Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

30 Ian 2011, 22:28

Masinuta a implinit astazi 69,000 km...deci 4500 de cand am luat-o. Am si spalat-o sambata, dar n-am avut cand sa o pozez caci am plecat imediat. Merge struna!
Ca si "tuning" ma gandesc sa-i pun un sistem de sunet Bose. Din pacate cel stock (4 boxe, 2 tweetere) nu prea ma incanta, sau poate are mp3-ul ala Alana niste setari pe care nu le-am descoperit...
Imi puteti recomanda niste huse mulate pe scaune? (nu din alea universale din Carrefour). Pe Fabia am avut niste huse super care imbracau scaunul pur si simplu. Acum am luat ceva din Carrefour, dar sunt naspa - se misca, se desfac, etc....
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

31 Ian 2011, 01:56

Ma alatur si eu urarilor de bine ai venit in club. Sa te bucuri cat mai mult de ea, asa cum defapt te bucuri enorm.
Mai cu poze, nu fi rusino(a)s(a) :P

Daca ti-au placut acele huse de scaun de pe fabia, cautale , se potrivesc pe Cordoba, eu asa cred.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

31 Ian 2011, 22:38

N-am cum sa le caut caci fusesera facute la comanda la culoarea tapiteriei originale (bej). Mi-a placut croiul lor (erau dintr-o singura bucata, partea superioara imbraca precum o manusa scaunul, iar partea inferioara avea 2 elastice care trebuiau prinse in spatele scaunului). La husele din comert nu-mi place ca se prind in n locuri si sunt facute din 2 bucati care, inevitabil, se misca.
Poate in weekend va fi frumos sa-i fac si ei cateva poze, in cursul saptamanii intru la servici in zori si ies dupa ce se intuneca... :(
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

31 Ian 2011, 23:08

Si inca o intrebare: cam la cate zeci de mii de km se recomanda curatarea turbinei, valvei EGR, galeriei de admisie etc. in cazul unei masini folosite preponderent extra-urban si turate adecvat?
Intreb pt ca la Fabia nu m-am ingrijit de chestiile astea si nu tragea cat putea duce motorul. Bine, in cazul Fabiei era vorba despre o masina luata SH la 7 ani, condusa 75% intraurban 1-2-3 si care dadea erori la debitmetru pe tester spre deosebire de Cordoba care este tanara, ne-uzata si condusa preponderent extra-urban (mers constant > 2500 ture).
Am descoperit ca pilotul automat este o chestie super faina si comoda, la drum lung se conduce asa usor doar apasand 2 butoane...e haios cum se accelereaza/franeaza doar din pilot...
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

01 Feb 2011, 10:52

Bine ai venit in sfarsit in CS. Excelenta alegerea Cordobei. Km multi si pasnici impreuna. :salute:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
adi.des
Mesaje: 807
Membru din: 08 Sep 2009, 18:56
Localitate: Constanta
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

02 Feb 2011, 17:56

:hi eu unul am curatat egr-ul dupa 35000km si abia se mai vedea o gaurica de cata mizerie era,si o sa o curat cam la 6 luni,iar ca si km depinde cat merge fiecare,eu unul merg mai putin decand s-a scumpit motorina :drive
seat ibiza - emocion roja- 2008 1.4 TDI tuned by RBN
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

03 Feb 2011, 00:40

Multumesc de raspuns. Intre timp am gasit si huse:
http://www.yamstock.com/PBSCProduct.asp?ItmID=3724578
Din cate am citit pe forumurile straine cele mai faine ar fi astea http://www.bancarel.com/auto/housses-co ... arque-Seat Cica se muleaza perfect si nu se cunoaste ca exista huse pe scaune, dar si pretul este pe masura.
Acum ca am rezolvat cu husele (le voi comanda), caut si o cotiera... Stiti vreuna acoperita cu material textil care sa semene cat de cat cu cea originala?
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

06 Feb 2011, 22:47

Cateva poze ale negrutei la Amsterdam ocazie cu care a fost cat pe ce sa implineasca 70,000 km (a ajuns doar la 69,900)...Merge super, dar tot o inving vanturile puternice :P A fost un vant cumplit la intoarcere si o impingea ca pe o barcuta pe autostrada (era haios cum se vedea traiectoria usor sinuoasa a celor din fata).
Cea mai nostima faza vazuta (pe langa mosnegi de 80 ani cu Jaguar nou) a fost un...Renault 12 (a carui clona romaneasca s-a numit Dacia 1300) care gonea cu 120 :drive
Imagine Imagine Imagine Imagine
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

20 Feb 2011, 15:06

Azi tocmai am incasat 100 euro amenda pt parcare...
M-am dus pana la piata si negasind loc de parcare am luat-o pe stradute, vad si io vreo 5 masini cocotate pe trotuar...hop si eu. Peste vreo juma' de ora cand am revenit era si nenea politaiul la impartit amenzi.
Tara de dobitoci, majoritatea conduc precum niste babe senile (regulat ii vezi facand trenuletul in spatele unuia care merge cu 50 intre localitati si nu-l depasesc sau se protapesc in spatele unui biciclist de varsta a 3-a care pedaleaza agale fix pe mijlocul benzii desi are banda speciala), au autostrazi si drumuri desfundate, putine parcari (ma refer la cele cu plata, ca moka sunt 2/oras), dar amenzi grase stiu sa imparta.
Si aici am aceeasi dilema ca in Ro...ce se face cu banii? Taxele auto, amenzile si asigurarile sunt ENORME (gen 650 eur RCA), dar drumurile din partea franceza rivalizeaza cu cele din Ro...(au niste cratere pe autostrada ceva de speriat). Au dreptate flamanzii cand ii fac prosti...astia inchid o banda daca se rupe un copac, dar nimeni nu ridica de acolo copacul o saptamana.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
aLeXx
LowRider
Mesaje: 3370
Membru din: 12 Sep 2009, 09:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

20 Feb 2011, 16:26

frumos exemplar :) sa o stapanesti sanato(a)s(a) :) multi km fara probleme in continuare... dar de curiozitate unde ai luat amenda respectiva ?

bun venit in clubseat :)
Seat Leon 1M 1.6 8v AKL | B-111-EON |
------------------------
Ex: '96 Honda Civic EJ9 | '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

20 Feb 2011, 21:48

Amenda am luat-o in partea franceza si stupida a Belgiei, adica in centrul Walloniei (regiune in care o buna parte a populatiei se hraneste cu bere si se spala cand ploua, cred ca vor muri de foame daca se separa tara in Flandra si Wallonia asa cum se preconizeaza).
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

26 Mar 2011, 12:31

Sa radem de belgieni...
A venit caldura si am dorit si eu sa schimb pneurile. Ca un om prevazator, am cauciucurile de vara pe jante separate si le-am echilibrat inainte de a pleca din Ro. In concluzie, trebuiesc doar montate. Toate bune si frumoase, le pun in portbagaj si plec in cautare de vulcanizari.
Gasesc o vulcanizare a la Romania (un nene cu un cric pneumatic si un pistol intr-un garaj de tabla). Era ora 10:20...Gigel de la garaj imi spune ca imi trebuie rendez-vous... Fac ochii ca la melc, omuletul statea degeaba, iar schimbarea anvelopelor mele ar fi durat 10 minute. Ii spun ca nu am nevoie de echilibrat sau montat pe janta, doar inlocuire si atat. Nooo, ca are client la ora 11...adica in 40 minute. Il intreb daca face asta din hobby sau pt bani si plec.
OK, merg la alt garaj...tot d-asta ordinar. Alt gigel, la fel. Rendez-vous. Il intreb pana la cat lucreaza seara...cica pana la 17:30 si pana la 11 sambata. II explic faptul ca lucrez pana la 18:30-19 si ca nu pot veni in timpul saptamanii. A, dar nu-i bai! Ca la el se aduce masina dimineata, el duce clientul inapoi unde are treaba cu masina lui si apoi vine sa ma ia ca sa imi recuperez masinuta. Acelasi raspuns l-am mai primit si la al 3-lea service. In concluzie...cric+cheie si se va rezolva treaba. Probabil ca in felul asta costul istoriei se ridica la >50 euro.
Mentionez ca niciunul din cei 3 nu avea coada la poarta, din contra...dolce far niente.
Sunt de groaza, aici trebuie sa-ti faci programare si la closet in centru. Sa ii vezi ce mumos stau degeaba pe la firme, birouri etc. asteptand urmatorul rendez-vous, iar dupa aia se plang ca termina programul tarziu.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

26 Mar 2011, 21:11

OK, le-am schimbat cu ajutorul colegilor, ocazie cu care am descoperit un sant pe discul stanga-fata, iar dupa ce am dat o tura a scos un zgomot metalic foarte puternic la acea roata (ca atunci cand franeaza trenul/tramvaiul). Zgomotul se aude doar la ridicarea piciorului de pe frana, la eliberarea etrierului. L-am mai auzit o singura data acum vreo 2 sapt, dar am crezut ca am agat vreo tabla ceva. Oi fi prins ceva intre disc si placuta??? Zgomotul este puternic si este localizat la roata stanga fata. Cum se poate scoate placuta de pe etrier? Discul nu este foarte uzat, iar placutele....cam 30% din cat stiu eu ca este grosimea unei placute noi. Sper sa ma mai tina vreun an pana cand mai ajung cu ea in tara.
Pe Fabia am avut placute f uzate si discuri ovale, nu scoteau zgomot ci doar trepidau la franare, iar distanta de franare crescuse. Asta nu trepideaza, nimic...doar scartaitul ala metalic puternic.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
panteraroz
Subiect Autor
Mesaje: 166
Membru din: 15 Mar 2009, 23:33
Localitate: at home
Contact:

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

27 Mar 2011, 12:02

Lamurit, aparatoarea aia de tabla de langa disc se freca de disc, am indepartat-o cu mana si nu se mai aude.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: O noua Cordoba - 1.9 TDI

27 Mar 2011, 12:21

Legat de amenda de 100 E: asa este cam peste tot in Belgia, daca parchezi pe trotuar, mai ales in Bruxelles. Zii merci ca ai luat minim. Intr-un fel eu inteleg perfect chestia asta, mai ales cand vrei sa-ti plimbi plodul in caruciur, pe trotuar si nu ai loc sa treci. Un alt motiv pentru care sunt asa stricti (idem Viena) este ca pe sub pavajul ala sunt trase tevi si cabluri si risti sa faci deranj.
Faza cu vulcanizarile am patit-o si eu. La garajele astea mici au utilaje si scule de 20 de ani, ca sa-ti dea o singura roata jos, sa o echilibreze si sa o puna la loc, am gasit intre 6 si 11 Euro. De aceea prefer sa fac schimbul vara/iarna in Romania sau Germania.
In fiecare primavara vei vedea cratere pe autostrazi, strazi si stradutele din partea valona. Asa sunt ei, mai puturosi decat flamanzii.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori