Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

iannis
Subiect Autor

buton defect de ridicarea geamului?

09 Feb 2011, 21:05

Salut.Din pacate am constatat azi ca nu se deschide geamul spate dreapta,din butonul de la sofer.Dar din spate dreapta se deschide.Curios nu?Am uitat sa mentionez ca pusesem folia de vreo saptamana in urma si nu am umblat la geamuri de 7 zile.Ma refer la geamuri din spate.Poate stie careva ce so fi intimplat?mersi mult

BALTAZAR2003
Moderator

Re: buton defect de ridicarea geamului?

09 Feb 2011, 21:51

Condens, o cupla prost pusa, exces de solutie pentru curatat la spalatorie?...
Doar desfacand se poate constata exact ce si cum...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cipoc25

17 Mar 2011, 23:59

Problema e deja foarte cunoscuta la leoanele 1p pana in 2007 inclusiv.S-a obosit partea electonica cu care vine motorasu de la usa ta.Poate o sa iti mai functioneze sau poate nu, depìnde cum ai norocul.Am avut aceeasi problema si doar prin inlocuire am rezolvat problema.
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp

ovidiu717

21 Apr 2011, 23:18

leon 1p; am avut si eu o problema in genul asta si tot la geamul spate drepta,il deschideam de la usa soferului si cand vroiam sa l inchid se oprea la vreo 5 cm inainte de inchidere totala dupa care se deschidea complet(singur)...treaba e ca si-a revenit,azi am vazut ca nu mai face figuri
Si mai am o problema,cand deschid portbagajul cred ca nu se face bine contact si nu prea vrea sa se deschida,trebuie sa stau cu telecomanda langa el si il deschid din telecomanda prin apasare prelungita....masina e noua :? ,o am de 3 luni

Cosmin
Admin

22 Apr 2011, 08:11

Portbagajul se deschide din telecomanda DOAR prin apasare prelungita.. Citeste manualul.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ovidiu717

23 Apr 2011, 15:47

tin sa te contrazic,la leonul meu se deschide si cu apasare prelungita (din telecomanda) dar si daca am selectat deschiderea usilor masinii(fara apaasare prelungita pe butonul pt portbagaj)...........acum problemaa este ca nu se deschide tot timpul asa

Cosmin
Admin

23 Apr 2011, 16:03

Scuze, m-am exprimat gresit.

Deschiderea doar a portbagajului de pe butonul central de pe cheia cu telecomanda se face doar prin apasare prelungita. Usile raman incuiate, portbagajul se descuie. Odata inchis hayonul (portbagajul), se incuie la loc fara a mai fi necesara utilizarea vreunei taste de pe telecomanda. (mare atentie cand utilizati functia asta, pt. ca daca cheile sunt puse in portbagaj si se inchide hayonul..bye bye chei - masina se va incuia).

Daca se apasa prima tasta (aia cu lacatul in pozitie deschisa), evident, se descuie toate usile si portbagajul si vor ramane descuiate.

Sper ca acum am fost clar.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini