Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DuraCristi
Subiect Autor

ibiza 2001...problema (cu poza)

29 Ian 2011, 13:25

Buna ziua! Detin o ibiza 1.9 sdi modelul din 2001 6k. Am o problema la ecranul din bord, o sa pun si poze sa va dati seama cum sta treaba. Daca aveti idei cum sa rezolv problema cat mai ieftin va rog ajutati-ma si pe mn cu niste idei.....
Imagine

Imagine
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

BALTAZAR2003
Moderator

Re: ibiza 2001...problema (cu poza)

29 Ian 2011, 13:41

Trebuie sa ajungi la cineva care se pricepe sa demonteze fata, sa scoata afisorul, sa curete contactele si sa-l puna la loc.
Eventual sa relipeasca daca este ceva dezlipit, cu toate ca eu cred ca este doar de la umezeala.
Nu folosi pulverizatoare cu solutii de curatat pentru a curata acea zona, in timp intra la partea electronica si vezi rezultatul.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

DuraCristi
Subiect Autor

29 Ian 2011, 13:47

stiu sa iau fata jos... e prinsa doar in cleme.... am luat-o jos dar nu de tot deoarece se tinea in niste fire si am dat cu feonul pe ea dar degeaba.... cred ca o sa incerc sa o iau jos de tot si sa o curat nitel...

Alta varianta nu gasesc doar sa cumpar toata consola care mar costa in jur de 450 de lei ( nu originala)
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

BALTAZAR2003
Moderator

29 Ian 2011, 13:51

Firele nu sunt prinse cu o cupla?...pune cateva poze cu fata desfacuta.
Imagine

DuraCristi
Subiect Autor

29 Ian 2011, 14:05

o sa pun maine ca azi nu mai am timp sa o desfac... o sa ii fac mai multe poze desfacuta
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

DuraCristi
Subiect Autor

01 Feb 2011, 15:13

iam facut poze cu plansa desfacuta:
prima e cum arata bordul dupa ce am luat plansa jos
Imagine

a doua e plansa luata jos,
Imagine

as fi vrut sa desfac plansa da nu am reusit deoarece e prinsa in niste suruburi foarte mici in stea... mam chinuit o zii intreaga si nu am reusit sa o desfac...daca stiti vreo metoda sa o desfac sau vreo rezolvare a problemei postati aici va rog..
PS: am si uscato putin cu feonul si tot degeaba
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

BALTAZAR2003
Moderator

01 Feb 2011, 15:20

Ok, deci cred ca cel mai simplu pentru tine ar fi sa apelezi la un atelier care repara telefoane mobile, sigur ai in oras unul bun.
Ei au si surubelnitele cu cap torks adica cele in stea si au dexteritatea necesara sa umble cu un lcd fara sa-l sparga.
Defectul este similar cu unele aparute la telefoanele mai vechi ce aveau afisorul mai slab fixat.
Trebuie sa desfaca afisorul din carcasa, si butoanele, sa spele totul cu alcol izopropilic si sa remonteze cu atentie pentru a etansa bine afisorul pe rama.
La fata locului se observa cel mai bine daca lichidul a si corodat ceva acolo ori este alta cauza, dar dupa cum arata in prima poza este problema de contacte.
Asta daca nu cumva umezeala a afectat chiar integratul care comanda afisorul si atunci defectul trebuie cautat in radiocasetofon, dar putin probabil. :hi
:hi
Imagine

DuraCristi
Subiect Autor

01 Feb 2011, 15:24

ok mersii mult.... saptamana asta o sa incerc asa... mersii de sfat...
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

BALTAZAR2003
Moderator

01 Feb 2011, 15:25

Nu ai pentru ce, sper sa fie din fata, sa nu trebuiasca sa cauti in casetofon problema. :hi
Imagine

DuraCristi
Subiect Autor

01 Feb 2011, 18:22

voi vedea...

tre sa fac cumva sa verific, daca nu va merge asa cum ai zis va trebuii sa cumpar o plansa second... :(

oricum voi posta aici ce am rezolvat si pentru ceilalti ce au problema asta
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

cyberasus

07 Feb 2011, 19:54

Salut , am avut aceeasi problema , nu vedeam nici o boaba ce scria pe display si am rezolvato (partial), problema data din cand in cand imi reapare, merge vorba de contactii ce tuc catre display, nustiu de unde a nimerit lichid acolo (banuiesc ca a fost de la chesia cu care se sterge bordul sa fie mai lucios), si sau oxidat un pic, ca sa le curatz complet nu am reusit deoarece contactii dupa ce au fost sudati cu ciocanul de lipit acolo (din fabrica) au fost turnati cu clei epoxy, si e nasol sa stai si sa rozi toata rashina aia ca sa ajungi la ei. eu am procedat altfel nitzel, am incalzit ciocanul de lipit bine, si pe fiecare contact am tinut cat se putea de mult (evident nu prea mult ci pana se infierbanta bine) respectiv contactul si-a revenit si e ok, imi arata displayul ca nou. numai ca problema reapare in special iarna si cred ca e din cauza aerului umed din salonul masinii, insa cum se incalzeste afara iar am display ca nou.
acum sunt in cautarea unei solutii ce ar dizolva rasina aia ca sa pot ajunge la contacti si sa ii restabilesc mai bine, caci numai displayul la mana a 2-ua costa 150 Euro si pentru mine e mai ieftin sa il repar decat sa imi iau unul in loc si peste ceva timp sa am aceeasi problema.

apropo daca aveti nevoie de poze sau tutorial de disassamble imi puteti scrie, voi raspunde cat de curinad posibil.
SEAT Ibiza Cupra (6K GP01 1.4 16v 74kW 2001) red devil

DuraCristi
Subiect Autor

07 Feb 2011, 20:21

io as avea ceva nevoie de poze daca poti. am incercat sa il desfac si nu a avut surubelnita in stea asa mica.

Tre sa desfac neaparat capacul de plastic din spatele ecranului?.... daca poti pune niste poze...

mersi :cheers :cheers :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

cyberasus

07 Feb 2011, 21:15

deci nu incerca cu surubelnita simpla nu iti va iesi si vei si strica surupurile, ai nevoie de una cu care se desfac telefoanele mobile, pozele vin mai tarziu, caci sunt la servici acum... si daca ma apuc sa o desfac acum nu dovedesc sa-l reasamblez la lok.

DuraCristi
Subiect Autor

07 Feb 2011, 21:22

cand ai timp sa ii faci niste poze te rog ajutama si pe mine...
mersi mult
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

cyberasus

08 Feb 2011, 19:32

Salut,
Frate, mi-ai facut batai de cap azi cu displayul, insa dupa cum am si promis uite un mic tutorial,
mai intai , la un moment dat ai sa vezi un cutter in poze , e valabil doar pentru mine caci ultima data cand l-am reasamlbat am bagat silicon sa nu imi mai intre umezeala, la momentul potrivit o sa scriu si despre asta, deci dupa cum am observat la tine panoul e scos deci stii cum se face asa ca facem skip peste asta
asa ca vei avea nevoie de o surubelnita de tip T6 steluta o gasesti cred eu la baietii care repara telefoane
uite asta e
Imagine
Imagine
deci incepem dessurubarea
Imagine
in cercurile rosii dupa cum vezi sunt suruburile, iar in patratele galbene sunt clipsele (chestiile de plastic care se prind de placa cu shipuri, nustiu cum e corect in romana) mare atentie la ele se rup usor si ar trebui sa fii prudent cu ele
uite asta e sup aparatoarea de plastic
Imagine
cablul marcat cu galben se desprinde usor
Imagineinsa atentie si la el caci daca ai observat langa el sunt cateva cabluri colorate astea le-am pus eu deoarece nu am fost atent si am rupt conectorul,
Imagine
vezi ca le-am inlocuit :),
cu albastru mai jos sunt 2 chipuri unul e pentru pozitionarea pe axa x, si celalat pentru pozitionarea y, nu te atingi de ele pana nu gasesti ca de la ele e problema, contactii in linie care la fel sunt marcati cu albastru sunt cele cu care vom lucra, cee ce par a fi la fel contacti marcati cu galben va trebui sa ii (nustiu cum se spune deci incalziti si desprinsi de pe placa), cam asa se face
Imagine
sau daca displayul nu e lipit cu silicon ca la mine
Imagine
deoarece la mine displayul l-am lipit utima data cu silicon uite ce urmeaza (la tine nu ar trebui sa fie asa )
Imagine
dupa care
Imagine
si in sfarsit
Imagine
nici nu iti inchipui de cati sfinti mi-am adus aminte azi la procedura asta :)

mai departe

uite asa arata display'ul fara chestia de metal pe care am scos-o mai inainte
Imagine
mai departe cautam unde e problema, de exemplu la mine sunt de vina acesti contacti, ei sunt mai negri deoarece sunt oxidati
uite cum arata , sunt marcati cu rosu

Imagine
apropo contactii sunt turnati cu epoxy pe sticla displayului si eu unica ce am facut am incercat sa aduc contactul de pe placa pe insasi sticla displayului, daca stii cum sa dizolvi cleiul epoxy imi spui si mie ca se poate face mai bine daca e dizolvat acel clei, poti face un alt contact direct pe placa principala

si uite asa arata la final , dupa ce am prelucrat contactii cu ciocanul de lipit (sper ca ma exprim corect)
Imagine
i-am marcat cu rosu , ce e marcat cu galben e solutia care se foloseste la "lipeala" :D
Imagine
uite cum e curatata
si acum display'ul functioneaza la 98% deoarece un contact totusi l-am scapat se pare sau nu am facut lipeala bine
iaka si display'ul
Imagine
din cauza blit'ului nu prea se vede bine insa daca atragi atentia la FM 'um de pe ecran se observa ca la M ceva lipseste,
e din cauza contactului pe care l-am scapat sau nu l-am facut bine, ma rog asa e
si uite o poza fara blit
Imagine
se observa pe marginile display'ului ca i-a mai ramas ermetic (clei din ala care se pune pe la motor ce rezista la temperturi si nu permite la umezeala sa intre, nu am gasit silicon de data asta :D )
in rest lucreaza ok si moolt mai bine de cat era, caci era aproximativ ca al tau.
apropo despre chipurile ce raspund de X si Y , daca nu depistezi problema la contacti si dupa ce ai incercat sa ii restabilesti cat de cat (chiar daca nu sunt oxidati) problema ramane aceeasi, cu un ciocan de lipit moolt mai mic ca cel din imaginile mele,
din alea care se folosesc la lipitul chipurilor sau daca stii sa te folosesti de un alt ciocan de lipit fara sa supraincalzesti acele chipuri, le incalzesti piciorusele (fara a le face sa fie lipite intre ele !!!), la un prieten de al meu a ajutat la dinsul era o problema asemanatoare insa era combinata, dupa ce am restabilit contactii display'ului, ecranul arata insa multe celule tot nu lucrau, apoi am incazit acele picioruse de la chipurile X,Y, si a inceput sa lucreze la 100%

sper sa te ajute daca ai neclaritati ma contactezi.