Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

Caseta cu Spirala de ESP de sub volan !!

29 Ian 2011, 02:46

Spirala ESP !

Am avut neplacuta experienta , sa fie necesar sa desfac volanul , si nu am observat la timpul acela, ca sub volan se afla o caseta care face treaba ESP-ului, spunand acestuia pozitia rotilor.

Deci l-am invartit si m-am minunat ce poate fi !!! ( doooh).
Mai tarziu l-am pus la loc - bineinteles pe pozitie gresita- si nu a mai mers ESP-ul.
Calibrarea nu a mai mers de fel.
Pana la urma am desfacut acea caseta de sub volan sa vad ce este in ea, si am avut norocul ca nu s-a rupt , doar se icolacise gresit.
Am refacut traseul si spirala, am remontat totul la loc , am facut recalibrarea Steering , si totul a revenit la normal.

Urmatoarele poze sunt pentru cei care poate candva au nevoie de imagini, sunt facute pe genunchi, pentru ca asa l-am reparat intr-o parcare subterana>>>

Pozele arata ce am gasit la deschidere , cum am rearanjat spirala nerupta, inchiderea, si repunerea pe caseta mare electronica>>>bafta

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

Re: Caseta cu Spirala de ESP de sub volan !!

29 Ian 2011, 07:21

Ai avut noroc ca nu s-a rupt banda, ca aveai ceva treaba apoi. Mereu trebuie sa tii cont la remontare de pozitia centrala a volanului. Recalibrarea e usor de facut. Norocosule !!! :D
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...