Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

panteraroz
Subiect Autor

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

27 Mar 2011, 12:32

Stai sa ne intelegem, nu vorbesc de un oras, ci de un sat langa Namur unde erau o gramada parcati pe trotuar din cauza pietii de sambata de pe strada alaturata. In conditiile in care nu oferi alternative (parcari) mi se pare foarte "romanesc" sa pleci la vanatoare fix in ziua de targ si in zona targului. Daca sunt asa de ingrijorati ca nu au pe unde trece "pietonii" (ca nu se vedea unul) de ce nu muta targul in afara localitatii? In sate am vazut multe masini pe trotuar caci nu exista parcari, o fi dat atunci excesul de zel in lenesii astia (carpesc strazile ca la noi). Oricum n-a venit nicio hartie sa platesc ceva...
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

27 Mar 2011, 13:14

Nu ai ce face. Astea sunt legile in Belgia. Daca ai masina inscrisa in Romania sunt slabe sanse primesti amenda asta. In schimb te pot lua in vizor daca recidivezi cu astfel de contraventii si te vor intreba de ce ai stat cu masina mai mult de 3 luni. Raspunsul la intrebarea asta costa aprox 500E.
Oricum ai privi lucrurile tot e mai bine decat in Romania. Totul este sa te adaptezi :hi

panteraroz
Subiect Autor

27 Mar 2011, 21:39

Raspunsul la intrebarea aia costa vreo 100 Ron si se numeste schimbarea nr de inmatriculare.
Cat despre adaptare, o sa incerc...in alta tara, nu in Belgia. Da, din anumite puncte de vedere e mai bine decat in Ro, dar din altele...pe cat au castigat, atat au si pierdut. Povestea e lunga si nu-si are locul.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

27 Mar 2011, 21:46

100 RON sa (re)inmatriculezi o masina??!!! Nu cred.

panteraroz
Subiect Autor

29 Mar 2011, 13:37

Nu, atat costa schimbarea nr in Ro (taxa certificat + taxa numere) si nu are nicio legatura cu inmatricularea. Pur si simplu acum vreau un nr preferential, ce sa-i faci?
N-au cum demonstra ca masina respectiva a rulat in Be si acum x luni in conditiile in care talonul si nr sunt recent emise in Ro :glasses
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

29 Mar 2011, 13:58

Daca zici tu ca "merge si asa", foarte bine.
Succes mai departe, poate in alt tara iti vei gasi locul si vei putea sa fentezi legile in voie.

panteraroz
Subiect Autor

08 Apr 2011, 23:43

In conditiile in care voi reveni in tara peste < 2 ani, nu vad de ce sa o radiez din Ro pt a o inmatricula in Be si sa platesc apoi taxa de prima inmatriculare la intoarcere (2300 euro pt Diesel euro 4, masina fiind considerata "de import" in acel moment de legislatia stupida romaneasca care nu tine cont de faptul ca a avut candva numere ro). Am analizat toate variantele legale pana sa aleg fentarea, dar legile mafioate de la noi te invita sa le ocolesti.
Locuind in Bruxelles, cu siguranta vezi zilnic masini cu nr de Ro apartinand celor care lucreaza temporar aici si circula "ilegal" (acel "merge si asa" cum ii spui tu). Aceeasi ilegalitate o comit si o multitudine de francezi care traiesc si lucreaza in Be. Nu are rost sa fii mai catolic decat papa, iti pot da exemple de incalcari grave ale legilor de catre belgieni si institutiile lor (unul din factorii care ma impiedica sa-mi gasesc locul aici).

Trecand peste asta si revenind la subiectul topicului, negruta a mai servit 1500 km in weekend si se comporta exemplar. Am tras la loteria SH-urilor o masinuta f buna! Imi puteti recomanda un ulei long life potrivit? Masina am luat-o cu Mobil, dar nu m-ar deranja sa trec pe un Castrol care sa tina 30,000 km (n-as vrea sa fac mai mult de o revizie aici, reprezentanta e departe si despre service-urile locale nu stiu nimic).
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

08 Apr 2011, 23:52

La AXR este NErecomandat Long Life.
Trebuie sa pui 5w-40 cu norma 505.01 pentru Pupe Duse.
Pe stiker-ul din portbagaj ai sa gasesti printre acele coduri si QG2 care inseamna schimb de ulei la maxim 15.000, obligatoriu.
In cazul meu (tot AXR) am folosit asa:
- Repsol, cu asta a venit masina din fabrica
- Castrol TXT
- Castrol EDGE
- Liqui Moly
:hi

andrei_amariutii

13 Apr 2011, 21:44

Are dreptate "ROGER", recomand Repsol Elite TDI 505.01 5w40, cu interval de schimb la 15.000km.

panteraroz
Subiect Autor

24 Aug 2011, 23:15

Astazi a avut loc revizia de 75.000...la 76,600 + o geometrie a rotilor ca tragea putin dreapta dupa ce am pus anvelopele de vara.
I-au pus ulei Elf 5W30 chiar daca inainte avusese Mobil ESP spunand ca ei doar de asta au (reprezentanta Seat dintr-un oras apropiat).
Urmatoarea revizie va avea loc in tara prin aprilie-mai, ocazie cu care ii voi schimba si distributia + placute frana.
Daca tot vin cu ea si va ajunge in service ma gandesc sa cer si o curatare a tot ce tine de turbina + evacuare. Nu au gasit erori pe tester si folosesc un carburant bun, dar totusi are niste km si cred ca ar fi cazul. Despre uleiul din cutie nu stiu cand si daca a fost schimbat, cam la cat timp se recomanda acest lucru? (la Fabia nu a fost schimbat niciodata si nu am avut niciun fel de probleme).
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

25 Aug 2011, 09:06

La reprezentata Seat din Anderlecht m-au lasat de fiecare data cu uleiul meu. Pana acum luam Castrol iar la ultimile doua revizii am pus Liqui Moly (luat de la Real Aachen -54E 5 litri). Nu trebuia sa pui 5W-30, o sa-l pape mai repede.
Si eu recomand reviziile in Romania decat in Belgia. Nu umbla la turbina daca nu o doare nimic. Avem acelasi motor si am facut cu ea 152.000 (+ cip de la 85.000) si inca e ok turbina.
Uleiul din cutie nu se schimba, doar se completeaza.
Cand ai drum in Bruxelles, dau o bere si un stiker (pe gri) clubseat.eu :cheers

Mai e un forumist aici. Userul just: viewtopic.php?f=134&t=10053

panteraroz
Subiect Autor

26 Aug 2011, 13:47

5W-30 a avut si inainte (Mobil 1 ESP), cred ca am completat 200 - 250 ml in 12,500 km. Pe Skoda foloseam Castrol EDGE 5W-40 si tot cam asa am completat. Am remarcat ca geometria a fost facuta din parti...tot trage putin dreapta desi m-au taxat 60 eur pt asta.
Distributie, placute etc.... le voi schimba acasa, costa 1/2 cat aici si pot alege marca pieselor fara sa dau comanda cu 2 sapt inainte (in Iasi dadeam comanda dimineata si la pranz erau ajunse la service).
Dau un semn cand ajung prin Brx...sau daca ajungi tu prin Namur.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

panteraroz
Subiect Autor

28 Aug 2011, 09:29

A, inca o intrebare pt ca in curand fac o vizita pe acasa.
Mi-am gasit acum o sapt masina trosnita in parcare. Cineva a crezut ca incape, dar nu a fost asa si mi-a lovit pragul cu janta + o zgarietura pe portiera (cunosc mecanismul de producere caci m-a mai trosnit unul in mod similar acum 2 ani...cu mine in masina). Si pe partea cealalta am niste zgarieturi de la un mos dement care se uita dupa stele ziua si nu m-a vazut venind pe drumul principal, motiv pt care a intrat in mine cand iesea cu un vapor de Mercedes vechi din curte. Aici e putin invers decat in Ro, majoritatea accidentelor sunt produse de batrani nu de tineri <25 ani deoarece inca mai au dreptul de a conduce toti batranii >75 cu proteze, Alzheimer si AVC-uri la activ, comisia de evaluare fiind optionala si nu obligatorie (ii vezi mergand cu 30 intre localitati, acordand prioritate de dreapta in giratorii etc.). Am tras eu maxim stanga dar tot m-am ales cu niste zgarieturi pe portiera+aripa dreapta spate.
In fine, am euro-CASCO in Ro si o sa le fac pe toate gramada, momentan nu merita efortul fiind niste chestii minore. Cu toate acestea as vrea totusi sa le acopar cu ceva ca sa nu intre apa si sa dau ocazia punctelor de rugina sa apara. Imi puteti recomanda vreun lac/spray?
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

09 Sep 2011, 17:17

Neplacute treburile astea.
Hai la salonul de la Frankfurt, poate gasesti ceva idei, solutii si pentru zgarieturile astea. Am deschis un topic aici: viewtopic.php?f=12&t=10817 :hi

panteraroz
Subiect Autor

10 Feb 2012, 21:23

Cioruta are acum 1 an si 1 luna de cand este in proprietatea mea si in aprilie va face 4 ani de cand a iesit pe poarta fabricii.
Nimic nou despre ea, doream doar sa o laud! Avem 25,000 km impreuna si 0 probleme, pt un SH s-a comportat exemplar pana acum.
:hi pt Seat.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI