Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

eddy_wtx
LowRider

Re: The real HOT-Hatchback is coming soon... Ferrari FF

09 Feb 2011, 18:08

asta ma intreb si eu...
va intra in concurentza un hatchback ferrari, innacesibil pentru majoritatea, cu hatchback-urile cu care suntem noi obisnuiti?

Bogdan90
Bogdanelu'
Subiect Autor

09 Feb 2011, 23:14

@Eddy: cel mai probabil nu edi... probabil ca Ferrari-ul va fi incadrat in categoria Supercar-urilor si nu in hot-hatches pentru ca intradevar va fi foarte scumpa si oricum ca performante incomparabila cu restul...

Insa de acum este de retinut ca exista un hot-hatchback peste toate cele pe care le stim noi, probabil ca asta a si vrut sa dovedeasca Ferrari prin masina asta... faptul ca ei pot sa faca ceva mai bun ca toata lumea din toate punctele de vedere: motor, tractiune integrala mai usoara cu 50% decat restul...

Practic Ferrari asta a fost si asta va fi intotdeauna.... un Ferrari nu este gandit sa fie vandut in masa, pentru ca de aici isi are si valoarea mare, in raritatea sa... nici producatorii Ferrari nu se asteapta ca aceasta masina sa se vanda in numar mare, pentru ca probabil nici nu vor asta.... masinile Ferrari mi s-au parut intotdeauna demonstratii a ultimelor tehnologii disponibile pentru automobile in diferite perioada de timp.

bogy
K.I.D

10 Feb 2011, 10:22

Mie imi place sincer cum arata. Chiar si din profil :D
Imi place forma lui alungita :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

Bogdan90
Bogdanelu'
Subiect Autor

28 Feb 2011, 00:19

Arata foarte misto...

Sper ca acest trailer de lansare de catre cei de la Ferrari sa va convinga mai mult:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VtktT2uzKPI[/youtube]

Ovi_King
The King

28 Feb 2011, 00:34

sincer nu inteleg ce e asa interesant la ferrari asta? e frumos dar parca nu inspira acel spirit al calutului cabrat.
ca sa nu mai spun ca sunt foarte multe asemanari intre ferrari FF si jensen interceptor FF.Era un model din marea britanie din anii '60.Initialele FF veneau de la Ferguson Formula, ce indicau tractiunea integrala.Ca asemanari mai putem adauga si faptul avea motor de 6.27 litri,chiar si dimensiunile sunt apropiate: Jensen-4.85m lungime,iar Ferrari 4.90m.
Poza cu Jensen:
Imagine
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

Bogdan90
Bogdanelu'
Subiect Autor

28 Feb 2011, 00:53

Mie unul imi place mult noul stil adoptat de Ferrari cu modelele lor noi.

Intradevar se pierde vechiul design Ferrari, dar parca se indreapta spre bine, oricum era si cazul sa scoata si ei ceva mai modern.

Ovi in legatura cu asemanatul, nu stiu ce sa zic... din punctul meu de vedere cele 2 masini seamana doar la initiale si poate ca au aceeasi capacitate cilindrica, dar in rest nu prea vad alte asemanari..

Oricum nu cred ca e cazul sa banuim Ferrari ca s-ar inspira in modelele sale de la alti producatori, cu atat mai mult de producatori britanici.

Sunt constient ca masina nu va fi pe placul multora, are un design indraznetz ca sa zic asa. Pe mine unul ma atrage, pe altii poate nu...

Mie oricum imi place la nebunie ideea unui Ferrari cu tractiune integrala, va fi interesant de vazut in teste cum se va comporta...

Io am curaj insa sa fac urmatoarea declaratie: va fi cel mai vandut Ferrari din ultimii 5-10 ani.

mususk266

28 Feb 2011, 06:31

superb filmul, superba masina, se vede mana de profesionism cu care este facut filmul, cel mai mult mi-a placut partea de zapada acolo unde tractiunea integrala face diferenta fiindca eu personal, daca as avea banii, nu mi-as lua o masina doar pentru a iesi vara pe pista cu ea.
imi place, nu este un ferarri cu linie obisnuita, este un pas inainte dupa parerea mea.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Remus
Membru Fondator

21 Mar 2011, 00:49

Toarce foarte frumos si farurile sunt dementiale dar parca tot panamera arata mai bine !!! Acum ramane de vazut cum arata live , sigur apare prima oara la noi :))) !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828