratia, dar acestea oricum exista mai mult decat la anvelope de vara, nu are nici o legatura cu 4x4. Este suficient sa ne uitam la profilul unei anvelope de vara si la o anvelopa de iarna. Vara este necesar pentru acvaplanare sa fie mai simetrica anvelopa, sa aiba acel sant care sa ajute la eliminarea apei. Aceasta simetrie duce la eliminarea vibratiilor. La anvelopele de iarna din contra este important sa fie cat mai putin simetrice pentru a ajuta la aderenta pe zapada. Cu alte cuvinte statistic vorbind majoritatea persoanelor care achizitioneaza anvelope noi de iarna indiferent de marca si model, ne semnaleaza sunet mai pronuntat si usoare vibratii la viteze mari. Daca tot nu am fost convingator o sa fac tot posibilul sa gasesc niste masuratori in decibeli comparativ intre anvelopele de iarna si cele de vara :D
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors