Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dan_silv86
Subiect Autor

Re: seat leon 1.2TSI

13 Mar 2011, 21:24

niste poze cu masina curata :lol:
[img]D:\poze\seatu\DSCN1280[/img] [img]D:\poze\seatu\DSCN1278[/img] [img]D:\poze\seatu\DSCN1283[/img]

dan_silv86
Subiect Autor

20 Apr 2011, 20:58

Sa va prezint o mica intamplare de saptamana trecuta....in timp ce intram la pompa sa alimentez un individ cu un BMW "tunarit", cu numere de Italia sau ceva, a executat manevra de mers inapoi pana a intrat in Seatu' meu. Tipu' s-a dat jos foarte revoltat...asta nu inteleg de ce...dar am ajuns cu el la Politia Romana :lol: unde foarte calm am fost informat ca ei nu mai au nici o treaba cu accidentele usoare (fara victime)...ok am zis...dar tipu' are numere straine si normal ar fi sa faceti un proces verbal cu legatura la cele intamplate. bineinteles k a zis k nu este nevoie...Am iesit din postul de politie shi tipu' cu BMW-ul a zis k ma saluta shi a plecat :?: :lol:
Ce bine ca am casco(nu am postat poze pt k vreau sa uit aceasta intamplare)...."Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!"

Bynx
Meme

20 Apr 2011, 21:15

Salut ,

Poate te auta cineva de aici: Fondul de Protectie a Victimelor Strazii.

http://www.fpvs.ro/
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

MrPain

21 Apr 2011, 19:44

Salut Dan,

Depune o reclamatie la Politie. Este obligatoriu, daca masina este inmatriculata in alta tara sa treceti pe la ei.

Mai ales ca daca nu sunteti de acord cu detaliile despre eveniment.

Fantastic, cata indolenta e din partea lor si bataie de joc pe banii nostrii.
Seat Leon Sport-Up 1.4 TSI

dan_silv86
Subiect Autor

16 Aug 2011, 21:47

salut!!! dupa o perioada mai lunga de timp.....vin shi eu cu o curiozitate: am inteles ca micutul motor de 1.2tsi poate primi un Stage 1 (fara plusuri de putere obtinute din filtru sport si alte minuni) de 22 cp ....ceea ce inseamna 127 cp.

dan_silv86
Subiect Autor

28 Aug 2011, 14:21

sambata... am facut revizia de 15000 km la metrotehnica. 752lei total factura: manopera aprox 200lei restu' filtru ulei, polen, aer(cel mai scump) + ulei. nu prea am inteles eu de ce trebuie sa aplice silicon pe chedere si sa platesc pentru treaba asta aprox. 40 lei (pt. un sfert de tub).

cosminidis

28 Aug 2011, 19:27

Dan, si la mine scria in deviz de silicon si am fost de acord cu el, daca nu erai de acord trebuia sa le spui inainte de revizie. Banuiesc ca le-ai cerut un deviz estimativ inainte de revizie, nu?
Siliconul se da pe chedere pentru intretinere, este intr-adevar exagerat de scump la reprezentanta, dar este o chestie utila. Poti sa iti iei tu un tub de silicon de calitate mai buna si sa dai pe toate chederele din cand in cand si sa nu mai faci asta la revizie.
Si inca o chestie: poti sa te duci la revizie cu materialele tale si sa "cumperi" de la ei doar manopera daca ai timp de alergat si cautat filtre etc. Eu am fost mai comod, dar asta nu inseamna ca nu se poate si asa, si o sa faci economii de cel putin 10-15%.

P.S. Ce ai facut cu lovitura aia? Cum ai rezolvat-o, unde, si cu cati bani?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

sandman

28 Aug 2011, 22:08

asa a fost si la mine, mi-au dat cu silicon. chestia e ca e f bine(la mine a fost iarna facuta revizia) si nu s-au lipit deloc usile, si da, mi se pare scump 40ron. dar macar stiu ca nu dau eu.

ps: vezi ca se murdaresc pragurile acum, dar ies la spalatorie daca baieti freaca mai mult.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

dan_silv86
Subiect Autor

29 Aug 2011, 14:39

cosminidis scrie:
Dan, si la mine scria in deviz de silicon si am fost de acord cu el, daca nu erai de acord trebuia sa le spui inainte de revizie. Banuiesc ca le-ai cerut un deviz estimativ inainte de revizie, nu?
Siliconul se da pe chedere pentru intretinere, este intr-adevar exagerat de scump la reprezentanta, dar este o chestie utila. Poti sa iti iei tu un tub de silicon de calitate mai buna si sa dai pe toate chederele din cand in cand si sa nu mai faci asta la revizie.
Si inca o chestie: poti sa te duci la revizie cu materialele tale si sa "cumperi" de la ei doar manopera daca ai timp de alergat si cautat filtre etc. Eu am fost mai comod, dar asta nu inseamna ca nu se poate si asa, si o sa faci economii de cel putin 10-15%.

P.S. Ce ai facut cu lovitura aia? Cum ai rezolvat-o, unde, si cu cati bani?

Am rezolvat destul de frumos... Am facut adresa la Petrom sa obtin inregistrarea pt k accidentul a avut loc in statia petrom dupa c am obtinut-o am mers la politie ...m-am intalnit cu "prietenul meu" , iar in urma intalnirii noastre d la politie am primit o adresa (de la politie) cum- ce- cand s a intamplat shi apoi am mers la firma de asigurari....treaba rezolvata :lol:

dan_silv86
Subiect Autor

19 Mai 2012, 17:32

salut..revin dupa ceva timp(din pacate cu o problema): nu se mai inchide "porbagajul", ramane deschis si se balangane nestingherit. Am luat legatura cu cei de la metrotehnica shi mi-au spus ca nu este nici o problema(asta pt ca este in garantie...cred), doar sa mai astept sa ajunga comanda cu piesa de schimb(broasca :yh :lol: de la portbagaj). Si uite asa nu mai pot pleca nicaieri pt ca nu pot inchide portbagajul.
Asta vine dupa revizia de sapt trecuta la 30000 km (doar 950 lei), dar nu are nici o legatura...cred!? :D

alecsutzyu

19 Mai 2012, 22:31

resoftare pe cand? :tongue
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

dan_silv86
Subiect Autor

20 Mai 2012, 13:43

chiar am uitat...la revizia de 30.000 km mi-au spus ca trebuie facut un update al softului... dar nu vad nici o modificare(poate din acest motiv s-a stricat portbagajul :yh )

dan_silv86
Subiect Autor

03 Dec 2012, 21:43

40.000km ii sarbatorim in service. Zgomotul metalic al lantului de distributie a devenit de nesuportat asa ca am hotarat acum in prag de expirare a garantiei sa facem o vizita in service. masina a ramas in acolo pt ca nu a manifestat nici un sunet anormal, da... la cald nu prea se manifesta lantul si intinzatorul asta "buclucas". ramane sa vedem ce se va intampla (maine ma suna sa-mi spuna daca imi schimba distributia). asta e...cu loganu am mers 100 000km fara nici o problema(nu compar dar am si eu nervi na...deplasare de la Slobozia pana la Bucuresti neplanificata si cel mai dureros.. am ramas fara masina cand am mai multa nevoie) :roll:

dan_silv86
Subiect Autor

06 Dec 2012, 08:52

s-a rezolvat: se va schimba lantul de distributie, pinioane si intinzator. bonus cureaua de accesorii pt ca este fisurata si am sa o platesc eu. bun asa. sper ca nu voi mai avea probleme!

AlexandruC

09 Ian 2013, 09:27

Ai mai intampinat probleme cu al doilea lant? Eu sunt la 19k cu al doilea schimbat si ma indrept spre al treilea...
Proaspat posesor de Leon 1.2 TSI 105cp - ALTO SYNCRO
Imagine