Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gabi

Re: greierasi

26 Mar 2009, 14:28

Ultima oara cand am fost in service (la revizie) le-am spus sa se uita le portiera soferului ca se aude ceva din partea cu difuzorul si nimica a strans putin suruburile de pe margine dar defapt prbl e in interior.
Acuma ma mai gandesc ce sa fac sa ma duc iara la service si sa incerc sa supraveghez cat mai indeaproape lucrarea sau sa ma apuc eu acasa sa mesteresc la portiera.

Masina inca este in garantie
Seat Cordoba 1.9TDi
2008

dumiss

26 Oct 2009, 20:48

aceeasi problema o am si io...de fapt se aude pe la grila de evacuare a aerului catre parbriz....cei de la reprezentanta au spus ca e din cauza mizeriei....dar eu nu cred asa ceva....

livache'87

27 Oct 2009, 00:18

am si eu un greieras, defapt mai multi dar unul singur este de la masina...si mai exact in stalpul din stanga-mijloc, cel cu centaura de siguranta....se aude doar la gropi si piatra cubica, chiar din primii 100km...si ma sacaie f tare tocmai pt ca este exact langa urechea mea.daca era in spate sau in dreapta nu era mare problema. :( credeti ca daca ma duc la service o sa rezolve problema sau o sa-mi spuna f siguri pe ei ca va trece in urmatorii 50.000km? :?
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

BALTAZAR2003
Moderator

30 Oct 2009, 22:38

dumiss, daca ei cred ca este de la mizerie cerele sa dovedeasca si daca este asa le platesti manopera, dar nu are de unde sa ajunga mizerie acolo....tot ce trece prin sistemul de aerisire interior, este filtrat de filtrul de aer...atunci de unde mizerie? :shock:
Doar sa nu ai ceva cazut acolo, o moneda, carte de vizita, ori altceva...

Gabi, poti sa ceri mecanicului sa verifice usa si nu semnezi de receptie, pana nu te convingi ca nu mai face...

livache'87, poti incerca sa scapi de greieras cu un spray pentru insecte...
Acuma...eu cred ca tu vrei neaparat sa il auzi...ia da muzica mai tare...sa vezi ca nu se mai aude. :shock: :lol: :drunken:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

dumiss

11 Noi 2009, 20:45

am sa le spun cand ma duc la revizie....se apropie...savedem ceo sa mai spuna atunci...

livache'87

17 Mai 2010, 09:59

livache'87 scrie:
am si eu un greieras, defapt mai multi dar unul singur este de la masina...si mai exact in stalpul din stanga-mijloc, cel cu centaura de siguranta....se aude doar la gropi si piatra cubica, chiar din primii 100km...si ma sacaie f tare tocmai pt ca este exact langa urechea mea.daca era in spate sau in dreapta nu era mare problema. :( credeti ca daca ma duc la service o sa rezolve problema sau o sa-mi spuna f siguri pe ei ca va trece in urmatorii 50.000km? :?

io am rezolvat-o cu greierasul :yah ....i-am luat o nevasta si i-am trimis in vacanta in Caraibe pe termen nelimitat :)))
in alta ordine de idei am fost la revizie acu vreo 2 sapt si am cerut gresarea balamalelor si a incuietorilor de la usi ,asa cum m-a sfatuit un coleg de forum. nu a fost departe de adevar; dupa ce si-au unit capetele luminate 5 mecanici si s-au plimbat cu masina vreo 50 de km, cu usa deschisa, cu ea inchisa, cu stalpu desfacut, etc... au dedus ca era defapt incuietoarea care nu inchidea usa destul de etans si scartaitul provenea de la frecarea chederelor. dupa reglarea acelei incuietori nu se mai aude nici un greieras :yah dar treb sa dau mai tare cu usa... :drive
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

vannu

Problema scartait bord !!!

24 Aug 2010, 23:15

de cateva zile observ la cordoba mea de 2006 observ ca bordul a inceput sa scartie cam rau adica la imbinatura dintre bord si parbriz si capacele de la stalpi de fata. ma streseaza rau acele zgomote scartaite .va rog datimi un sfat sau daca mai are cineva aceasta problema .

luci&dana
VIP

Re: Problema scartait bord !!!

25 Aug 2010, 15:57

materialele :yah ...nu prea ai ce sa faci, decat sa le dai cu solutii speciale de plastice
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

andrei.27kim

25 Aug 2010, 16:57

cred ca toti avem zgomotele astea ... astea sunt materialele si mai ales astea sunt drumurile
daca iti place sa mesteresti la masina incearca sa dai jos plasticele de pe stalpi si sa pui pe margini leocoplas sau banda dublu adeziv...asa ai sa previi zgomotele
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

BALTAZAR2003
Moderator

25 Aug 2010, 19:19

salut
Nu materialele sunt vinovate...
Siliconul cu care se da pe bord si toate piesele de plastic, din cauza solutiilor cu ulei siliconic scartaie.
Materialele plastice NU se ung!
Eu nu am folosit silicon la masinuta si nu scartaie nimic...
Cand mergeti la spalatorie specificati sa NU foloseascal solutie cu silicon...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

luci&dana
VIP

25 Aug 2010, 19:50

cred ca aici fac exceptie servetelele dedicate...care nu contin silicon si nici glicerina...eu cel putin asta folosesc de 3 ani si nici un scartait la plastice
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

vannu

25 Aug 2010, 20:15

ohhh cred ca deja a papat f mult silicon pana acuma cred ca ramane doar sa desfac fetele de la stalpi si sa fac ce mia zis andrei ... o sa va anunt daca dispare ceva ceva :)

MHL
Mihai

Re: la cati km se schimba distributia la seat cordoba

29 Oct 2010, 11:41

Salut,
De ceva timp mi-au aparut niste zgomote foarte ciudate pe care nu pot sa le indentific, poate ma puteti ajuta voi...
Se aude in special dimineata cand este mai frig afara si de obicei pana se incalzeste motorul... Sunetul nu pot sa-l identific prea exact dar parca este un cauciuc sau un fel de plastic si cauciuc care freaca pe ceva si scartaie la denivelari... Zona unde se aude este chiar in fata volanului dar undeva jos in zona pedalelor sau chiar la consola centrala a volanului...
Precizez ca masina nu se comporta deloc diferit si vizual totul pare sa fie in regula...
Ma poate ajuta cineva cu vreo idee? A mai avut cineva o situatie similara?
Multumesc anticipat!
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

cata_ray

Re: la cati km se schimba distributia la seat cordoba

10 Feb 2011, 23:47

MHL scrie:
Salut,
De ceva timp mi-au aparut niste zgomote foarte ciudate pe care nu pot sa le indentific, poate ma puteti ajuta voi...
Se aude in special dimineata cand este mai frig afara si de obicei pana se incalzeste motorul... Sunetul nu pot sa-l identific prea exact dar parca este un cauciuc sau un fel de plastic si cauciuc care freaca pe ceva si scartaie la denivelari... Zona unde se aude este chiar in fata volanului dar undeva jos in zona pedalelor sau chiar la consola centrala a volanului...
Precizez ca masina nu se comporta deloc diferit si vizual totul pare sa fie in regula...
Ma poate ajuta cineva cu vreo idee? A mai avut cineva o situatie similara?
Multumesc anticipat!

De obicei in zona unde zici tu este specific un zornait in schimbator de care se vaita mai multi posesori de cordoba.
Plecat cu gândul…la un coupe…!!/Motor mare…cu CD şi multe difuzoare…fara rabdare..!!./S-auzi cum urcă-n ture…prea tare…!!visează în continuare…speranţa nu moare…......;) Fug de tine...!!te risti sa ma prinzi?? C O R D O B A 1.8 16v 130cp 1997

MHL
Mihai

11 Feb 2011, 10:33

Pana la urma am depistat problema...era vorba de bucsi care imbatranisera si trebuiau schimbate, mai exact bucsile de la bascula si cele de la bara de torsiune... Ciudat era ca se auzea doar un scartait de cauciuc si nu batai sau troncanituri cum se aude de obicei... Ms oricum de raspuns! :)
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine